Cekin.si
Arhivska fotografija na dan 3. januarja 2007, ko je poštna uslužbenka vrnila evre stranki, ki je plačala s slovenskimi tolarji.

Banke

Imate doma tolarje? Koliko evrov lahko dobite zanje?

Špela Zupan
09. 01. 2020 08.44
2

Povprečen znesek, ki ga je posameznik v letu 2019 zamenjal iz slovenskih tolarjev v evre, znaša 210 evrov. Preverite, koliko bankovcev in kovancev ostaja nezamenjanih!

Mineva 13 let, odkar je slovenske tolarje kot plačilno sredstvo nadomestila skupna evropska valuta evro. Glede na ponudbo bankovcev in kovancev prek spletnih prodajaln, večinoma kot fizičnih oseb, in numizmatičnih trgovin imajo določeno zbirateljsko vrednost. V eni od spletnih trgovin se na primer celotna zbirka 75 tolarskih kovancev prodaja za 75, zbirka različnih tolarskih bankovcev pa za 30 evrov.

Arhivska fotografija na dan 3. januarja 2007, ko je poštna uslužbenka vrnila evre stranki, ki je plačala s slovenskimi tolarji.
Arhivska fotografija na dan 3. januarja 2007, ko je poštna uslužbenka vrnila evre stranki, ki je plačala s slovenskimi tolarji.FOTO: AP

Koliko tolarjev je še "v obtoku", vedo na Banki Slovenije. Zadnji dan prejšnjega leta, 31. decembra 2019, je znašala skupna vrednost tolarskih bankovcev in bonov, ki so še v obtoku oziroma ki se niso vrnili, 7,65 milijarde slovenskih tolarjev oziroma slabih 32 milijonov evrov. Skupna vrednost tolarskih kovancev, ki jih ni mogoče več zamenjati za evre, je bila 2,14 milijarde slovenskih tolarjev oziroma slabih devet milijonov evrov. Skupaj torej še ni zamenjanih 9,79 milijarde slovenskih tolarjev oziroma slabih 41 milijonov evrov.

Čeprav se številke na prvi pogled morda zdijo visoke, pa dejansko ni ostalo tako zelo veliko tolarjev nezamenjanih. Glede na stanje obtoka konec leta 2005 se je na Banko Slovenije iz obtoka vrnilo skupno 95,5 odstotka tolarskih bankovcev, kovancev in vrednostnih bonov. In medtem ko tolarskih kovancev od 31. decembra 2016 ni več mogoče zamenjati, bankovce in bone še lahko.

Zamenljivi so na blagajni Banke Slovenije, kjer lahko v evre menjate tudi obrabljene in poškodovane tolarske bankovce. Zamenjavo pa lahko opravite tudi po pošti. Tolarske bankovce in izpolnjen obrazec za zamenjavo lahko pošljete z vrednostnim pismom in s pripisom "Ne odpiraj" na Banko Slovenije. Provizije in poštnine pri vračilu ne zaračunavajo. Časovne omejitve za menjavo ni, menjajo pa po tečaju: en evro je 239,64 slovenskega tolarja.

Povprečen znesek, ki ga je posameznik zamenjal iz tolarjev v evre, za leto 2018 znaša 160 evrov, v letu 2019 pa 210 evrov. V blagajno Banke Slovenije letno sicer prejmejo za okoli 200.000 evrov slovenskih tolarjev. Številka se je v zadnjih 10 letih precej zmanjšala, saj je bilo na primer leta 2010 vrnjenih za dobrih 960.000 evrov slovenskih tolarjev, v letu 2019 še "zgolj" za dobrih 200.000 evrov in v letu 2018 za 180.000 evrov slovenskih tolarjev. V letu 2019 je znesek zamenjanih tolarjev višji tudi zaradi dobrodelne akcije Europa Donna, ko so od januarja do začetka marca zbirali stare tolarske bankovce. Nabrali so za 3,7 milijona slovenskih tolarjev, kar je zneslo 15.454 evrov.

Kako je z jugoslovanskimi dinarji in nemškimi markami?

Malce starejši se spominjamo, da smo v nekdanji Jugoslaviji plačevali z jugoslovanskimi dinarji, ki pa jih ni več mogoče zamenjati. Redna menjava jugoslovanskih dinarjev v slovenske tolarje je potekala do 11. oktobra 1991 v menjalnem razmerju ena proti ena. Zatem menjava jugoslovanskih dinarjev ni mogoča nikjer več, je zapisano na spletni strani Banke Slovenije.

Torej vam jugoslovanski dinarji lahko ostanejo kot spominek ali pa jih skušate prodati. V eni od slovenskih spletnih trgovin se devet kovancev jugoslovanskih dinarjev prodaja za šest, bankovec za 100 jugoslovanskih dinarjev pa za pet evrov. Današnjih 10 jugoslovanskih dinarjev je 5,12 evra, obstaja pa 10 dinarjev, ki so vredni veliko več. So zelo dragoceni, ker so zelo redki in so iz leta 1885. Zbiratelji so za enega pripravljeni plačati od 3000 do 8000 evrov, samo verjetno ga žal nimate doma.

V nekdanji Jugoslaviji je bila izredno pomembna in cenjena tudi nemška marka. In kako je z menjavo nekdanje nemške valute? Bankovce in kovance nemških mark lahko brez časovne omejitve in brez dodatnih stroškov zamenjate v evre na vseh podružnicah Deutsche Bundesbank (DBB) – nemške centralne banke v času uradnih ur. Menjalni tečaj je enak kot 1. januarja 2002, in sicer en evro je 1,95583 nemške marke.

Po podatkih DBB na dan 31. decembra 2019 je vrednost bankovcev nemških mark, ki so še vedno "v obtoku", 5,82 milijarde nemških mark oziroma 2,98 milijarde evrov, vrednost kovancev pa 6,63 milijarde nemških mark oziroma 3,39 milijarde evrov. Podatkov, koliko nemških mark je še v Sloveniji, na Banki Slovenije nimajo. Imajo pa nemške marke določeno zbirateljsko vrednost; kovanci starih nemških mark se v eni od slovenskih spletnih trgovin prodajajo za 15 evrov.

TUKAJ lahko preverite še podatke o (ne-)zamenljivosti ostalih nekdanjih nacionalnih valut (šilingi, lire …)!

Pozabljivost, spomini, nostalgija?

Zakaj je ostalo nezamenjanih toliko slovenskih tolarjev in toliko nemških mark? Lahko gre za nostalgijo, lahko se ljudje ne želijo ločiti od nekdanje valute zaradi spominov in so tudi čustveno navezani na stare kovance in bankovce ter jih imajo doma kot spominek. Lahko upajo, da jih bodo nekoč dobro prodali. Lahko pa so razlogi čisto banalni: morda so pozabili nanje ali se jim jih preprosto ne ljubi menjati. Kako je z vami? Imate doma še skrite stare tolarje? Zapišite v komentar spodaj!

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861