Cekin.si
Davčna uprava RS

Davki

Durs v prvem svežnju poslal 527.000 informativnih izračunov dohodnine

Ž.K.
30. 03. 2012 14.59
0

Zavezanci jih bodo na dom prejeli po navadni pošti. Rok za ugovor se izteče 30. aprila, rok za doplačilo premalo plačane dohodnine je 31. maj, preveč plačana dohodnina pa bo zavezancem nakazana 28. maja.

V prvem svežnju bo informativne izračune prejelo 527.366 zavezancev, od tega 248.486 (47,12 odstotka) z doplačili, 242.590 (46 odstotkov) z vračili, 36.290 (6,88 odstotka) pa brez vračila ali doplačila dohodnine. V tej tranši bo skupaj za 52,86 milijona evrov doplačil in 63,81 milijona evrov vračil. Povprečni znesek doplačila znaša 212,71 evra, povprečni znesek vračila pa 263,02 evra, so sporočili z Dursa.

Zavezanci, ki bodo v naslednjih dneh na dom po navadni pošti prejeli informativne izračune dohodnine, naj te natančno pregledajo in preverijo, če so vključeni podatki o vseh prejetih dohodkih, ki so obdavčeni z dohodnino. Nato naj navedene podatke primerjajo s svojimi podatki oziroma podatki o dohodkih, ki so jih prejeli od svojega izplačevalca.

V kolikor zavezanec ugotovi, da podatki v informativnem izračunu niso pravilni oziroma so pomanjkljivi ali pa je njihova davčna obveznost prenizko ali previsoko ugotovljena, morajo v 30 dneh od datuma odpreme podati ugovor. V nasprotnem primeru storijo davčni prekršek, za katerega je zagrožena globa od 400 do 1200 evrov. Obrazec ugovora je dostopen na vseh davčnih uradih oziroma izpostavah in na spletni strani Dursa. Na podlagi ugovora bo davčni organ zavezancu izdal dohodninsko odločbo.

Če pa se zavezanci z informativnim izračunom strinjajo, torej ocenijo, da je dejansko stanje takšno, kot je navedeno na informativnem izračunu dohodnine, jim ni treba storiti ničesar, ker bo informativni izračun v 30 dneh od odpreme samodejno postal odločba.

Plačilni nalogi, ki bodo priloženi informativnim izračunom dohodnine, bodo vsebovali posebno OCR kodo, ki bo omogočala strojno odčitavanje. Na ta način bo za zavezanca provizija poravnave obveznosti na poštah in bankah občutno nižja, kot je bila v preteklosti, svoje obveznosti pa bodo lahko po novem poravnali tudi prek bankomatov.

Zavezancem ni treba vlagati ugovorov zoper informativni izračun dohodnine, če razlika med zneski dohodkov iz informativnih izračunov dohodnine in zneski dohodkov iz obvestil, prejetih s strani izplačevalcev, v skupnem znesku, ne presega en evro. Pri veliki večini zavezancev, kjer bo zaradi zaokroževanja zneskov prihajalo do razlik, bodo te znašale nekaj centov, večja razlika (do enega evra) pa lahko pride pri zavezancih, ki so imeli v preteklem letu večje število različnih izplačevalcev.

Tako kot pretekla leta v prvi tranši ne bo predvsem zavezancev, ki so uveljavljali vzdrževane družinske člane, tistih, ki so prejemali dohodke iz oddajanja premoženja v najem, tistih, ki so dosegali dohodke iz dejavnosti, in tistih, ki so prejemali katastrske dohodke.

Naslednji sveženj informativnih izračunov bo odpremljen 31. maja.

Informativnih izračunov pa zavezanci ne bodo prejeli, če davčna uprava od izplačevalcev dohodkov ni prejela podatkov o odmeri dohodnine. V tem primeru morajo zavezanci napoved vložiti sami, in to od 15. junija do 31. julija. Obrazec napovedi je dostopen na vseh davčnih uradih oziroma izpostavah in na spletni strani Dursa.

Tako kot pretekla leta zavezanci prejmejo informacijo o morebitni izdaji njihovega informativnega izračuna od virtualne davčne asistentke Vide, ki je dostopna na spletni strani davčne uprave ali preko telefonske številke 01 40 00 100. Vida bo na to vprašanje odgovorila, če ji zavezanec sporoči davčno številko.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861