
Švica je zagotovo ena najbogatejših držav na svetu. A tudi tu se nekateri ljudje ne morejo izogniti revščini, ki pa ima precej drugačne standarde, kot smo jih vajeni v Sloveniji. Po podatkih švicarskega statističnega urada je leta 2012 v tej alpski državi pod pragom revščine živelo približno 590 tisoč ljudi, kar je 7,7, odstotka vseh prebivalcev. Med temi jih je bilo v času opravljanja ankete 130 tisoč redno zaposlenih.
Nič posebnega, boste rekli. Ja, res ne bi bilo, če v Švici za prag revščine ne bi veljal znesek, ki se Slovenkam in Slovencem zdi več kot dovolj za normalno življenje. Švicarski prag revščine znaša 1.800 evrov mesečnih dohodkov. Pod pragom revščine ljudje tam torej živijo v primeru, če posameznik zasluži manj oziroma če ima družina, sestavljena iz dveh odraslih in dveh otrok manj kot 3.300 evrov mesečnih dohodkov.
To kaže na precej višji standard življenja v tej alpski državi, saj mora mesečni dohodek pokriti stroške za prehrano, oblačila, prevoz, preživljanje prostega časa, stanovanje in zavarovanja brez obveznega zdravstvenega zavarovanja. A tudi cene omenjenih storitev so v Švici občutno višje kot v Sloveniji.
Skupine, ki so v Švici najbolj izpostavljene revščini, so enostarševske družine, tisti, ki živijo sami, osebe brez poklica in družine, v katerih so vsi odrasli člani brezposelni. Stopnja revščine v tej alpski državi se je sicer za razliko od večine evropskih držav v primerjavi z letom 2007 zmanjšala za 1,6 odstotne točke.
Komentarji (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV