
Kaj je prednost tovrstnega plačevanja?
Bistvena prednost je, da omogoča izvrševanje takojšnjih plačil v evrih tudi čezmejno, ne zgolj v Sloveniji.
Za takojšnja plačila velja, da po nakazilu sredstev prejemnik plačilo prejme praktično takoj oz. v največ desetih sekundah, ne glede na dan ali uro.
Infrastrukturi sta se zaenkrat pridružili dve slovenski banki, v evrskem območju jih je skupaj 55. "V Banki Slovenije ocenjujemo, da se bo število ponudnikov, dosegljivih znotraj te infrastrukture, v prihodnjem letu povečalo tako v Sloveniji kot v evrskem območju," so še zapisali.
V ponedeljek sta se v vseevropsko plačilno infrastrukturo za izvrševanje takojšnjih plačil v evrih (TIPS – TARGET Instant Payment Settlement) vključili prvi slovenski banki. To sta Banka Intesa Sanpaolo in Sberbank banka.Kaj je TIPS? TIPS, ki je v upravljanju Evrosistema, je bil vzpostavljen pred dvema letoma. Omogoča izmenjavo plačil 24 ur dnevno, vse dni v letu. Prejemnik plačila denarna sredstva prejme v (največ) 10 sekundah po tem, ko plačnik odredi plačilo. Pogoj za to je, da sta oba ponudnika plačilnih storitev (plačnika in prejemnika plačila) vključena v TIPS. V TIPS je trenutno vključenih (vključno z dvema slovenskima bankama) 55 ponudnikov plačilnih storitev.
V Banki Slovenije pričakujejo, da se bo število ponudnikov plačilnih storitev, vključenih v TIPS, v letu 2021 znatno povečalo. "Julija letos je namreč Svet ECB sprejel sklep, da bo vključitev v TIPS od novembra 2021 obvezna za vse udeležence plačilnega sistema TARGET2 (teh je 1.050), ki so pristopili k vseevropski shemi takojšnjih plačil. Pričakujemo, da se bodo že v letu 2021 v TIPS vključile tudi preostale slovenske banke in hranilnice, ki ponujajo plačilne storitve," so še dodali.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV