Cekin.si
Bančni izpiski

Banke

Kaj Banka Slovenije predlaga glede moratorijev na kredite?

M.M.
14. 04. 2021 05.00
0

Banka Slovenije ugotavlja, da je lani sprejeti protikrizni ukrep, vezan na moratorije, dosegel svoj namen. Kako naprej?

Banka
BankaFOTO: Dreamstime

V obdobju veljave ukrepa so banke in hranilnice 24.000 kreditojemalcem odobrile moratorije. Iz Banki Slovenije so sporočili, da so komitenti daleč največ vlog oddali v mesecih po razglasitvi epidemij – torej spomladi in novembra lani. V ostalih mesecih, vključno ob izteku veljave zakona, večjih porastov niso zabeležili. 

"V Banki Slovenije opozarjamo, da soočanje s posledicami koronakrize, ki traja že več kot eno leto, zahteva dolgoročno vzdržne rešitve. Ob nadaljevanju podpore denarne in fiskalne politike zato aktivnejšo vlogo pričakujemo tudi od bank," so dodali. 

Moratorije vidijo kot dobro rešitev, saj je z zakonom predpisana obveznost bank, da odobrijo moratorije, za katere zaprosijo kreditojemalci, v zadnjem letu prispevala k hitremu reševanju težav, s katerimi so se ti srečevali v začetnem obdobju krize. Prav zato od bank tudi po koncu tega ukrepa pričakujejo skrbno poslovanje in presojo vseh alternativ pri razreševanju težav njihovih komitentov. 

"V okvir tega spada tudi možnost t. i. komercialnega moratorija, ki je običajen ukrep tudi v nekriznih razmerah (vendar brez drugačne regulatorne obravnave). Zanj se lahko kadarkoli dogovorita banka in stranka, ki začasno ni zmožna odplačati dela svojega kredita. Takšen dogovor kreditojemalcu, ki zaradi začasnih razlogov ne more redno odplačevati kreditnih obveznosti, omogoči možnost daljšega oziroma kasnejšega odplačila kredita. Hkrati pa banki zagotovi, da dobi povrnjen kredit. Zaradi povišanih tveganj posameznih izpostavljenosti morajo banke komitente ustrezno prerazvrstiti (in po potrebi oblikovati dodatne oslabitve oziroma rezervacije)," so razložili v Banki Slovenije. 

A zgoraj omenjena praksa ne naslavlja problematike dolgotrajnejše nezmožnosti odplačevanja kreditov. Zato v Banki Slovenije zagovarjajo iskanje dolgoročno vzdržnih rešitev. "Posledično tudi od bank pričakujemo, da aktivno pristopijo k morebitnim težavam svojih komitentov. Pričakujemo individualno obravnavo komitentov in morebitno prestrukturiranje njihovih obveznosti v okviru rednih zakonskih možnosti in regulatorne obravnave," so poudarili. 

Banke in hranilnice so do konca marca odobrile 1.474 vlog podjetij za nove likvidnostne kredite, povezane s koronavirusom, s skupno izpostavljenostjo 506,1 milijona evrov. Od tega je bilo na podlagi zakona, ki omogoča kreditiranje podjetij z jamstvom države, odobrenih 99 posojil v skupni vrednosti 78,8 milijona evrov.

 

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891