Bivanje starostnikov
/ Arhiv člankov
Staranje družbe je vedno večji problem. Ta država vse svoje upe polaga v umetno inteligenco
Staranje prebivalstva postaja vse večji problem po vsem svetu in eno ključnih vprašanj je, kdo bo poskrbel za tako veliko število starejših ljudi. Vemo, kaj se dogaja v slovenskih domovih za ostarele, kjer ni kadra, ki bi skrbel za starejše. Nismo edini, ki se spopadamo s takšnimi težavami. Tehnološko izjemno napredna država - Singapur - se bo poskušala tega problema lotiti s pomočjo umetne inteligence.

Kako izbrati primerno bivališče za starostnike?
Pri izbiri primernega bivališča za starostnike je pomembno upoštevati različne dejavnike, ki zagotavljajo udobje, varnost in kakovost življenja. Starostniki imajo posebne potrebe in želje, zato je ključno izbrati bivališče, ki ustrezno zadovoljuje vse njihove potrebe.

To so najboljše države za upokojence
Upokojenci, katerih pokojnine znašajo okoli 1000 evrov in več, bi lahko svoj življenjski standard dvignili s selitvijo v eno od držav, ki so znane kot oaza za upokojence. Poglejte, za katere države gre.

Tuji upokojenci na Hrvaškem zapravijo 100 evrov na dan
Med tem pa si domačini v Opatiji ne morejo privoščiti niti kave ...

ZZZS bo začel pošiljati odločbe o vključenosti v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo tistim, ki izpolnjujejo pogoje za vključitev v zavarovanje za dolgotrajno oskrbo, začel pošiljati odločbe o vključenosti. Pošiljali jih bodo postopoma, predvidoma do konca letošnjega leta.

VIDEO: Podražitve v DSO bodo, a kolikšne in kdo jih bo plačal?
Domovi za starejše še vedno ostajajo brez državne finančne pomoči. Kdo bo plačal vse višje stroške? Kolikšne bodo podražitve? In ko si DSO-ji in vlada podajajo žogico, oskrbovanci in njihovi svojci s strahom čakajo, kakšni bodo zneski na njihovih položnicah za oskrbo.

Kako izkoristiti popuste in ugodnosti za upokojence?
Popusti in ugodnosti za upokojence so izjemna priložnost za starejše, da prihranijo denar in uživajo v različnih storitvah ter izdelkih po dostopnejših cenah. Kako izkoristiti te popuste in ugodnosti na najboljši način? Kje jih lahko najdemo, kako se kvalificirati zanje ter kakšne koristi prinašajo upokojencem?

Bivanje v domovih za starejše bi lahko bilo boljše s pomočjo IKT-ja
Raziskovalni inštitut InnoRenew CoE iz Izole vlado opozarja na pomanjkljivosti v domovih za starejše in podaja predloge za izboljšanje. Predlagajo, da bi domove opremili s sodobnimi napravami in orodji informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), s katerimi bi lahko spremljali denimo kakovost zraka in temperaturo v prostoru, so zapisali.

Oskrbnine v domovih za starejše bodo dražje
Interventni zakon, s katerim je država domovom za starejše iz proračuna subvencionirala del stroškov in dvig oskrbnin omejila na največ 4,5 odstotka, se je konec junija iztekel. V domovih opozarjajo, da se dvigu oskrbnin julija ne bodo mogli izogniti.

Nemški upokojenci v tem hrvaškem mestu našli novi dom
V Zadru živijo tuji upokojenci. "Nemčija mi ni več všeč. Preveč je hektično, predrago, vreme je slabo, ljudje so nenehno pod stresom ..." so naštevali nemški upokojenci, ki so za svoj novi dom izbrali hrvaško obalo.

Kaj v primeru, če nimate denarja za preživljanje ostarelih staršev?
Preverite, kdaj morajo odrasli otroci preživljati starše do smrti in kdaj jih niso dolžni? Kako je, če je bil starš nasilen ali odvisnik? Pa tudi, kako si dolžnost preživljanja staršev med seboj porazdelijo sestre in bratje?

'Dovolj je le ena kriza, da postaneš brezdomec'
Osebe, starejše od 65 let, so najhitreje rastoča skupina brezdomcev v ZDA, njihovo število pa naj bi doseglo vrhunec do leta 2030.

Kako naj starejši obvladujejo stroške življenja?
Kako imeti stroške pod nadzorom in uživati v zlatih letih?

Oskrbovana stanovanja: kaj preveriti pred vselitvijo?
Ni nujno, da mora lastnik kot najemodajalec ali kot prodajalec oskrbovanih stanovanj obenem obvezno zagotavljati storitve, kot denimo pomoč pri pospravljanju, kuhanju, umivanju, oblačenju, hranjenju ... Gre namreč za stvar dogovora med stanovalci in ponudniki, kar pomeni, da je lahko ali pa ne predvideno ob najemu oziroma ob nakupu.

Koliko stane pomoč na domu?
Povpraševanje po pomoči na domu že vrsto let presega ponudbo. Uporabljajo jo predvsem starejši, ki sami ne zmorejo več skrbeti zase, a lahko z dodatno podporo ostanejo v domačem okolju in jim ni treba oditi v dom za starejše. Povprečna cena storitve znaša med pet in šest evrov na uro, medtem ko se oskrbnine v domovih za starejše gibljejo med 850 in 1500 evrov na mesec.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

Skoraj 90 odstotkov starejših Slovencev biva tako
Veliko je starejših, ki jim je stanovanje v breme, saj je preveliko, stroški vzdrževanja pa so zanje previsoki. Zato je za varno staranje ključna prilagoditev nepremičnin, v katerih bivajo starejši, je bilo pred časom slišati na festivalu za tretje življenjsko obdobje.

Na mestu propadajočega samskega doma rastejo oskrbovana stanovanja
V Kranju se obetajo nova oskrbovana stanovanja za starejše, ki bodo zrasla na mestu, kjer je prej vrsto let propadal star objekt. Obenem načrtujejo tudi gradnjo novega doma upokojencev, saj je obstoječi vedno poln in so zanj dolge čakalne vrste.

Ko starejši ostanejo sami v prostornih sobanah, mladi pa živijo v najemu
V Sloveniji še vedno prevladuje miselnost, da brez ogromnega stanovanja ali hiše ni pravega doma. Nato pa se iz teh nepremičnin odselijo mladi, prostori in z njimi ostareli lastniki pa samevajo.

'Zelena hiša' za starejše, tudi tiste z nizkimi pokojninami
Predstavljajte si vas, v kateri v večgospodinjskih skupnostih v sožitju živijo starejši, tudi tisti z nižjimi pokojninami, ki uporabljajo pametno tehnologijo ter imajo zagotovljeno vso potrebno oskrbo in nego, brezplačne prevoze in druženje. Resničnost je blizu. Tudi v Sloveniji.