
Znanstveniki želijo več časa in denarja za največji znanstveni poskus na svetu. Direktor Iterja Bernard Bigot je že aprila dejal, da bi pred začetkom testiranja 500-megavatnega fuzijskega reaktorja potrebovali dodatnih pet let in 4,6 milijarde evrov. Zdaj je vse je v rokah njihovih nadzornikov, ki odločajo, ali jim bodo ugodili.
S projektom Iter želijo ugotoviti, ali je prihodnost pridobivanja toplotne in električne energije v jedrski fuziji. Drugače kot v jedrskih elektrarnah, kjer cepijo atomska jedra, jih pri fuziji združujejo, tako da trčijo skupaj pri veliki hitrosti. Tako oblikujejo plazmo, ki je bolj vroča kot sonce. Njihov cilj je ustvariti 500 megavatov energije iz plazme s temperaturo 170 milijonov stopinj Celzija, ki bi za ohladitev potrebovala samo 50 megavatov.
V praksi želijo dokazati, da je lahko plazma odličen vir električne energije in toplote. Če bodo dobili dodaten denar, bodo predvidoma energijo tako pridobivali po letu 2050. Gre za pridobivanje okolju prijazne energije z malo emisij.
Stroški za Iter so se podvojili na vsaj 20 milijard evrov po letu 2006, ko so odobrili projekt. Fuzijski reaktor so začeli graditi leta 2013 v francoskem Cadarachu po letih pogajanj med 34 sodelujočih držav, med njimi ZDA, Kitajsko, Evropsko unijo, Indijo, Japonsko, Rusijo in Južno Korejo.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV