O tem, kako ugotoviti, ali držite v rokah pristen ali ponarejen bankovec, smo že poročali. Zdaj pa poglejmo, kaj storiti, če naletite na ponaredek. Če menite, da se je pri vas nekako znašel sumljiv bankovec, potem ga nikar ne skušajte v paniki "spraviti" nazaj v obtok, saj gre za kaznivo dejanje. Bankovec lahko prinesete na pregled na blagajno Banke Slovenije in se tako prepričate, ali so vaši sumi utemeljeni.

Skoraj vsi trgovci so sicer v teh časih že opremljeni z napravami za hitro preverjanje denarja. Če ste na delovnem mestu in vam stranka za plačilo ponudi bankovec, za katerega menite in naprava tudi potrdi, da ni pristen, potem plačila ne izpeljite. Bankovec zadržite, navajajo na spletni strani Banke Slovenija, in nemudoma o tem obvestite policijo.
"Ponarejene in sumljive bankovce je treba izročiti policiji. Če se kasneje ob analizi izkaže, da je bil bankovec pristen, bo lastnik prejel njegovo protivrednost," so zapisali na omenjeni spletni strani.
Vsem, ki imajo na delovnih mestih opravka z denarjem, svetujejo, da se ne prepirajo s stranko in da nikar ne ogrožajo lastne varnosti. Zapomnite si njen videz in če s kraja odide z avtomobilom, si zapišite registrsko številko in model, če je le mogoče, svetujejo.
"Tudi če ste bankovec, ki se vam zdi sumljiv, že sprejeli, takoj obvestite policijo. Skušajte si zapomniti, kdaj, kje in od koga ste prejeli bankovec. Te informacije so pogosto zelo koristne pri iskanju izdelovalcev in razpečevalcev ponaredkov," še dodajajo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV