Cekin.si
Evropska direktiva iz leta 2014 določa, da mora imeti vsak prebivalec Unije imeti pravico do odprtja osnovnega plačilnega računa. Stroški in pravila za upravljanje z računom morajo biti pregledni in primerljivi, prehod iz enega računa na drugega pa preprost.

Banke

To mora omogočati osnovni bančni račun in toliko lahko stane

STA
16. 08. 2016 08.42
0

Nadomestilo za osnovni bančni račun bo za finančno ranljive potrošnike omejeno na približno 2,30 evra, za ostale potrošnike pa na približno 4,60 evra.

Novela zakona o plačilnih storitvah in sistemih vsakemu potrošniku daje pravico do osnovnega bančnega računa. Omejitve so povezane le s sumom kršitev določb zakona, ki ureja preprečevanje in pranje denarja in financiranje terorizma.

Banka Slovenije je določila način izračuna nadomestila za zagotavljanje osnovnega plačilnega računa, ki se bo tako kot novela zakona o plačilnih storitvah in sistemih, ki ga uvaja, začel uporabljati 18. septembra. 

Višina primernega nadomestila za osnovni plačilni račun, ki vključuje največ osem poravnanih plačilnih nalogov in direktnih obremenitev na mesec, bo za finančno ranljive potrošnike lahko znašala mesečno največ 0,80 odstotka osnovnega zneska minimalnega dohodka, kot ga določa zakon, ki ureja socialnovarstvene prejemke. Ta sedaj znaša 2,31 evra.

Za vse ostale potrošnike bo strošek omejen na mesečno največ 1,60 odstotka osnovnega zneska minimalnega dohodka po tem zakonu, ki sedaj znaša 4,62 evra, so pojasnili v centralni banki, kjer so izdali sklep o značilnostih osnovnega plačilnega računa in o načinu izračuna višine primernega nadomestila za njegovo vodenje.

Osnovni račun tudi za brezdomce in azilante

Državni zbor je novelo zakona o plačilnih storitvah in sistemih, ki v zakonodajo prenaša evropsko direktivo o primerljivosti nadomestil, povezanih s plačilnimi računi, zamenjavi plačilnih računov in dostopu do osnovnih plačilnih računov, sprejel sredi junija. Banke bodo morale po njem za svoje stranke sprejeti denimo tudi brezdomce ali azilante, prošnjo pa bodo lahko zavrnile le v nekaterih izjemnih primerih.

Evropska direktiva iz leta 2014 določa, da mora imeti vsak prebivalec Unije imeti pravico do odprtja osnovnega plačilnega računa. Stroški in pravila za upravljanje z računom morajo biti pregledni in primerljivi, prehod iz enega računa na drugega pa preprost.
Evropska direktiva iz leta 2014 določa, da mora imeti vsak prebivalec Unije imeti pravico do odprtja osnovnega plačilnega računa. Stroški in pravila za upravljanje z računom morajo biti pregledni in primerljivi, prehod iz enega računa na drugega pa preprost.FOTO: Thinkstock
V Uniji naj bi bilo trenutno kar 58 milijonov ljudi brez kakršnega koli bančnega računa, največ v Romuniji in Bolgariji. Od tega naj bi si od 25 do 30 milijonov Evropejcev, starejših od 15 let, želelo odpreti račun, a tega ne morejo - ker so brezdomci ali imajo finančne težave.

Zakon bo prinesel izboljšave tudi za potrošnike, ki bančni račun že imajo. Mednje sodijo ukrepi za zagotavljanje preglednosti in primerljivosti nadomestil, povezanih s plačilnimi računi, ureditev poenostavljenega postopka zamenjave plačilnega računa in s tem povezanih nadomestil ter odgovornosti ponudnika plačilnih storitev za pravilno izvedbo zamenjave plačilnega računa.

Ponudniki plačilnih storitev bodo tako med drugim morali potrošnikom brezplačno zagotoviti informacije o nadomestilih glede najbolj reprezentativnih storitev, jim vsaj enkrat letno zagotoviti obračun vseh zaračunanih nadomestil, povezanih s plačilnim računom, ter jih obveščati o možnostih sklepanja ločene pogodbe za odprtje plačilnega računa od pogodb za zagotavljanje drugih storitev.

Osnovni plačilni račun mora strankam omogočati plačevanje, dvigovanje denarja in opravljanje plačil znotraj EU, ne pa nujno tudi prekoračitev. Banke morajo te račune ponujati v okviru rednega poslovanja, zanje pa zaračunavati stroške, ki so nižji od tistih za druge storitve.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861