Težava je le, da prihodki gospodinjstev ne rastejo sorazmerno z gospodarsko rastjo države. Zgrajena mesta tako ostajajo betonska mesta duhov brez enega samega prebivalca.
Podobne fotografije so bile objavljene že lani, takrat je bila novica lansirana na podlagi poročila Forensic Asia Limited. Od takrat se je na svetovni ravni spremenilo le-to, da je Evropa v še večjih finančnih težavah, ZDA se borijo z vse višjim dolgom, Kitajska pa naj bi še naprej uživala v dobri gospodarski rasti.
Analitik Gillem Tulloch tako pravi, da je Kitajska v tem času zgradila še več mest, luksuznih sosesk, nakupovalnih središč in druge infrastrukture, ki pa je ne uporablja nihče. 'Kitajska trenutno porabi več železa in betona na prebivalca kot katera koli druga država na svetu. Vse skupaj pa gre v železnice, ki ne bodo nikoli prinašale dobička, ceste, po katerih se nihče ne vozi, in hiše, v katerih nihče ne živi.'
Rešitev za te kraje je po njegovem le, če država hiše ljudem preprosto podari ali proda po simbolnih cenah, ki bi si jih lahko privoščili. V nasprotnem primeru bodo sicer lepa stanovanja in mesta ostala prazna za vedno.
Kitajci so s situacijo nezadovoljni, kritizirajo pa predvsem dejstvo, da je država dopustila, da hiše namesto ljudi, ki bi tam zares živeli, pokupijo špekulanti, ki so na prebivalce očitno pripravljeni čakati celo več let, samo zato, da bi kupljeno po nizki ceni prodali za dovolj velik denar.
Cene nepremičnin so v teh krajih v primerjavi s slovenskimi kar smešne. Za precej veliko hišo 70.000 evrov. A takšen strošek je za večino Kitajcev previsok.
Komentarji (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV