Severnoameriško poveljstvo obrambe zračnega prostora ali skrajšano NORAD že od leta 1958, ko je bilo ustanovljeno, vsak božič zažene sistem za spremljanje Božička. Spremljajo ga na štirih nivojih: z izredno močnimi radarji, sateliti, božičkovimi kamerami, njegov napredek pa spremljajo tudi z letali. Ker nikoli ne vedo, po kateri poti se bo Božiček podal na pot, se lahko zanesejo le na tehnologijo. Vse zbrane informacije bodo javnosti posredovali preko spletne strani, napredek sivobradega dobrodušneža pa lahko spremljate tudi s pomočjo aplikacije Google earth.Če niste ljubitelj visoke tehnologije, lahko za lokacijo božička izveste tudi na način, na katerega se je vse skupaj tudi začelo: dvignete slušalko, zavrtite nekaj številk in pač pokličete NORAD. Nič lažjega.

Kaj se je zgodilo?
Celotna zgodba je posledica navadne tiskarske napake. Ena izmed amerških trgovin je namreč objavila oglas, s katerim je otroke vabila naj na posebno telefonsko številko pokličejo Božička in mu sporočijo svoje želje. Zaradi pomote v eni od številk, se je plaz klicev usul na eno najbolj varovanih telefonskih linij v Ameriki. Iskanje in sledenje je postalo vsakoletno opravilo ameriških in kanadskih vojakov, ki so se mu pridružile še številne druge institucije. Lansko leto so v Noradu prejeli skoraj 70.000 klicev iz 200 držav, odgovorili so na 6100 elektronskih sporočil, pri projektu pa je sodelovalo kar 1275 prostovoljcev. 25 ur so imeli odprtih sto telefonskih linij, na vsako pa so v času največjega navala sprejeli tudi po 39 klicev na uro. No, v času interneta so najbolj impresivni podatki o obisku njihove strani, ki je lansko leto zabeležila kar osem milijonov različnih obiskovalcev in 15 milijonov ogledov.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV