Kitajska ekonomija se trenutno nahaja sredi dolgoročne tranzicije, v kateri se iz izvozno orientirane rasti spreminja v ekonomijo, ki bo gnana predvsem s strani domačih potrošnikov, saj trenutno globalno ekonomsko upočasnjevanje močno vpliva na njihov izvoz. Domača potrošnja kaže veliko potenciala in prav ta bi bila lahko naslednje gonilo gospodarske rasti v naslednjih letih, če upoštevamo dejstva, da dohodek na prebivalca močno narašča, imajo gospodinjstva visok nivo privarčevanega denarja in domača potrošnja predstavlja relativno nizek odstotek v celotnem BDP Kitajske. Ne glede na to bi bila lahko ta tranzicija otežena zaradi zelo neenakomerne porazdelitve višine dohodkov, visokih davčnih obremenitev in obetajočega sistema socialne varnosti. Vsi izmed teh pa bodo potrebovali močno podporo politike. Da se bodo spremembe v politiki prijele tudi v realnosti, bo potrebnega kar nekaj časa in učinki v ekonomiji se bodo poznali postopoma čez daljša obdobja.
Verjamemo, da bo v ozadju vsega tega v letu 2009 še vedno glavna tema fiskalna in monetarna politika. Ekspanzivna kreditna politika bo zelo verjetno še naprej nudila podporo, kot je bilo razvidno v nadpovprečno močnem porastu kreditov v prvem četrtletju letošnjega leta. V trenutnem nazadovanju svetovnega gospodarstva je Kitajska v relativno močni poziciji, saj je njihov bančni sistem zdrav, z močnimi kapitalskimi pozicijami, relativno nizkimi razmerji slabih kreditov, likvidnimi bilancami stanja in nizkim razmerjem med krediti in depoziti. Prav tako imajo Kitajske banke še obilo kapacitet kot finančni posredniki pri prenosu prihrankov kitajskega prebivalstva do kreditojemalcev.
Na splošno izgleda, da je Kitajski potencial za rast v 2009 dobro podprt tudi s tem, ko je delniški trg dobro podprt z kratkoročno likvidnostjo. Kljub temu bi bila lahko rast navzgor omejena zaradi slabe preglednosti prihodkov. Medtem ko so bila zmanjševanja prihodkov zmerna, še vedno ostaja omejen prostor za povečevanje le teh, saj bo trajalo kar nekaj časa, da se bodo sprejeti stimulativni ukrepi prenesli in pokazali v prihodkih gospodarskih družb. Vse to nas pripelje do zaključka, da bodo kitajski delniški trgi v naslednjih nekaj mesecih ostali v trenutnem trgovalnem razponu. Ob predpostavki, da se bo svetovno gospodarstvo stabiliziralo nekje do konca 2009, ima Kitajska potencial doseči trajno okrevanje v 2010 in delniški trgi bodo verjetno to začeli upoštevati proti koncu tega leta.
Še naprej se osredotočamo na izbiro vrednostnih papirjev, še posebej v sektorjih, za katere menimo, da bodo največ pridobili od fiskalnih stimulacijskih ukrepov, katere je pripravila kitajska vlada. Med njimi so podjetja iz gradbenega sektorja in široke potrošnje skupaj s podjetji iz sektorjev, ki so manj občutljiva na trenutna stanja v ekonomiji. Nekateri izmed takšnih produktov so telekomunikacijska oprema, informacijska tehnologija in storitve ter alternativna energija. Glede na velike razlike med vrednotenji majhnih oziroma srednje velikih ter velikimi podjetji, skrbno opazujemo in analiziramo priložnosti v sektorjih majhnih in srednje velikih podjetij.
Mogoči bodoči faktorji tveganja vsebujejo ostra poslabšanja v svetovni ekonomiji, kar bi pomenilo dodaten močan pritisk na kitajski izvoz, kar bi s seboj prineslo nova odpuščanja oziroma povečanja brezposelnosti. To bi za Kitajsko vlado pomenilo povečano socialno nestabilnost. Dodatno tveganje predstavlja tudi agresivno ekspanzivna fiskalna in kreditna politika, kar bi v prihodnosti lahko vodilo do »napihnjenih« cen vseh vrst premoženja. To bi vsekakor imelo škodljiv vpliv na dolgoročno ekonomsko rast, saj bi se Kitajska vlada morala odločiti za obratno oziroma zavirajočo politiko.
Allianz Global Investors naložbe na Kitajskem prek vzajemnih skladov Allianz RCM Oriental Income in Allianz RCM BRIC Equity ponuja tudi slovenskim vlagateljem. Vzajemne sklade Allianz Global Investors v Sloveniji ponuja Raiffeisen banka.
Allianz RCM Oriental Income je vzajemni sklad fleskibilne naložbene politike orietiran na Azijsko-pacifiško območje. Je delniški ob tem pa se lahko v časih, ki smo jim bili priča v preteklem letu tudi v celoti umakne v denar in dolžniške vrednostne papirje. Sklad od samega začetka, torej 14 let, upravlja g. Stuart Winchester, ki ima 25 let izkušenj na teh trgih. Sklad je v preteklih 14 letih bil kar 12-krat boljši od primerjalnega indeksa in donos tega v teh letih znatno presegel. Glavni cilj sklada je dolgoročna rast sklada in povprečni letni donos med 10–15 %. Sklad je s strani S&P ocenjen z AA.
Allianz RCM BRIC Equity je usmerjen na delniške trge v Braziliji, Rusiji, Indiji in na Kitajskem (države BRIC). Vlagatelj je poleg priložnosti, ki jih ponuja Kitajska, deležen tudi potenciala Brazilije, ki je ena največjih izvoznic surovin na svetu, Rusije, ki je zelo bogata z energetskimi viri, in Indije, ki se je vse več svetovnih multinacionalk zaradi visoko usposobljene delovne sile med drugim poslužuje kot storitveni servis.