Za pošiljke z blagom v vrednosti do vključno 22 evrov brez poštnine ob uvozu iz tretjih držav ni treba plačati davka. Za pošiljke, vredne od 22 do vključno 150 evrov se obračuna samo davek na dodano vrednost (DDV), za pošiljke, katerih skupna vrednost blaga presega 150 evrov, se poleg DDV plača še carina.
DDV pri uvozu se obračuna od davčne osnove, ki jo sestavljata carinska vrednost blaga ter znesek carine in drugih dajatev, ki se plačujejo ob uvozu. Glede na vrsto blaga se obračuna po splošni stopnji 22 odstotkov oziroma znižani stopnji 9,5 odstotka, ki velja na primer za hrano, brezalkoholne pijače, zdravila in medicinsko opremo ter knjige. Pri uvozu trošarinskih izdelkov, kot sta alkohol in tobak, ter parfumov in toaletnih vod navedene oprostitve ne veljajo.
Tako je z davki, a dobro je vedeti, da lahko ob naročanju blaga po pošti nastanejo tudi drugi stroški. Za poštne pošiljke iz držav, ki niso članice Evropske unije, morajo biti namreč opravljene carinske formalnosti in v določenih primerih se uvede carinski postopek. Način njegove izvedbe je odvisen tudi od dostavljavca, kar pomeni, da lahko pride do razlik, če paket dostavlja Pošta Slovenije ali kakšna druga dostavna služba.
Najlažje je in carinski postopek je praviloma opravljen hitreje, če so ob uvozu na voljo vsi potrebni podatki in dokumenti. "Kupcem zato svetujemo nakupovanje pri preverjenih ponudnikih, s pomočjo katerih naj zagotovijo, da se v pošiljki nahajajo ustrezni dokumenti in podatki, potrebni za carinjenje blaga (na primer račun ali drugo primerno dokazilo o vrednosti nakupa)," so poudarili na Finančni upravi.
Če pa pošiljki niso priloženi vsi potrebni podatki ali/in dokazila, se praviloma uvede carinski postopek in takrat kupca pozovejo, naj sporoči manjkajoče podatke ali/in dokazila. Dopis – obvestilo o prispelem carinskem blagu – pošlje Pošta Slovenije ali druga dostavna služba po pošti, po SMS-sporočilu ali po elektonski pošti. Usklajeno je s Finančno upravo in vsebuje podatke o naslovniku, pošiljatelju, državi odpreme, teži, sprejemni številki in opisu blaga, če je na razpolago.
Kupec mora po pozivu poštno-carinskemu deklarantu posredovati podatke o vrsti, količini in ceni blaga, o strošku transporta blaga ter po potrebi tudi dodatne certifikate in uvozna dovoljenja. Po prejemu zahtevanih podatkov preverijo skladnost dokumentacije in obračunajo morebitne uvozne dajatve, so pojasnili na Pošti Slovenije.
Carinski postopek se plača Pošti Slovenije oziroma drugemu dostavljavcu po ceniku carinskega posredovanja, morebitni davek pa Finančni upravi. Stroški, ki nastanejo zaradi dodatnega carinskega postopka, v katerem preverjajo vrednost in/ali vsebino paketa, lahko znašajo med nekaj evrov do nekaj deset evrov. Običajno nastanejo za pošiljke, vredne več kot 22 evrov, čeprav lahko preverjajo manj vredno blago.
Blago preverjajo predvsem, če je pošiljka napačno ali pomanjkljivo označena, če je dvomljiva vrednost, če ni pravilno navedena vsebina ... Torej če na podlagi razpoložljivih podatkov ni mogoče ugotoviti realne vrednosti ali če so zaznana druga tveganja, ki bi lahko vplivala na sprostitev pošiljke v prost promet. Pošiljanje je lahko omenjeno recimo pri sumu na ponaredke ali na prepovedano vsebino.

Kupca praviloma pozovejo k posredovanju dodatnih podatkov, preden prejme paket. Če pa se pri naknadnem nadzoru ugotovi, da so bili davki napačno zaračunani ali da so za blago predvideni dodatni uvozni ukrepi in/ali dovoljenja, se lahko zgodi, da mora kupec naknadno že po prevzemu pošiljke posredovati dodatna pojasnila o vrsti uvoženega blaga in namenu uporabe, so razložili na Pošti Slovenije. Če pa kupec ne posreduje zahtevanih podatkov, paket običajno vrnejo pošiljatelju. Pošiljka se vrne 21. koledarski dan od datuma na pozivu o predložitvi dodatnih podatkov, pri čemer so izjema pošiljke, katerih uvoz je prepovedan. Prepovedane predmete uničijo na Finančni upravi.
Po 1. juliju 2021 bodo obdavčene tudi pošiljke, vredne manj kot 22 evrov
Na Finančni upravi so še posebej opozorili na novost, da s 1. julijem 2021 ne bo več oprostitve obračuna DDV na uvožene pošiljke majhne vrednosti, do 22 evrov, iz tretjih držav in ozemelj. Spodnje meje za oprostitev plačila uvoznega DDV tako ne bo več in DDV se bo obračunal tudi za blago, ki bo vredno evro ali manj. Plačila carine bodo medtem še vedno oproščene pošiljke blaga zanemarljive vrednosti, ki se pošiljajo neposredno iz tretjih držav prejemniku v Evropski uniji, do skupne vrednosti 150 evrov, in zanje se bo obračunal samo DDV. Za končnega kupca to pomeni, da bo njegov končni strošek nakupa večji za obračunan DDV.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV