Mnenja borznih velikanov se krešejo
Multimilijonarja in investicijska mogotca Warren Buffett in George Soros sta ponovno v središču svetovne pozornosti zaradi različnih stališč glede prihodnosti ameriškega gospodarstva in razpleta odmevne finančne krize. Prav tako se razlikujeta v načinu, kako se čimbolj pripraviti na vse posledice, ki jih bo za nami pustil finančni orkan.
Večni optimist
Buffett močno verjame v dejstvo, da bo ameriško gospodarstvo premagalo sicer hudo finančno krizo in posledično zaradi tega kupuje in drži vse delnice, ki naj bi se po divji vožnji borznega vlaka prve opomogle. Čeprav meni, da se ameriško gospodarstvo še ni popolnoma zbudilo iz spanca recesije, je njegov optimističen pogled na prihodnji razplet finančne krize zelo jasen. Kar te ne ubije, te ojača. Konec koncev je prav zaradi svoje strategije eden izmed najbolj cenjenih investitorjev, ki je svoji družbi Berkshire Hathaway investment pridelal do približno 130 milijard dolarjev vredno premoženje.
Tam, kjer so Buffettova usta, je tudi njegov denar
Buffet postaja s svojo strategijo »kupi in drži« glavni akter v vseh večjih ameriških gigantskih podjetjih, kot so Goldman Sachs, General Electric in Tiffany & Co. Kljub temu je njegove opazovalce presenetila poteza velikega nakupa delnic Johnson & Johnson ter odločitev, da obdrži malo vredne delnice banke Wells Fargo. Nekateri mu očitajo celo opuščanje znamenite opevane strategije "kupi in drži", potem ko je iz naložbenega portfelja prodal delnice nekaterih podjetij.
Dolgo in težko obdobje za vse
Na drugi strani je Soros pri napovedih manj optimističen, saj naj bi bilo okrevanje gospodarstva v Ameriki dolgotrajno in boleče. Prav zato je mnenja, da mora biti vsak investitor aktiven na trgu in čakati na svojo priložnost. Na ta način naj bi prišel tudi do, po Forbesovi lestvici, skoraj 10-milijardnega bogastva, do katerega je prišel pri trgovanju z delnicami, surovinami in valutami. Najbolj odmeven dogodek, po katerem je veljal za enega največjih finančnih špekulantov, je devalvacija angleškega funta, kjer je tako s svojo strategijo spravil na kolena Bank of England.
Kaj jima je skupnega?
Tako Soros kot tudi Buffett sta vroče blago, ki se išče samo od sebe. Opazovana sta s strani mnogih investitorjev in vladnih institucij. Tega se zavedajo tudi kongresniki, vlada in ostale pristojne institucije, katerih želja je čimprejšnje okrevanje ameriškega gospodarstva ter njegov vnovičen zagon. Prav zato sta lahko obe borzni legendi potencialni »tarči« raznih manipulacij s strani različnih gospodarskih subjektov.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV