Cekin.si
denar

Finančni trgi

Evropska komisija z novimi predlogi za zajezitev krize

M.R. / STA
04. 03. 2009 10.43
0

Evropska komisija bo danes razgrnila drugi val predlogov za ukrepanje proti vse hujši finančni in gospodarski krizi, ki naj bi se med drugim nanašali tudi na nadzor finančnih institucij in plače bankirjev.

denar
denarFOTO: Reuters

Predlogi komisije temeljijo na priporočilih Larosierjeve skupine za ureditev čezmejnega finančnega nadzora, predstavljenih pred enim tednom.

Vodja visoke skupine za čezmejni nadzor, francoski ekonomist Jacques de Larosiere, je minulo sredo opozoril, da je finančna regulacija v EU prešibka, ter priporočil vzpostavitev dveh novih evropskih nadzornih teles: evropskega sistema finančnih nadzornikov, ki bi spremljal dnevno delovanje bank in trgov, ter evropskega sveta za sistemska tveganja.

"Poročilo potrjuje moje trdno prepričanje, da je evropski sistem za finančni nadzor nepogrešljiv," je ob predstavitvi priporočil Larosierjeve skupine minulo sredo poudaril predsednik komisije Jose Manuel Barroso in ocenil, da bodo priporočila dobra podlaga za predloge, ki jih bo komisija predstavila danes.

Na vprašanje, kolikšne so možnosti, da bo EU uspelo doseči soglasje in upoštevati te predloge ter dejansko vzpostaviti boljši finančni nadzor, kot to predlaga Larosierjeva skupina, je Barroso tedaj odgovoril: "Če nam ne bo uspelo zdaj, nam ne bo nikoli." "Poročilo je celostno, zelo kakovostno in prihaja v kritičnem času," je dodal.

De Larosiere ni priporočil "nerealističnega" enotnega evropskega nadzornega organa, za katerega naj v EU ne bi bilo podpore, temveč gredo predlogi bolj v smeri krepitve finančnega sodelovanja med državami ter izboljšanja sposobnosti, da države članice skupaj nadzorujejo finančni sektor.

Evropska komisija naj bi sicer konkretne predloge za ureditev evropskega finančnega nadzora predstavila šele maja, tako da jih bodo voditelji držav in vlad članic EU predvidoma obravnavali šele na junijskem zasedanju. Cilj naj bi bil, da bi bila nova ureditev finančnega nadzora vzpostavljena prihodnje leto.

Cilj ostrejšega nadzora nad finančnimi trgi je predvsem ponovna vzpostavitev zaupanja v finančne trge, saj je zaradi pomanjkanja zaupanja v krču posojilna dejavnost med bankami pa tudi med bankami ter podjetji in posamezniki. Sprostitev posojilne dejavnosti je nujna za izhod iz vse hujše finančne in gospodarske krize, ki pesti EU in ves svet.

Revščina
RevščinaFOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861