
Azijski delniški indeksi so danes večinoma upadli. MSCI Asia Pacific Indeks je izgubil 0,3%, potem ko je v minulih štirih dneh pridobil 7,6 %. Tečaj avstralskega BHP Billiton Ltd. se je znižal za 3,6 %, delnice japonskega gradbinca Mitsubishi Estate Co. pa so se pocenile za 5,6 %. Tečaj malezijskega podjetja Sime Darby Bhd., ki prodaja luksuzne avtomobile, motorje in stanovanja v Hong Kongu, na Kitajskem in Maleziji je upadel za 13 %. Prodaja na drobno v Hong Kongu je v oktobru v primerjavi z istim obdobjem lani zrasla za 0,3 %, ekonomisti pa so pričakovali porast za 3,4%. Še v septembru je prodaja na drobno zrasla za 7% v primerjavi na lansko obdobje. V tretjem kvartalu se je gospodarstvo v Hong Kongu skrčilo za 0,5 %, po upadu BDP za 1,4 % v drugem kvartalu. Proizvodnja na Kitajskem je novembra doživela največji upad, odkar statistični urad beleži mesečna gibanja. Zaradi upadanja naročil, namenjenih izvozu, s strani ZDA, Evrope in Japonske se Kitajska spopada z upadanjem stopnje gospodarske rasti. Kljub temu je rast BDP v tretjem kvartalu dosegla 9 % na letni ravni, kar pa je najmanj od leta 2003.
Na ponoven upad cen nepremičnin v Veliki Britaniji in krčenje kitajske proizvodnje, ki je posledica ohlajanja gospodarske aktivnosti po svetu, so se vlagatelji na evropskih trgih zjutraj odzvali s prodajnim pritiskom. Tečaj Barclays Plc se je znižal za 3,4 %. Investitorji so se s prodajnimi naročili odzvali na novico, da so v zadnjih dvanajstih mesecih cene nepremičnin v Veliki Britaniji padle za 8,1 %. Delnice ArcelorMittal so se pocenile za 5,4 %, delnice Eni SpA, največjega naftnega podjetja v Italiji, so se pocenile za 3,2 %, medtem ko je tečaj BP Plc zaradi znižanja cene surove nafte padel za 2,1 %. Evropska proizvodnja pa je novembra zabeležila nov upad, ki je bil intenzivnejši od pričakovanj ekonomistov. Indeks proizvodnje je tako v novembru upadel na 35,6, z nivoja 41,1 v oktobru. Nivo 50 označuje mejo med rastjo in upadom proizvodnje. Nivo indeksa proizvodnje tako upada že zadnjih šest mesecev zapored. Prav tako pa se krči tudi proizvodnja v Rusiji. V novembru se je skrčila bolj kot pa v obdobju finančnega zloma leta 1998. VTB indeks, ki meri proizvodnjo aktivnosti v Rusiji, pada že štiri mesece zapored, novembra pa je upadel na 39,8 v primerjavi z nivojem 46,4 v oktobru.

Danes je indeks SBI 20 upadel za 0,59 odstotka, na 4.268,17 točke. Prometa je bilo za manj kot 1,9 milijona evrov. Večini delnic se je cena znižala, s skoraj milijonom evrov prometa pa je bila najprometnejša delnica Krke, njen tečaj pa je upadel za 1,61 %, na 53,10 evra. Po več kot sto tisoč evrov prometa je bilo sklenjeno še z delnicama Mercatorja in Gorenja. Tečaj prvega je upadel za 0,72 %, tečaj drugega pa za 0,29 %. Beograjski indeks Belex15 je danes zrasel za borih 0,11 %. Najvišjo rast je dosegla delnica Fidelinke, in sicer za 12,38 %.
Na Zagrebški borzi je bilo do 14.00 opravljeno za 31 milijonov kun prometa. Indeks Crobex nadaljuje padajoči niz, saj je danes upadel za 5,79 % in se tako približal 1500 točkam. Ponovno se največ trguje z delnicami HT, s katerimi je bilo ustvarjenega za 5,3 milijona kun prometa, posli pa se sklepajo v cenovnem nivoju od 193,12 HRK do 196,79 HRK.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV