Cekin.si
Pa vedo, kateri je pravi?

Koristno

Američani vohunijo za Božičkom!

Ž.K.
22. 12. 2009 12.00
0

Severnoameriško poveljstvo obrambe zračnega prostora (NORAD), že več kot 50 let vsak božič vklopi sistem za sledenje Božičku. Zaupne podatke bodo letos delili s širšo javnostjo.

Severnoameriško poveljstvo obrambe zračnega prostora ali skrajšano NORAD že od leta 1958, ko je bilo ustanovljeno, vsak božič zažene sistem za spremljanje Božička. Spremljajo ga na štirih nivojih: z izredno močnimi radarji, sateliti, božičkovimi kamerami, njegov napredek pa spremljajo tudi z letali. Ker nikoli ne vedo, po kateri poti se bo Božiček podal na pot, se lahko zanesejo le na tehnologijo. Vse zbrane informacije bodo javnosti posredovali preko spletne strani, napredek sivobradega dobrodušneža pa lahko spremljate tudi s pomočjo aplikacije Google earth.Če niste ljubitelj visoke tehnologije, lahko za lokacijo božička izveste tudi na način, na katerega se je vse skupaj tudi začelo: dvignete slušalko, zavrtite nekaj številk in pač pokličete NORAD. Nič lažjega.

Pa vedo, kateri je pravi?
Pa vedo, kateri je pravi?FOTO: Reuters
Leta 1955, še preden je nastal Norad, je na predbožični večer na izmed skrivnih lokacij takratnega ameriškega obrambnega sistema CONAD, zazvonil rdeči telefon. Telefon, namenjen predajanju sporočila, ki so se ga v hladni vojni bali vsi Američani: "Rusi napadajo!" Namesto strogih in odločnih vojaških ukazov pa se je iz slušalke zasližal nežen dekliški glas: "Je tam Božiček?" Težko si predstavljamo, kaj se je v tistem trenutku zgodilo z možgani polkovnika Harrya Shoupa, ki se je javil na telefon. Niz strogih odločnih odgovorov, ki jih je prejela deklica je bil dovolj, da je dojela, da ne govori z dobrodušnim, prijaznim, rdečeličnim Božičkom. "Je to mogoče kateri izmed Božičkovih pomagačev?" se je glasilo naslednje vprašanje, ki je podrlo strogi vojaški sistem in sprožilo zgodbo, ki traja še danes. Ali se je polkovnik Shoup zgolj želel znebiti nadležne deklice ali pa je imel izreden čut za stike z javnostmi, ne bomo nikoli izvedeli, toda telefon je predal enemu izmed svojih pilotov z razlago, da bo deklica izvedela, kje natančno se Božiček nahaja. Od takrat pa do danes, vsako leto, NORAD za Božič, na posebni telefonski številki nudi informacije, kje natančno se nahaja Božiček.

Kaj se je zgodilo?
Celotna zgodba je posledica navadne tiskarske napake. Ena izmed amerških trgovin je namreč objavila oglas, s katerim je otroke vabila naj na posebno telefonsko številko pokličejo Božička in mu sporočijo svoje želje. Zaradi pomote v eni od številk, se je plaz klicev usul na eno najbolj varovanih telefonskih linij v Ameriki. Iskanje in sledenje je postalo vsakoletno opravilo ameriških in kanadskih vojakov, ki so se mu pridružile še številne druge institucije. Lansko leto so v Noradu prejeli skoraj 70.000 klicev iz 200 držav, odgovorili so na 6100 elektronskih sporočil, pri projektu pa je sodelovalo kar 1275 prostovoljcev. 25 ur so imeli odprtih sto telefonskih linij, na vsako pa so v času največjega navala sprejeli tudi po 39 klicev na uro. No, v času interneta so najbolj impresivni podatki o obisku njihove strani, ki je lansko leto zabeležila kar osem milijonov različnih obiskovalcev in 15 milijonov ogledov.

Miklavž,Božiček,Dedek mraz
Miklavž,Božiček,Dedek mrazFOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861