Pri oddajanju sobe, stanovanja, hiše, opreme ... je treba do 28. februarja vložiti napoved, če fizična oseba, ki ne opravlja dejavnosti, oddaja premoženje v najem drugi fizični osebi ali tuji pravni osebi. Ni pa treba vlagati napovedi, če posameznik oddaja premoženje v najem fizični osebi z dejavnostjo (denimo samostojnemu podjetniku) ali pravni osebi. Takrat davek plača najemnik, so razložili na Finančni upravi.
Tolikšni so davki

Dohodnina se plača od davčne osnove, ki je dohodek iz oddajanja premoženja v najem, zmanjšan za normirane stroške v višini 10 odstotkov od doseženega dohodka in po stopnji 25 odstotkov. Namesto normiranih stroškov lahko zavezanec uveljavlja tudi dejanske stroške, ki ohranjajo uporabno vrednost premoženja, kar dokazuje z ustreznimi računi, ki jih priloži napovedi. Dohodnina od dohodka iz oddajanja premoženja v najem se šteje za dokončen davek in se ne všteva v letno dohodninsko osnovo, so razložili na Finančni upravi.
Na Finančni upravi so podali primer izračuna za leto 2019 (v letu 2020 so nove davčne stopnje in odstotek normiranih stroškov), če je mesečna najemnina 500 evrov, zavezanec pa uveljavlja 10 odstotkov normiranih stroškov: Vir: Finančna uprava |
Obetajo pa se spremembe. V letu 2020 se spreminjajo stopnje obdavčitve glede plačevanja davkov z naslova oddajanja nepremičnin. "Dohodnina se izračuna in plača od davčne osnove, ki je dohodek iz oddajanja premoženja v najem, zmanjšan za normirane stroške v višini 15 odstotkov (za leto 2019 in prej 10 odstotkov) od doseženega dohodka, po stopnji 27,5 odstotka (za leto 2019 in prej 25 odstotkov)," so napovedali na Finančni upravi.
Če vas dobijo, vam poleg globe naložijo tudi plačilo neplačanih davkov
Čedalje več najemodajalcev plačuje davke. V letu 2019 se je denimo povečalo število zavezancev, ki so vložili napovedi za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem. Napoved je vložilo 35.653 zavezancev, kar je skoraj pet odstotkov več kot v letu 2018. Kazni so nekaj sto evrov, poleg globe pa je treba plačati tudi neplačane davke. Najemodajalca, ki ne odda napovedi, lahko namreč kaznujejo z globo od 250 do 400 evrov. Kazen je višja, če v napovedi navede nepravilne ali neresnične podatke – globe se tedaj gibljejo med 400 in 5000 evri. In poleg denarne kazni v obeh primerih obračunajo tudi dodatno davčno obveznost.
Če zamudite rok 28. februar, se lahko sami prijavite. V napovedi označite, da gre za samoprijavo in ne boste kaznovani za nepredložitev napovedi, so razložili na Finančni upravi. A pozor! Samoprijava je mogoča najpozneje do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora, vročitve odmerne odločbe, začetka postopka o prekršku ali do začetka kazenskega postopka.
V letu 2019 so v naknadnem nadzoru (napovedi vložene na podlagi samoprijave, poziva finančnega organa in postopkih kontrole) obravnavali 762 davčnih zavezancev zaradi oddajanja nepremičnine na črno, v sklopu katerih so odmerili dodatno ugotovljen davek v znesku 1,14 milijona evrov. Sicer pa ne vodijo ločeno podatkov o prekrških za oddajanje nepremičnin na črno. "Gre namreč za prekršek zaradi nepredložitve napovedi, kamor so zajete tudi napovedi za dividende, obresti, dobiček iz kapitala. Enako velja tudi za prekrške zaradi navedbe neresničnih, nepravilnih ali nepopolnih podatkov, kjer velja enaka prekrškovna določba za vse vrste napovedi oziroma obračunov," so pojasnili na Finančni pravi.

Najemniki medtem niso dolžni oddajati napovedi ali kako drugače poročati finančni upravi o sklenjenem najemnem poslu. "Noben predpis ne zavezuje najemnika, da prijavi najemodajalca. Vseeno pa vsako leto prejmemo kar nekaj prijav s področja neprijavljenih najemnin. V letu 2019 smo prejeli 373 tovrstnih prijav, kar predstavlja približno šest odstotkov vseh prejetih prijav," so sporočili s Finančne uprave. Za odkrivanje neprijavljenih najemnin sicer uporabljajo različne metode. Tako so denimo za več let pridobili podatke o subvencijah najemnin, iz katerih so razvidni tako najemodajalci kot višina najemnine. "Za vse, ki niso napovedali dohodkov, bomo vodili ustrezne postopke. Zato zavezance vnovič pozivamo, da sami pravočasno vložijo napoved. Kazni za prekršek pa se lahko izognejo z vložitvijo samoprijave, tudi za vložitev napovedi za pretekla leta," so opozorili na Finančni upravi.
In kako preverjajo resničnost informacij? Koliko je po njihovi oceni recimo primerov, ko je na pogodbi napisana ena (nižja) najemnina, najemnik pa dejansko plačuje več? "Dejansko stanje v vsakem konkretnem primeru ugotavljamo celovito in v skladu z možnostmi, ki nam jih omogočajo veljavni predpisi. Zaznavamo kar nekaj primerov, ko zavezanci v pogodbo zapišejo nižjo vrednost nepremičnine od dejanske," so odgovorili na Finančni upravi. Najemodajalcu, ki v napovedi navede nepravilne ali neresnične podatke, grozi med 400 in 5000 evri globe.
Priporočajo oddajo preko sistema eDavki
Napoved za odmero dohodnine od dohodka iz oddajanja premoženja v najem je treba oddati vsako leto do 28. februarja za dohodke od preteklega leta. Možno jo je oddati pisno po pošti, osebno na pristojnem finančnem uradu ali elektronsko preko sistema eDavki. Na Finančni upravi priporočajo slednje zaradi hitrejšega in preprostejšega izpolnjevanja obrazca, ker ni možnosti tipkarskih napak, zaradi možnosti oddaje dokumenta 24 ur na dan in ker ni stroškov poštnine. Velika prednost uporabe eDavkov je tudi vpogled v oddano vlogo preko mobilnega telefona ali spleta, so dodali.
Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!
Nas že spremljate na Facebooku? Pridružite se nam in bodite na tekočem vedno in povsod!
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV