Cekin.si
Essilor je že v preteklosti Luxottici pošiljal ponudbe za združitev. Tokrat mu je uspelo.

Banke

Dobili smo novega velikana na področju očal. Se bo nadaljeval diktat cen?

M.M./STA
17. 01. 2017 08.00
16

Luxottica in Essilor sta velikana na svojih področjih. A ker je vse kazalo, da bi si lahko začela konkretno skakti v zelje, sta le sklenila dogovor o združitvi. Luxottica je že dolga leta diktirala cene okvirjev, Essilor pa je vodilni pri izdelavi stekel za očala. Kaj sledi?

Končno se bodo okvirji in stekla izdelovala pod isto streho, so sporočili iz italijanskega in francoskega podjetja.

Italijanski proizvajalec in prodajalec luksuznih očal Luxottica je končno uslišal francosko podjetje Essilor, ki je v preteklosti že ponujalo prevzemne ponudbe, a jih je italijansko podjetje zavračalo. Zdaj so iz obeh podjetij potrdili, da gredo v združitev. Essilor bo prevzel Luxottico, s tem pa bo nastalo največje podjetje v tem sektorju. Tržna kapitalizacija skupne družbe bo dosegla 46,2 milijarde evrov, celoten projekt prevzema pa naj bi zaključili v drugi polovici letošnjega leta. 

Septembra 2014 je Luxottica potrdila medijem, da so prejeli ponudbo, a da niso bili zadovoljni s predlaganimi pogoji. Takrat so še poudarili, da se je to dogajalo pred časom oz. v letu 2013. 

Očitno pa so Francozi tokrat ponudili nekaj, česar Italijani niso mogli zavrniti. Družina izvršnega direktorja Luxottice Leonarda del Vecchia, ki ima v lasti 62 odstotkov te družbe, bo svoj delež prodala francoskemu proizvajalcu leč, ki bo nato objavil ponudbo za prevzem še preostalih delnic.

Po objavi namere so delnice obeh podjetij kar poskočile.

Podjetji sta v skupni izjavi zapisali, da bodo investitorji za vsako delnico Luxottice prejeli 0,461 vrednosti delnice Essilorja. Analitiki menijo, da bo prevzem prinesel veliko dobrega delničarjem obeh podjetij.

81-letni Leonardo Del Vecchio, ustanovitelj in večinski lastnik Luxottice, bo v "novem" podjetju še naprej na vrhu. Sedanji izvršni direktor družbe Essilor 61-letni Hubert Sagnieres bo postal njegov namestnik. Sicer pa bo Del Vecchio imel v rokah med 31 in 38 odstotki podjetja, s čimer bo postal največji delničar združenega velikana.

Znano je, da je imela Luxottica v zadnjih letih kar nekaj težav v svojih vrstah zadržati vodstveni kader. Med tistimi, ki so odšli, sta tudi dva direktorja.

Velikan, ki bo diktiral cene

Združitev sta že potrdila upravna odbora obeh družb, potrebujejo pa še dovoljenja regulatorjev.

S sporazumom bosta podjetji postali velikan na svojem tržišču, kar pomeni, da bi moralo drugega največjega proizvajalca luksuznih očal Hermes International močno skrbeti. Essilor in Luxottica kot rezultat združitve v srednjeročnem obdobju pričakujeta med 400 in 600 milijoni evrov prihodkov. Dolgoročno pa naj bi definitivno presegli tudi Hermes. Združeno podjetje bo imelo več kot 15 milijard evrov letnih prihodkov, kažejo načrti.

Luxottica med drugim proizvaja okvirje za znamke Armani, Chanel, Versace, Donna Karan, Miu Miu, Prada in drugi. Podjetje je znano tudi po tem, da razvija koncept očal, ki se odzivajo na glasovno upravljanje. Projektirajo jih za športnike, kot so kolesarji in tekači.

Essilor je najbolj znan po proizvodnji leč oz. stekel za očala.

Obe podjetji sta v preteklosti tekmovali z drugimi veliki igralci, zdaj pa bosta diktirali razvoj celotnega tržišča, menijo poznavalci in analitiki. Tržišče se namreč močno širi, uporabniki pa postajajo vedno bolj zahtevnejši.

Luxottica je že v preteklosti javno naznanila, da bo naskočila tržišča v Aziji, Afriki in Latinski Ameriki.

Luxottica je ves čas diktirala cene okvirjev, za katere mnogi menijo, da so predragi. Zdaj, ko smo dobili novega velikana na področju očal, lahko pričakujemo, da bo diktat še bolj krut. Luxottica, ki je nastala že leta 1961, je v preteklosti podjetja, ki so se jim uprla, "zmlela", nato pa odkupila. Dober primer je podjetje Oakley, ki se je uprlo narekovanju tržnih cen. Luxottica ga je kaznovala tako, da v svojih prodajalnah ni več ponujala njihovih očal. Oakley je začel propadati, čez čas pa ga je Luxottica kupila. 

To za potrošnike pomeni, da se bo diktat cen nadaljeval, morda se bo še bolj zaostril. V preteklosti so poznavalci poudarjali, da za okvirje, za katere bo kupec odštel od 400 do 500 evrov, izdelovalec porabi največ 50 evrov. 

Preberite tudi: V primerjavi z ženskami dajejo moški precej manj poudarka modnim dodatkom. Malodane edini kos, ki mu čez vse leto namenjamo pozornost, so sončna očala. Pri izbiri teh znajo biti precej pedantni, saj se zavedajo, da je ravno ta dodatek tista pika na i, ki bo poudaril naš stil. A z izbiro katerega modela sončnih očal nikoli ne morete zgrešiti?

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861