Cekin.si
Na fotografiji so ponarejeni bankovci, ki jih je zasegla slovenska policija.

Banke

Koliko ponarejenega denarja kroži po Sloveniji?

M.M.
21. 03. 2023 09.31
2

Obstaja kar nekaj hitrih trikov, s katerimi boste takoj vedeli, ali gre za ponarejen ali pravi bankovec. Nepridipravi pa ponarejajo tudi kovance!

Na fotografiji so ponarejeni bankovci, ki jih je zasegla slovenska policija.
Na fotografiji so ponarejeni bankovci, ki jih je zasegla slovenska policija.FOTO: PU Ljubljana

V članku predstavljamo nekaj trikov, kako preveriti, ali v rokah držite pravi ali ponarejen evrski bankovec. 

Metoda "otip, pogled, nagib"

Papir pristnega bankovca je na otip čvrst in šelesteč. Ob levem in desnem robu bankovca so rahlo izbočene črtice, nekoliko izbočeni pa so tudi arhitekturni motiv, črke in velika številka vrednosti.

Če bankovec pogledamo proti svetlobi, morajo postati vidni portret Evrope, številka vrednosti in arhitekturni motiv. Portretno okence na hologramu postane proti svetlobi prozorno, pokaže pa se portret Evrope, ki je viden z obeh strani bankovca.

Na svetleči smaragdno zeleni številki se ob nagibu pojavi svetlobni val, ki potuje navzgor in navzdol. Številka poleg tega spreminja barvo iz smaragdno zelene v temno modro. Na srebrnem traku postanejo vidni številka vrednosti, arhitekturni motiv in znak valute evro.

Na portretnem okencu na hologramu se ob nagibu pojavijo tudi mavrične krivulje, ki obkrožajo številko vrednosti, na hrbtni strani bankovca pa se v okencu pojavijo številke vrednosti v mavričnih barvah.

Kako prepoznati ponaredke, si poglejte v priloženem videu.

Zanimivi podatki

Delež ponaredkov v primerjavi z vsemi evrskimi kovanci in bankovci v obtoku v Sloveniji ostaja majhen, je pred nekaj dnevi sporočila Banka Slovenije. 

Skupaj s Policijo ugotavljajo, da se je število ponarejenih bankovcev in kovancev, umaknjenih iz obtoka, lansko leto glede na leto 2021 sicer povečalo, vendar se je skupna vrednost odkrite ponarejene evrske gotovine znižala. Ob tem v Banki Slovenije poudarjajo, da je verjetnost, da bi prejeli ponaredek evrske gotovine, relativno majhna.

Skupna vrednost odkrite ponarejene evrske gotovine se je lansko leto v primerjavi z letom prej znižala za 9 odstotkov. Število umaknjenih evrskih bankovcev višjih vrednosti se je namreč zmanjšalo, medtem ko se je število umaknjenih ponarejenih evrskih bankovcev srednjih vrednosti povečalo. 

"V letu 2022 je bilo tako iz obtoka umaknjenih 952 ponarejenih evrskih bankovcev in 6.320 ponarejenih evrskih kovancev, kar je za 59 odstotkov oziroma 155 odstotkov več kot v letu 2021. Pri evrskih bankovcih še vedno prevladujejo ponaredki apoena 50 evrov, pri evrskih kovancih pa je bil najpogosteje umaknjen kovanec za 2 evra," še pravijo v Banki Slovenija. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861