Cekin.si
Nekdanji minister za okolje in prostor je upravičen do približno tri tisoč evrov mesečnega nadomestila.

Finančni trgi

Bajna nadomestila nekdanjim ministrom

U.B.
01. 02. 2010 12.22
25

Zdi se, da so nekdanji ministri zaščiteni bolj kot kočevski medvedi. Karlu Erjavcu po prostovoljnem odstopu s funkcije ministra za okolje in prostor kot nekdanjemu ministru pripada nadomestilo do 36 tisoč evrov.

Nekdanji minister za okolje in prostor je upravičen do približno tri tisoč evrov mesečnega nadomestila.
Nekdanji minister za okolje in prostor je upravičen do približno tri tisoč evrov mesečnega nadomestila.FOTO: Dare Čekeliš
Država naj bi v povprečju za bruto nadomestila plač brezposelnim nekdanjim poslancem in ministrom porabila približno 200 tisoč evrov na mesec. Poleg pravice do nadomestila je nekdanji minister upravičen tudi do socialnega zavarovanja, v času prejemanja nadomestila pa mu teče tudi delovna doba. V primeru upokojitve pa nekdanjemu ministru ali poslancu pripada tudi pravica do odpravnine. Naj omenimo, da so v letu 2008 prav tako vsi nekdanji poslanci in ministri, ki so bili upravičeni do nadomestila, prejeli tudi regres za letni dopust. V letu 2009 pa so jim to pravico ukinili.

Tako nekdanjemu ministru Karlu Erjavcu ne uide do 36 tisoč evrov nadomestila. Seveda, če bo to pravico sploh želel koristiti.

Kaj pa, če bi bil Karel Erjavec navaden državljan, prijavljen na Zavodu za zaposlovanje RS?

Najprej je treba upoštevati dejstvo, da je na Zavodu za zaposlovanje do denarnega nadomestila upravičena le brezposelna oseba, ki ji delovno razmerje ni prenehalo po lastni krivdi. Glede na to, da je nekdanji minister Karel Erjavec sam podal izjavo o odstopu s funkcije ministra za okolje in prostor, mu pravica do nadomestila na Zavodu za zaposlovanje sploh ne bi pripadala. A ne smemo pozabiti, da ga je v odstop prepričal sam premier Pahor. Če pa bi predpostavili, da razrešitev z mesta ministra za okolje in prostor ni prenehala zaradi Erjavčeve krivde, bi Karel Krjavec na Zavodu kot navaden državljan prejemal le okoli 815 evrov bruto mesečnega nadomestila.

Kako to, če pa je njegova neto mesečna plača v povprečju znašala tri tisoč evrov?

V prvih treh mesecih so brezposelni upravičeni do denarnega nadomestila v višini 70 odstotkov povprečne plače, ki jo je brezposelni prejemal v 12 mesecih pred nastankom brezposelnosti. V nadaljevanju upravičenosti pa se višina nadomestila zniža na 60 odstotkov povprečne plače zadnjih dvanajstih mesecev.

Nekdanji minister se splača biti tudi po prenehanju mandata.
Nekdanji minister se splača biti tudi po prenehanju mandata.FOTO: iStockphoto

Pri tem pa je pomembna tudi višina plače, ki jo je brezposelni prejemal, saj se na podlagi tega odmeri tudi višina nadomestila. Na Zavodu za zaposlovanje RS so nam povedali, da zakon določa, da najnižje nadomestilo ne sme biti nižje od 45,56 odstotka minimalne plače (za december 2009 ta znaša 597,43 evra). Nadomestilo prav tako ne sme biti višje od trikratnika najnižjega nadomestila, to pa pomeni približno 815 evrov bruto na mesec, znesek pa se zmanjša za višino prispevkov in akontacije dohodnine. Izračun nam nazorno pojasnjuje, da se zagotovo bolj splača biti nekdanji minister oziroma poslanec, kot pa nekdanji direktor nekega podjetja, ki je kot brezposelni prijavljen na zavod za zaposlovanje.

V času prejemanja denarnega nadomestila pa je vsak brezposelni zavarovan za obvezno zavarovanje, pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, za starševsko varstvo in primer brezposelnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861