Med predlogi za izhod iz krize, ki jih je včeraj predstavila vlada, je tudi davek na nepremičnine. Vlada je potrdila le, da ga želi uvesti z začetkom leta 2014. Minister za finance Uroš Čufer je za 24UR ZVEČER dodatno pojasnil le, da se "pogovarjamo o približno enem promilu davka na nepremičnine", bolj jasno pa o davku še ni želel govoriti.
Na finančnem ministrstvu so za 24ur.com pojasnili, da dokler vlada ne potrdi dokončne oblike morebitne uvedbe davka na nepremičnine podrobnejših informacij ne bodo posredovali. Davek naj bi sicer nadomestil zdajšnje dajatve, torej davek od premoženja in nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč.
Davek na nepremičnine je davek, ki so ga slovenske vlade že večkrat omenjale. V času prve vlade Janeza Janše so takratni predstavniki finančnega ministrstva napovedovali, da bi tak davek dobili 1. januarja 2007, a so nato te načrte opustili. V Sloveniji nismo imeli popolne evidence nepremičnin in podatkov o njihovi tržni vrednosti, ki bi veljala kot osnova za obdavčitev. Tako so na Geodetski upravi RS (Gurs) začeli zbirati oziroma preverjati podatke o vseh stavbah.
Ideja o davku na nepremičnine se je ohranjala tudi v času vlade Boruta Pahorja in takrat naj bi bila davčna stopnja od 0,1 do 0,3 odstotka vrednosti nepremičnine. A realizacije tega predloga v času Pahorjeve vlade nismo dočakali.
Po obdobju zatišja glede davka na nepremičnine je ta predlog spet na mizi. Kritiki tega davka se pogosto obregnejo ob evidenco, ki so jo v zadnjih letih pripravili na Gursu, predvsem ko gre za ocene vrednosti nepremičnin. A minister Čufer pravi, da je evidenca Gursa po njihovih zagotovilih relativno kakovostna. "Ampak tako, kot vsake evidence, jo bo treba sčasoma tudi izpiliti," je povedal Čufer. Dodal je, da se bodo pomanjkljivosti s tem, ko se bo evidenca začela dodatno uporabljati, razčistile.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV