Cekin.si
denar pada z neba

Finančni trgi

Bikov trend na Wall Streetu se je nekoliko ustavil

STA, TC
16. 05. 2009 14.10
0

Indeksi na newyorški borzi so v petek končali dvomesečno rast, in sicer po tem, ko so sredi marca padli na najnižjo raven v zadnjih 12 letih.

Črno zlato se ceni.
Črno zlato se ceni.FOTO: iStockphoto

Vlagatelji so v preteklem tednu pobirali dobičke, v svoja pričakovanja pa so vračunali napovedi, da se gospodarsko nazadovanje upočasnjuje, kljub temu pa se rast ne bo začela najmanj do konca leta.

Industrijski indeks Dow Jones je v petek v primerjavi s preteklim petkom izgubil 306,01 točke oziroma 3,6 odstotka na vrednost 8268,64 točke. Širši indeks Standard & Poor 500 je nazadoval za 46,35 točke oziroma pet odstotkov na 882,88 točke, tehnološki indeks Nasdaq pa za 58,86 točke oziroma 3,4 odstotka na 1680,14 točke. Največ je izgubil indeks manjših podjetij Russell 2000, in sicer 35,98 točke oziroma sedem odstotkov na vrednost 475,84 točke.

Pretekli teden so se vrstile novice, ki so nakazovale, da recesija, ta se je začela decembra 2007, postaja šibkejša. Kljub temu pa se še ni poslovila, do okrevanja pa naj bi prišlo šele konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta, pri čemer bo rast zaposlovanja zaostala še kakšno leto dni. Slabe novice so prihajale na borzni trg tudi iz avtomobilske industrije.

Nacionalno združenje nepremičninskih posrednikov ZDA je v torek sporočilo, da so cene starih stanovanj in hiš v prvem četrtletju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani padle za skoraj 14 odstotkov, prodaja pa se je zvišala le v šestih zveznih državah. Združenje je ugotovilo, da je v prvem četrtletju srednja cena stanovanja ali hiše, od katere je polovica višjih in polovica cen nižjih, znašala 169.900 dolarjev, kar je za 13,8 odstotka manj kot v prvem četrtletju lanskega leta.

Finančni minister Timothy Geithner je v sredo v govoru predstavnikom majhnih bank v Washingtonu povedal, da se je finančni sistem ZDA že začel zdraviti in napovedal, da bodo majhnim bankam omogočili dostop do denarja, ki ga bodo zvezni vladi vrnile večje banke. Te so dobile pomoč iz 700 milijard dolarjev vrednega sklada za boj proti finančni krizi.

Ameriški indeksi padajo.
Ameriški indeksi padajo.FOTO: iStockphoto

Ministrstvo za trgovino je prav tako v sredo sporočilo, da se je prodaja v ameriških trgovinah aprila v primerjavi z marcem zmanjšala za 0,4 odstotka. V četrtek je ministrstvo za delo poročalo o aprilski 0,3-odstotni rasti cen na ravni proizvajalcev, prav tako pa tudi o povečanju števila novih prošenj za podporo pri brezposelnosti v preteklem tednu na letno prilagojeno raven 637.000.

Potem ko je ameriško avtomobilsko podjetje Chrysler newyorško stečajno sodišče v četrtek zaprosilo za dovoljenje za ukinitev 789 prodajaln, je tudi General Motors v petek obvestil 1100 svojih prodajal, da jim po oktobru 2010 več ne bo obnovil pogodbe. Chrysler ima v ZDA 3200 prodajaln, GM pa več kot 6000.

Ministrstvo za delo je v petek poročalo, da se inflacija na ravni potrošnikov aprila ni spreminjala, potem ko je marca nazadovala za 0,1 odstotka. Ameriška centralna banka pa je poročala o novem padcu industrijske proizvodnje, vendar o najmanjšem v zadnjih šestih mesecih. Gre za padec v višini pol odstotka, kar pa je manj kot marca in februarja, ko je industrijska proizvodnja nazadovala za 1,7 odstotka oziroma za odstotek.

Predsednik Zveznih rezerv Dallasa Richard Fisher je na zborovanju bankirjev v San Antoniu potrdil, da se ukinjanje delovnih mest upočasnjuje, prav tako pa tudi padanje novih naročil in prodaje, vendar pa še ni konec težav. Fisher je napovedal, da se bo okrevanje začelo v začetku leta 2010, ko naj bi se začela pozitivna gospodarska rast, vendar pa se bo pred tem stopnja brezposelnosti, ki je aprila znašala 8,9 odstotka, zvišala na 10 odstotkov.

Na newyorški borzi je v petek lastnika zamenjalo okrog 1,48 milijarde delnic, na borzi Nasdaq pa okrog 2,11 milijarde. Nafta se je v petek pocenila za 2,28 dolarja na 56,34 dolarja za 159-litrski sod, kar je nekoliko manj kot teden poprej, ko je bila cena nafte okrog 58,6 dolarja za 159-litrski sod.

V petek zjutraj so delniški indeksi nekaj časa tudi rasli, vendar pa je rast popoldne popustila. Ministrstvo za finance je namreč v petek sporočilo, da bo nudilo pomoč tudi zavarovalnicam, kar je vlagateljem "poslalo pozitivno sporočilo", obenem pa tudi negativno. Če zavarovalnice potrebujejo svež denar, to lahko pomeni, da so v težavah, tega pa nihče noče, menijo analitiki.

Po programu pomoči zavarovalnicam bo zavarovalnica Hartford Financial Services Group dobila 3,4 milijarde dolarjev iz 700 milijard dolarjev vrednega sklada za boj proti finančni krizi, zavarovalnica Lincoln National pa 2,5 milijarde dolarjev. Delnice Hartforda so se pocenile za 58 centov na 14,17 dolarja, delnice Lincolna pa za 52 centov na 15,72 dolarja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861