Cekin.si
Evropska komisija je v povezavi z afero LuxLeaks sprožila preiskavo ameriške verige s hitro prehrano McDonald's.

Davki

Afera LuxLeaks: preiskujejo tudi McDonald's

STA
03. 12. 2015 14.12
0

Preverjajo davčno shemo, ki jo je bila v Luksemburgu deležna ena najbolj znanih svetovnih prehranskih verig McDonald's. V podjetju vztrajajo, da spoštujejo vse davčne zakone in pravila v Evropi.

Evropska komisija je začela formalno preiskavo v zvezi z davčno obravnavo McDonald'sa v Luksemburgu, njeno predhodno stališče pa je, da bi lahko Luksemburg McDonald'su omogočil ugodno davčno obravnavo, s čimer bi bila kršena pravila Unije o državni pomoči.

Evropska komisija je v povezavi z afero LuxLeaks sprožila preiskavo ameriške verige s hitro prehrano McDonald's.
Evropska komisija je v povezavi z afero LuxLeaks sprožila preiskavo ameriške verige s hitro prehrano McDonald's.FOTO: Reuters

Komisija bo zlasti ocenila, ali so luksemburški organi selektivno odstopali od določb nacionalne davčne zakonodaje in sporazuma o izogibanju dvojnemu obdavčevanju, ki ga je Luksemburg sklenil z ZDA, in tako dali McDonald'su prednost, ki ni na voljo drugim podjetjem v primerljivem dejanskem in pravnem položaju.

"Namen sporazumov o izogibanju dvojnemu obdavčevanju med državami je, da se izognemo dvojni obdavčitvi - ne, da upravičimo dvojno neobdavčitev," je poudarila evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager.

Iz McDonald'sa so sporočili, da "spoštujejo vse davčne zakone in pravila v Evropi ter plačujejo precejšen obseg davka na dobiček podjetij". Med letoma 2010 in 2014 naj bi plačali več kot dve milijardi dolarjev davkov. Prepričani so, da se bo preiskava zaključila v njihovo korist.

Evropska komisija je po razkritju afere LuxLeaks lani že sprožila več preiskav. Številne pomembne multinacionalke so bile namreč v skladu s skrivnimi dogovori z luksemburškimi oblastmi deležne nižjih davkov, v nekaterih primerih celo le enoodstotnih.

McDonald's je četrta ameriška multinacionalka, ki je zaradi takšnih praks pristala pod drobnogledom Bruslja. Pred njim so se lotili tudi kavarne Starbucks, ki je bila ugodnosti deležna na Nizozemskem, tehnološkega giganta Apple, ki je imel dogovor z Irsko, in trgovskega velikana Amazon, ki je davke plačeval v Luksemburgu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 795