Švedi si v telo vgrajujejo mikročipe, ki jim služijo kot kreditne kartice, kot ključi za avto in celo za stanovanje, pa tudi kot karte za javni prevoz ali letalo. Tako jim ni treba nikoli več skrbeti, kje so pustili denarnico, ali še huje, ali jim jo je kdo ukradel. Trguje se s kriptovalutami, plačuje z mobilnimi denarnicami. Videti je, kot da ne bi več potrebovali gotovine in morda v prihodnje tudi ne več bančnih kartic.
Vseeno pa se nekaj vlaga tudi v kartično plačevanje, kjer je še vedno razvoj in napredek. Dandanes vsi prehajajo na razmeroma novo, brezstično tehnologijo, in že vse slovenske banke že nekaj let izdajajo zgolj samo še brezstične kartice. In čeprav dvomljivci trdovratno zmajujejo z glavo, bankirji zagotavljajo, da so varnejše kot pri tehnologiji s čipom in številko PIN.
V brezstičnih karticah sta varnostni čip in radijska antena, ki se lahko brezžično povežeta s POS terminalom. "Brezstični del čipa vsebuje minimalno količino podatkov, s katerimi ni mogoče opraviti transakcije z drugo kartico, prek drugega kanala ali pri različnih trgovcih. Pomembno je še, da je na čipu tudi kriptogram, ki omogoča kriptiranje podatkov," so razložili v Novi KBM.
Po trditvah bankirjev je plačilo z njimi hitrejše in enostavnejše. Kartico je treba samo prisloniti k POS terminalu in je ni treba vstaviti v režo, ob nakupih pod 15 evrov (25 evrov) pa tudi ni treba vnesti PIN-kode. Samo prva uporaba mora biti nujno stična zaradi aktivacije, torej je treba plačilo potrditi s PIN-številko ne glede na znesek. Z izvedbo prve stične transakcije se aktivira antena znotraj kartice, ki nato omogoča brezstično plačevanje.
Dodatna varnost je zagotovljena tudi tako, da je vnos PIN-številke potreben vsakič, ko zaporedne brezstične transakcije brez vnosa PIN-številke dosežejo skupno vrednost 50 evrov. Če torej brezstično kartico izgubite ali vam jo ukradejo in bi želel kdo z njo nakupovati, bo šlo do neke mere, zatem pa ne. Po več zaporednih brezstičnih transakcijah brez vnosa PIN-številke nad določenim skupnim zneskom je namreč vseeno treba vstaviti kartico v POS terminal in vtipkati PIN. Za še večjo varnost pa strankam priporočajo tudi uporabo varnostnega SMS, s katerim vas obvestijo o morebitnih sumljivih transakcijah.
Banke navajajo, da je uporaba brezstičnih kartic varna. → Kodiranje je drugačno ob vsaki transakciji, ščiti podatke in posledično zmanjša tveganje za ponarejanje. |
Toliko stane menjava
Slovenske banke že nekaj let izdajajo samo še brezstične kartice in v prihodnjih letih (najpozneje do 2022) bodo predvidoma vsi bančni komitenti v Sloveniji imeli zgolj brezstične kartice. Vse nove, nadomestne in obnovljene kartice so že opremljene z brezstičnim vmesnikom in jih ni treba plačati. Banke zaračunajo izdajo samo ob morebitni predčasni menjavi, na izrecno željo stranke, da si želi prej prejeti brezstično kartico, ob poškodbi, ob spremembi podatkov. Lahko jo naročite v eni od poslovalnic in plačate stroške predčasne izdelave. Zneski se razlikujejo od banke do banke, se pa gibljejo od štiri pa vse do 12 evrov. V primeru izgube, kraje ali zlorabe zneska praviloma ne zaračunajo.
Pa so varne?

Brezstično plačevanje je torej postalo običajno, vsakodnevno. Mogoče je skorajda povsod, v vseh trgovinah, bencinskih servisih, pa tudi manjših lokalih in na bankomatih s simbolom za brezstično plačevanje. In kjer ni brezstične tehnologije, lahko z brezstično kartico plačate po klasični poti, z vstavitvijo v režo POS terminala. Dobro je, ker jih ob plačilu ni treba več izročati trgovcem, natakarjem in drugim. Na voljo je tudi vse več brezstičnih bankomatov, katerih največja prednost je ravno varnost, poudarjajo v NLB. "Kartice se ne vstavlja v bankomat, temveč se jo na označeno polje zgolj približa na dva do tri centimetre, s čimer je onemogočen t. i. skimming podatkov. Prav tako kartice brezstičen bankomat ne mora zadržati," so razložili.
Tudi verjetnost, da bi se isti nakup plačal večkrat ali po nesreči, je minimalna. "To se zgodi lahko samo, če bi trgovec po zaključeni prvi transakciji izvedel takoj vnos novega nakupa. Za posamezni nakup bo POS terminal sprejel samo eno plačilo, kot pri uporabi PIN-številke," so razložili v Abanki. Odgovorili so tudi na vprašanja, ali lahko kdo skrivaj s posebnim čitalnikom posname podatke s plačilne kartice in tako pride do vašega denarja. "Ne. Nepooblaščeno skeniranje podatkov s kartice ni mogoče, saj je prenos podatkov med POS terminalom in kartico ustrezno kodiran. Kartico je treba posebnemu čitalniku približati na dva centimetra in manj. Obenem na čipu ni shranjenih dovolj podatkov, da bi zlikovci lahko naredili dvojnik kartice ali pa nakupovali na spletu. Podatki, ki so shranjeni na čipu, so podatki s prednje strani kartice (datum veljavnosti, ime in priimek in številka kartice). Za uporabo oziroma zlorabo kartice pa bi goljufi potrebovali tudi občutljive informacije, kot so CVV, ki je na hrbtni strani kartice (za spletni nakup) in PIN-številko. Noben izmed podatkov ni zabeležen na čipu, zato zloraba ni možna," so pojasnili.
Brezstična tehnologija je v resnici v uporabi že vrsto let in sledi najvišjim standardom varnosti, ki jih morajo upoštevati proizvajalci čipov in kartic. Res deluje brezhibno, trdijo slovenski bankirji. Tehnologija je preizkušena in certificirana s strani kartičnih sistemov, na drugi strani morajo tudi banke slediti visokim varnostnim standardom za zagotavljanje močne avtentikacije in izjem od uporabe močne avtentikacije, dodajajo. Trditve podkrepijo s podatkom, da do zdaj niso zabeležili zlorab ob uporabi brezstičnih kartic v slovenskem bančnem prostoru. In vsem, ki ne želijo izvajati brezstičnih transakcij brez vnosa PIN-številke, lahko ukinejo možnost. Jim torej omogočijo plačevanje po starem, klasično, stično. Kot nekoč.
Gre za prihodnost ali modno muho? Strokovnjaki so prepričani, da se bodo brezstične kartice obdržale dolgo časa. Ali pa nas za vogalom že čaka nekaj popolnoma drugega?
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
V branje priporočamo tudi:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV