
Iz ankete je mogoče sklepati, da je kriza, v kateri se je znašla Slovenija, prebudila čut za solidarnost med ljudmi. Več kot polovica vprašanih, 56 odstotkov, se namreč strinja s trditvijo, da je zaradi krize tudi več dobrodelnosti, 26 odstotkov pa jih meni, da je dobrodelnost na isti ravni kot pred krizo.
Čeprav imamo prebivalci Slovenije možnost, da del dohodnine od leta 2007 nakažemo kot donacijo različnim organizacijam, te možnosti večina ne izkoristi. To razkriva tudi tokratna anketa Dela, saj je 0,5 odstotka dohodnine darovala le dobra četrtina oziroma 27 odstotkov vprašanih. Največ anketirancev, ki so lani uporabili to možnost, je del dohodnine nakazal društvom (57 odstotkov) ter humanitarnim organizacijam (24 odstotkov).
Na vprašanje, ali so letos kakor koli sodelovali v dobrodelnih akcijah, je 60 odstotkov vprašanih odgovorilo pritrdilno. Največ, 58 odstotkov jih je sodelovalo finančno, 15 odstotkov s prostovoljnim delom, 11 odstotkov jih je prispevalo oblačila ali material, pet odstotkov pa hrano.
Med dobrodelnimi organizacijami je najbolj ugledna Slovenska karitas – zaupa ji namreč 21 odstotkov sodelujočih v anketi. Na drugem mestu je Zveza prijateljev mladine Slovenije z 18 odstotki, na tretjem Anina zvezdica s 17 odstotki in na četrtem mestu Rdeči križ, ki mu zaupa 14 odstotkov vprašanih. Prav toliko anketiranih ne zaupa prav nobeni humanitarni organizaciji.
Anketo je opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik med 15. in 17. decembrom na vzorcu 400 anketirancev.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV