
Fotografija Abdula Halima al-Attarja, kako s spečo hčerko na rami prodaja poceni kemične svinčnike na ulicah Bejruta, je močno ganila novinarja Gissurja Simonarsona. Z njeno objavo na Twitterju avgusta lani je povzročil številne odzive, mnogi so objokovali žalostno usodo sirskih beguncev. Spraševali so, kako lahko pomagajo, in Simonarson je sprožil spletno kampanjo s ključnikom #BuyPens, med katero so zbrali skoraj 200.000 dolarjev (176.000 evrov) za pomoč njegovi družini.
Al-Attar, Palestinec, ki je živel v begunskem taborišču v bližini Damaska, je pobegnil v Libanon z ženo in dvema otrokoma, ko so se leta 2012 v Siriji začeli srditi boji. Na lokalni ravni mu je pomagala aktivistka in novinarka Carol Malouf. Nekaj denarja je šlo k njej kot pooblaščenki za upravljanje. Po njenih besedah je al-Attar okoli 65.000 dolarjev (57.000 evrov) porabil za odprtje pekarne, stojnice s kebabi in majhne restavracije. Do decembra lani je imel zaposlenih 16 sirskih beguncev, njegov devetletni sin Abdullelah se je po treh letih premora vrnil v šolo, njegova žena pa se je vrnila v Sirijo, tako da zdaj živita ločeno. Sam pravi, da je okoli 25.000 dolarjev dal prijateljem in svojcem v Siriji.
Pred kratkim pa je bil objavljen posnetek pogovora med njim in neko žensko, domnevno Carol Malouf, med katerim zahteva preostanek denarja, ona pa mu grozi z aretacijo ali izgonom. Zdaj trdi, da skriva denar pred njim, da mu pravi, da sploh ni njegov. Gissur Simonarson je za indy100 dejal, da posnetek ne razkriva celotne zgodbe. Po njegovih besedah se je odzvala tako, ker naj bi ji al-Attar več mesecev grozil, saj naj bi izgubil ves svoj denar. Po njegovem vedenju naj bi zapravil 90.000 dolarjev (79.000 evrov) brez vidnega rezultata. Precej denarja naj bi dal goljufom, pred katerimi naj bi ga že prej opozorila.
Trenutno je 71.000 dolarjev (62.400 evrov) še vedno na računu Gissurja Simonarsona. In zdaj res ni jasno, kam bo šel denar, čeprav ga bo kljub zapletom verjetno dobil al-Attar, ki mu je bil denar tudi prvotno namenjen.