
Na kartici, ki je opremljena s simbolom zvočnega signala, je čip, na katerem so shranjeni podatki, potrebni za plačilo. Čip te podatke s pomočjo majhne antene posreduje čitalni napravi. Ko se v trgovini na zaslonu blagajne prikaže znesek, ki ga kupec mora plačati, je njegovo delo zgolj to, da kartico približa čitalni napravi. Signal, ki potrdi odobreno transakcijo, pomeni, da je banka že obremenila bančni račun imetnika kartice in vknjižila denar v dobro trgovcu. Pri zneskih do 15 evrov uporabnik preprosto prisloni kartico k POS-terminalu in konča plačilo, če je račun višji od 15 evrov, pa je potreben še vnos PIN-številke. A z vsemi bančnimi karticami lahko uporabnik še vedno plačuje tudi tako, kot je do zdaj – stično.
Pa je brezstično plačevanje dejansko varno?
Kot pravijo pri MasterCardu, je brezstično plačevanje s plačilnimi karticami vsaj tako ali še bolj varno, kot je plačevanje s stičnimi karticami. O tem naj bi pričal že podatek, da globalni sistem v skoraj 13 letih delovanja še ni zaznal zlorabe. Temu se lahko zahvalijo predvsem na račun stalnega vključevanja novih sistemov, ki varujejo pred zlorabami.
Podatki so skrbno varovani
Na čipu, ki brezstično komunicira s terminalom, je zelo omejena količina podatkov. To pomeni, da tudi če so podatki prestreženi, se z njimi nihče ne more okoristiti in ne more izvesti nobene sekundarne transakcije ali česa podobnega. Kljub enostavnemu plačevanju je nepooblaščeno skeniranje podatkov (denimo s preprostim sprehodom mimo imetnika) praktično nemogoče. Prenos podatkov med brezstično kartico in POS-terminalom je namreč ustrezno kodiran s tako imenovanimi dinamičnimi kriptogrami, ki so edinstveni za vsako posamezno transakcijo. Če tega ni, bo transakcija zavrnjena že v fazi prenosa do POS- terminala. Poleg tega uporabnikova brezstična kartica ne bo delovala, če bo čitalnik zaznal neposredno prisotnost še ene brezstične kartice – na primer Urbane ali kartice za evidentiranje na delovnem mestu, za vsako transakcijo pa se tudi natančno ve, ali je prišla v sistem stično ali brezstično.
Prav tako kot preostale oblike plačevanja s karticami tudi brezstično plačevanje omogoča še nekaj dodatnih načinov za preprečevanje in odkrivanje zlorab. Ena od možnosti so varnostna SMS-sporočila, ki uporabnika seznanijo s transakcijami, opravljenimi s kartico. O morebitni nepooblaščeni uporabi kartice je tako imetnik kartice nemudoma obveščen prek sporočila, ki ga prejme na svoj mobilni telefon. Sicer pa na banki ves čas, torej 24 ur na dan, spremljajo uporabo vseh kartic, in tako skušajo identificirati kakršen koli nakup, ki bi odstopal od siceršnjega nakupovalnega vzorca uporabnika.
Pomembna je simbioza med kupcem in izdajateljem kartice

Pri MasterCardu prav tako zagotavljajo, da pri brezstičnem nakupovanju nakupa nikakor ni mogoče plačati dvakrat. Postopek plačila je pri brezstični tehnologiji namreč enak, kot smo bili vajeni do zdaj: vpisati je treba znesek, ga potrditi, nato se aktivira seja, in šele ko prislonimo kartico, je transakcija uspešna. Prav tako ni mogoče, da se kupec s kartico nevede preveč približa POS-terminalu in izvede transakcijo, ki je ni nameraval. Plačilni terminal mora biti namreč aktiviran, to pa se zgodi šele potem, ko blagajnik vpraša, kako bo kupec plačal za kupljeno blago ali storitve in potrdi znesek plačila.
A ne glede na vse se je treba zavedati, da je pri zagotavljanju varnosti zelo pomembna simbioza med kupcem in izdajateljem kartice. Vsi se morajo zavedati odgovornosti, ker gre za denar, in če kartico vsi uporabljajo odgovorno, ni nobenega dodatnega tveganja zaradi uporabe brezstične kartice ali kakršne koli druge plačilne kartice. A za varnost moramo svoj del narediti tudi sami. Zavedati se moramo, da je kartica pravzaprav naš denar in jo je treba zato odgovorno uporabljati ne glede na to, ali je brezstična ali klasična. Vedno moramo vedeti, kje je in kdo jo uporablja.
Brezstično plačevanje nam torej omogoča enostavnejše vsakodnevno nakupovanje na mnogih od 1,2 milijona prodajnih lokacij po svetu. Pa veste, koliko denarja lahko dvignete brez vnosa PIN-številke? Potem izpolnite spodnjo prijavnico in sodelujte v nagradni igri! Podelili bomo komplet priročnih nahrbtnikov in dežnikov MasterCard. Namige najdete v članku!
Sponzorirana vsebina