Upokojitev
/ Arhiv člankov
V tej evropski državi so upokojitveno starost zvišali na 70 let
Bi vi zmogli delati do 70. leta starosti?

Vlada potrdila predlog pokojninske reforme
Vlada je potrdila predlog pokojninske reforme, po katerem bi se zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 zviševala za tri mesece letno in od leta 2035 znašala za tiste s 40 leti pokojninske dobe 62 let, za tiste z najmanj 15 let zavarovalne dobe pa 67 let. Od leta 2028 bi se podaljševalo tudi obdobje za izračun pokojninske osnove.

Kaj storiti, če ostanete sami? Finančni in čustveni vodnik po izgubi partnerja
Izguba življenjskega partnerja je ena najtežjih izkušenj. V tem članku najdete konkretne nasvete, kako urediti finance, premoženje in čustveno podporo, ko ostanete sami.

Ključne spremembe pri pokojninah: Kaj prinaša nova novela in kako vpliva na vas?
Pokojninska reforma prinaša spremembe, ki vplivajo na izračun pokojnin. Analiza strokovnjaka izpostavlja daljšanje obračunskega obdobja kot ključni dejavnik, ki znižuje pokojninsko osnovo. Čeprav podaljšanje upokojitvene starosti velja za upravičeno zaradi daljše življenjske dobe, so pomembne debate o enakih možnostih za ženske. Ta sprememba ima velik vpliv na prihodnje pokojnine.

Predlog pokojninske novele: seznam novosti iz neuradnega predloga
Predlog pokojninske novele, o katerem bodo socialni partnerji v ponedeljek podpisali dogovor, je še vedno neuraden. V nadaljevanju članka preverite seznam z vsemi novostmi - opozarjamo, da gre še vedno za neuradne predloge.

Najboljše destinacije za upokojence – kam na ugoden dopust?
Iščete ugodne počitnice za upokojence? Odkrijte najboljše destinacije v Sloveniji in tujini ter izkoristite popuste na prevoz in nastanitve. Preverite nasvete za varno in udobno potovanje!

Neuradno: Upokojitvena starost se bo postopno od leta 2028 podaljševala
Kakšne novosti nas čakajo na pokojninskem področju? Upokojitvena starost naj bi se podaljševala, na pogajanjih pa naj bi se po neuradnih informacijah dogovorili tudi, da bo uvedena božičnica.

Država, kjer številni upokojenci še naprej delajo
Motivi starejših, da še naprej delajo, čeprav so v pokoju, so različni.

Zahtevajo možnost dela in hkratnega prejemanja pokojnine brez odbitkov
V Omrežju e-seniorji 55+ predlagajo, da oseba, ki po upokojitvi še dela, prejema pokojnino v nezmanjšani višini. Po veljavni ureditvi se tistemu, ki po upokojitvi še dela, pokojnina namreč zmanjša v odvisnosti od tega, koliko ur dnevno dela. Menijo, da ta predpis krši pravice upokojencev, zato so se obrnili tudi na Varuha človekovih pravic.

Upokojenci ogorčeni: Znajti se moramo, kakor vemo in znamo
V Zvezi društev upokojencev so osupli zaradi ponedeljkove izjave premierja Roberta Goloba, da pokojnine naraščajo precej hitreje od inflacije in da zato ni nobene potrebe po izplačilu zimskega dodatka. Pojasnili so, da rast pokojnin ne sledi tekoči rasti življenjskih stroškov, zato se morajo upokojenci znajti, kakor "vejo in znajo".

'Rast pokojnin bistveno prehiteva rast življenjskih stroškov v zadnjem letu'
Vlada, ki je začela delo junija 2022, po besedah premierja Roberta Goloba vse od prvega dne skrbi, da se gmotni položaj starejših ne poslabša.

Kako optimizirati finance po upokojitvi in ohraniti finančno varnost?
Kako upravljati finance po upokojitvi? Preverite nekaj namigov za prilagoditev proračuna, zmanjšanje stroškov in ohranjanje finančne stabilnosti, da boste v pokoju uživali brez skrbi.

Aktivno življenje v pokoju: kako ostati produktivni, finančno neodvisni in zadovoljni
Odkrijte, kako ohraniti aktivno življenje po upokojitvi. Ideje za hobije, dejavnosti in priložnosti za dodaten zaslužek, ki vam omogočajo finančno neodvisnost in osebno zadovoljstvo.

Do katerega leta bomo morali delati, da bo sistem vzdržen?
Svetovna populacija se stara in jasno je, da bomo morali delati dlje. Tudi zato, ker je vsakdanje življenje vse dražje, izplačila pokojnin pa so (vsaj za večino) skromna.

Kaj morate storiti pred upokojitvijo?
Upokojitev je pomemben mejnik v življenju vsakega delavca. Preden zaključite svojo poklicno pot, pa je pomembno, da se ustrezno pripravite na to novo življenjsko obdobje.

Tako hitro je obžalovala odločitev o predčasni upokojitvi
Nupur Dave je menila, da je bila njena odločitev, da se leta 2022 pri 40 letih upokoji, enostavna in logična. A je zelo hitro dojela, da se je zmotila. Zakaj?

Babice (in dedki) – brezplačna delovna sila?
Avstralska babica sprožila burne odzive zaradi izjave, da ne bo pomagala skrbeti za svoje vnuke. Med tem pa babice in dedki na Švedskem prejmejo plačilo od države, če zagotavljajo varstvo za svoje vnuke.

Razkrila svojo strategijo zgodnje upokojitve
Iz ZDA prihaja vse več zgodb o mladih, ki se želijo čim prej upokojiti. Kako je to uspelo mladi ženski, in sicer v njenih tridesetih?

To morate vedeti o izhodiščih za pokojninsko reformo
Preverite, kaj pripravljajo ...

Kdaj bomo šli v pokoj? To predlaga pokojninska reforma
Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.