Zavarovanja
/ Arhiv člankov
Zavarovalniške goljufije: tako so Slovenci želeli pretentati zavarovalnico
V Sloveniji zavarovalniški sektor zaradi goljufij vsako leto izgubi med 100 in 200 milijonov evrov. Najpogostejše so na področju avtomobilskih zavarovanj, se pa pojavljajo tudi pri premoženjskih in nezgodnih zavarovanjih. Pri odkrivanju goljufij si zavarovalnice pomagajo tudi z umetno inteligenco.

Na pošto prva obvestila upravičencem v okviru statusnega preoblikovanja Vzajemne
Vzajemna bo v sredo začela pošiljati obvestila upravičencem v okviru statusnega preoblikovanja družbe. Upravičenci do vračila deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v višini do 120 evrov se bodo lahko odločili za izplačilo v denarju ali delnicah, upravičenci do deleža nad 120 evrov pa bodo prejeli delnice.

Kako do pogodb življenjskih zavarovanj in kreditnih zavarovanj, če ste v preteklosti zboleli?
Predlog zakona o pozabi po preboleli bolezni ureja pravico oseb po prebolelem raku in oseb, okuženih z virusom hepatitisa C ali HIV, do nediskriminatornega dostopa do zavarovalnih pogodb življenjskih zavarovanj in kreditnih zavarovanj ter kreditnih pogodb za nepremičnino. Predlog, ki ga je potrdila vlada, določa tudi globe za kršitve.

Zavarovalnice beležijo vedno več škode na sončnih panelih, ki je posledica vremenskih pojavov
V zadnjih letih se je močno povečalo število sončnih elektrarn za samooskrbo, hkrati pa so vedno pogostejša huda neurja z močnim vetrom in veliko točo.

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje: kaj se bo zgodilo po novem letu?
S 1. januarjem 2024 se bo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, kot smo ga poznali vrsto let, poslovilo in dobili bomo nov način obračunavanja tega prispevka. Kaj morate vedeti o teh spremembah, preverite v nadaljevanju članka.

Premoženjsko zavarovanje poveča vašo finančno varnost v nepredvidljivih časih
Pri zavarovanju premoženja ne gre samo za zaščito vaših materialnih dobrin, ampak tudi za zagotavljanje finančne varnosti v nepredvidljivih okoliščinah. V luči poplav, ki so prizadele našo državo in povzročile izgubo premoženja za mnoge družine, je razmislek o zavarovanju premoženja nujnost.

Koliko zavarovanje stane kmete in ali se izplača?
Pozeba, poplave, toča, suša, plazovi ... Vse to je lahko usodno za marsikaterega kmeta. Izguba pridelka, živine ali strojev je namreč hud udarec za nekoga, ki se s tem preživlja. Narava je neprizanesljiva, saj lahko tudi čez noč vse uniči in spremeni. In kako se lahko zavarujemo pred tem?

Kako je smiselno zavarovati električni avtomobil?
Električni avtomobili so v zadnjih letih doživeli izjemen vzpon in so tudi na slovenskih cestah postali opazen del mobilnosti. So okolju prijazni in imajo številne prednosti, eno pomembnih vprašanj, ki ga je treba upoštevati pri lastništvu e-vozila, pa je zavarovanje. Preverite, na kaj je smiselno biti pozoren pri izbiri!

Ali sploh vemo, kaj imamo zavarovano?
Zavarovanje je pomembno iz več razlogov, saj z njim lahko zmanjšamo raznorazna tveganja, med drugim tudi, da bi na koncu ostali brez vsega, pa naj si bo to naš dom, pohištvo, oprema, avtomobil, delovni stroji in še in še. Nedavne poplave so zagotovo dober opomnik, zakaj je dobro imeti sklenjeno zavarovanje, a hkrati moramo vedeti, kaj naša zavarovalna polica v resnici tudi krije.

Bodo zavarovanja avtomobilov še dražja?
Če doživimo naravno nesrečo, nezgodo ali kar koli podobnega, igra ključno vlogo tudi zavarovanje, ki ga imamo. Toda ali si ga bomo še lahko privoščili?

Po novem letu sledi ukinitev dopolnilnega zavarovanja
Od novega leta naprej ne bomo več dobivali položnic dopolnilnega zavarovanja, ki smo ga poznali zadnjih 30 let, saj bo to zavarovanje ukinjeno. Po novem nam bodo vsak mesec od plače odšteli 35 evrov, ta denar pa bo zbiral Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in bo namenjen za zdravstvene storitve. In kaj to pomeni za bolnike?

Kaj sploh krije kasko zavarovanje?
Poplave so bile huda lekcija za vse lastnike osebnih vozil in nepremičnin. Kaj sploh krijejo zavarovanja, ki so jih imeli sklenjena lastniki vozil?

Nasveti, ki vam bodo pomagali primerno zavarovati nepremičnino
Ob množičnih poplavah v začetku avgusta so premnogi ogromno izgubili. Uničeni so domovi, stanovanja, hiše, imetje ... Škoda se šteje v milijonih, posledice so katastrofalne in obnova bo trajala več let. Nekateri so po vsem hudem naknadno ugotovili, da njihova nepremičnina ni bila dovolj zavarovana ali da jim zavarovanje ne krije škode za primer poplav. Kako pa sploh primerno zavarovati dom? Na kaj je treba biti pozoren pri sklepanju zavarovanja in kaj pogosto pozabimo?

Poplava jim je odnesla hišo, prejeli pa bodo le 11.000 evrov zavarovalnine
Družina Fužir je ena od mnogih, ki so ob podatku, koliko zavarovalnine jim bo po uničujočih poplavah izplačala zavarovalnica, ostali brez besed. Več v dodanem prispevku.

VIDEO: Bi res morali plačevati zavarovanje za e-skiro in električno kolo?
Stroka se je lotila perečega vprašanja e-skirojev in električnih koles. Da bi e-skiroje prepovedali mlajšim od 15 let, vsi vozniki bi morali uporabljati čelado, da bi morali biti električni skiroji evidentirani in bi moral lastnik plačati zavarovanje za odgovornost ... To je le razmišljanje stroke, zakonskega predloga namreč še ni. Pa bi se morali te ureditve resno lotiti? Več v dodanem prispevku!

Kako pripraviti informativni izračun zavarovanja za avto?
Pri nakupu avtomobilskega zavarovanja je ključno, da izberemo ustrezno pokritost po dostopni ceni. Informativni izračun zavarovanja za avto je odličen način, da pridobimo vpogled v stroške in možnosti, ki so nam na voljo. Kako torej izračunati informativno ceno avtomobilskega zavarovanja ter kaj vse je treba upoštevati pri tej pomembni odločitvi.

Natančno preverite zavarovalno kritje po poplavah
Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) v zvezi z zavarovalnim kritjem po poplavah in postopki glede uveljavljanja zavarovanja opozarja, da sta uveljavljanje in višina škodnega zahtevka odvisna od sklenjene zavarovalne pogodbe. Zavarovancem zato predlaga preverbo splošnih pogojev in predvsem tega, ali pogodba krije nevarnost poplave.

Katere stvari bi bilo smiselno hraniti do prihoda cenilcev?
Te dni je marsikoga, ki je po poplavi začel čistiti svoj dom, presenetilo obvestilo zavarovalnic. Ker je prihajalo do nezadovoljstva in hudih skrbi, smo kontaktirali zavarovalnice in vprašali, ali se res morajo uničene stvari hraniti do prihoda cenilcev.

S prijavo škode ni treba hiteti
Zavarovancem s prijavo škode po ujmi ni treba hiteti, ampak naj raje počakajo, da se razmere umirijo in voda umakne. Ko razmere to omogočajo, naj škodo dokumentirajo s fotografijami in posnetki ter poškodovane stvari ohranijo do konca obravnave primera, svetujejo v Slovenskem zavarovanem združenju.

'Zavarovanci bomo letošnja neurja občutili naslednje leto'
Letos pogosta toča povzroča škodo na avtomobilih, močan veter na hišah, prizadete so poljščine. Kaj vse to pomeni za zavarovalnice? Jasno je, da bomo posledice letošnjih neurij po vsej verjetnosti čutili pri premijah zavarovanj v naslednjem letu.