Dijaki
/ Arhiv člankov
Pri izbiri šole pomembna kombinacija obojega - kaj kdo zmore ali kaj si želi
Osnovno šolo bo letos zaključilo okoli 22.000 učencev, ki se bodo morali v prihodnjih dneh odločiti o nadaljnji poklicni poti. Pri tem pa je marsikdo v dvomih, katero srednjo šolo izbrati, ali jo izbrati na podlagi želje, svojih zmožnosti ali razmisleka o nadaljnji karierni poti. Pri odločitvi jim lahko pomagajo šolske svetovalne službe.

Kaj storiti pred informativnimi dnevi?
Pripravili smo nekaj nasvetov, kako se pripraviti na informativni dan.

Mladi slovenski biologi do štirih medalj na mednarodni biološki olimpijadi
Srebrni odličji sta osvojila Matej Nastran in Miha Ferlinc, bronasti pa Špela Polutnik in Svit Stramšak. Čestitke za izjemen uspeh!

Kaj se dogaja s slovenskimi 15-letniki, da so ostali pod povprečjem?
Mednarodna raziskave OECD PISA 2022 kaže, da so slovenski 15-letniki na področju ustvarjalnega mišljenja v primerjavi z vrstniki iz drugih držav podpovprečni. Slovenski mladi tudi izražajo bolj negativna stališča do različnih vidikov ustvarjalnosti ter kažejo manj odprtosti za pridobivanje novega znanja in izkušenj.

30 šol prejelo robotske roke
Ministrstvo je šolam s programi elektrotehnike, mehatronike in strojništva kupilo 36 robotskih rok v vrednosti več kot milijon evrov.

Nadaljuje se trend povečanega zanimanja za vpis v programe nižjega poklicnega izobraževanja
Za šolsko leto 2024/2025 so srednje šole prejele prijave 22.971 kandidatov. Vpis bo omejen na 58 šolah, vendar večina teh šol nima posebnih presežkov prijavljenih, pravijo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.

Dijaške in študentske junijske vozovnice veljavne tudi poleti
Podaljšanje junijskih mesečnih subvencioniranih vozovnic se bo samodejno izvedlo v sistemu integriranega javnega potniškega prometa in bo za upravičence brezplačno.

Pot šolanja ni nujno linearna
Mladi generacije Z so se rodili v svet spleta, digitalnih tehnologij, pametnih telefonov. Njihove običajne sanje niso več postati zdravnik, učitelj, gasilec. Ne ... Ob vstopu v odraslost razmišljajo drugače in nekateri med njimi bi radi postali vplivneži. Četudi na račun izobrazbe. Kako pa naj tedaj postopamo starši? Kako naj ravnamo, če otrok ne želi nadaljevati šolanja z idejo, da bo vplivnež in da bo služil denar z objavami na spletu? Svetuje dr. Lucija Čevnik.

Kako naj mladostniki pridobijo več informacij o programih in učiteljih šole?
V članku nekaj nasvetov, kako naj se mladostniki informirajo o programih in učiteljih šole.

Izbira poklica je ena najtežjih odločitev v življenju
Pri razmišljanju o prihodnosti in trendih na trgu dela pri izbiri poklica je za mladostnike pomembno, da se osredotočijo na več ključnih vidikov. Razumevanje prihodnjih trendov na trgu dela in napovedi glede povpraševanja po določenih poklicih jim bo pomagalo izbrati poklic, ki bo prinašal dolgoročno zaposljivost in možnosti za osebno rast.

Kako naj mladostnik izbere pravi poklic?
Mladostniki se pogosto znajdejo pred izzivom izbire pravega poklica. Ta odločitev je pomembna, saj bo vplivala na njihovo prihodnost in zadovoljstvo v karieri. Preverite nekaj ključnih nasvetov, ki bodo mladostnikom pomagali pri izbiri pravega poklica.

Izkušnje mladih, ki se niso želeli vpisati na fakulteto
"Takoj po srednji šoli sem začel delati in nisem videl potrebe, da bi študiral," je dejal mladenič. A kako pomembna je sploh diploma?

Informativni dnevi: pomembne informacije na enem mestu
Srednje in višje šole ter fakultete bodo v petek in soboto v znamenju informativnih dnevov, na katerih bodo bodoči dijaki in študenti v živo in virtualno nabirali informacije o nadaljevanju izobraževanja, izbiri in spremembi poklica ter razvoju kariere.

Ko se jih pozove, naj dijaku na praksi plačajo prehrano in nagrado, nekateri delodajalci ne želijo sodelovati
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje napoveduje, da bo v okviru načrtovanih sprememb zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju med dolžnosti delodajalca zapisalo tudi zagotavljanje prehrane dijakom v času praktičnega usposabljanja. Vprašanje na to temo je sicer na podlagi prejete pobude odprl Varuh človekovih pravic.

Kaj je treba urediti pred študijem v tujini?
Načrtovanje študija v tujini se običajno začne nekaj let prej, ko so načeloma že bolj oblikovane želje in zanimanja, pa tudi zato, ker je potrebnih nekaj več priprav. Preverite, kaj vse je treba urediti, na kaj je dobro biti pozoren ter kako in kje do informacij!

Dijaške izmenjave pridejo prav tudi pri iskanju službe
Slovenske šole koristijo različne programe za izmenjave dijakov, ob katerih mladi pridobivajo nova poznanstva, praktična znanja, spoznavajo drugo okolje in kulturo, tuje jezike ... Vtisi so večinoma zelo pozitivni, programov je precej in izmenjava je za dijake pogosto brezplačna. Ob zaključku izmenjave pa mladi pridobijo tudi potrdila, ki so pri slovenskih delodajalcih vedno bolj iskana ob prijavi na delovno mesto.

Izbira kariere glede na osebnost: seznam idealnih poklicev za introvertirane in ekstrovertirane
Malo za šalo, malo zares: poiščite popolno službo, ki bo v skladu z vašimi značajskimi lastnostmi.

Kako se spopasti s prehodom iz srednje šole v visokošolsko izobraževanje?
Prehod iz srednje šole v visokošolsko izobraževanje je pomemben korak v življenju vsakega mladega človeka. Ta prehod prinaša številne spremembe in izzive, ki jih je treba premagati.

Mladoletni si želijo delati, a kaj, ko ne dobijo dovolj priložnosti
Počasi se zaključuje šola, počitnice trkajo na vrata. Mladi, med njimi številni še mladoletni, iščejo počitniško delo, saj si želijo tako zaslužka kot izkušenj. A kakšno je trenutno razpoloženje na trgu dela?

Morate vedeti, če se vpisujete v srednjo šolo
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je za naslednje šolsko leto povečalo število vpisnih mest v srednjih šolah. Namesto prvotno razpisanih 25.560 je tako po novem na voljo 25.969 prostih mest. Vseeno bo vpis omejilo več srednjih šol kot lani, in sicer 70.