
- Zaposleni prejema plačilo za delo v gotovini, delodajalec mu ne predloži obračuna plače - plačilnega lista.
- Zaposleni poleg plače, ki je razvidna iz obračuna plače (običajno v znesku minimalne plače), prejme še dodatno plačilo za delo v gotovini, od katerega niso obračunani obvezni prispevki.
- Zaposleni na podlagi vpogleda v evidenco zanj obračunanih in plačanih obveznih prispevkov pri finančni upravi dobi podatek, da obračun plače za določen obračunski mesec zanj ni bil dostavljen davčnemu organu, kar pomeni, da delodajalec tudi ni obračunal in plačal obveznih prispevkov.
- Formalno je delovno razmerje vzpostavljeno pri eni družbi, zaposleni pa plačilo za delo prejema od druge družbe, praviloma v gotovini.
V Sloveniji lani niso plačali prispevkov 15.600 oziroma 2,2 odstotka zaposlenim in kljub nadzoru ni manj delodajalcev, ki ne obračunavajo prispevkov. Zato jih bodo v prihodnjih mesecih na finančni upravi še bolj intenzivno preganjali in kaznovali. Opozarjajo namreč, da bi moral vsak delodajalec plačevati prispevke, saj je temeljna pravica slehernega zaposlenega, da za njegovo delo dobi plačo, akontacijo dohodnine in prispevke.
Nadzor v zadnjih petih letih je sicer bistveno izboljšal stanje oddanih obračunov prispevkov za nazaj, vendar so še delodajalci, ki jih ne plačujejo, so pojasnili na finančni upravi. Zato vse zaposlene in njihove sindikate, pozivajo k spremljanju, ali delodajalci plačujejo vse potrebno, če ne, naj jih čim prej obvestijo. Morebitne prijave lahko pošljejo na prijave.fu@gov.si.
Poudarjajo, da pravočasno obveščanje poveča možnost za hitro in še bolj učinkovito ukrepanje, prav tako tudi dejansko poplačilo vseh obveznih prispevkov. V nasprotnem primeru namreč delodajalci in njihove odgovorne osebe lahko po določenem času ostanejo brez premoženja, zato bo plačilo malo verjetno, so opozorili.
Zelo pomembno je tudi sodelovanje zaposlenih, "ki imajo prvi in zelo zgoden stik z nepravilnostmi". V postopke nadzora bodo zato vključili tudi njih. Ob sumu izplačila plač brez obračuna prispevkov bodo po pošti prejeli vprašalnik o dohodkih, ki jih prejemajo pri delodajalcu. Vse pozivajo, naj izpolnjenega vrnejo finančni upravi "in tudi sami pripomorejo k ureditvi področja neplačila prispevkov". Poudarjajo tudi, da so na podlagi zakonskih predpisov dolžni hraniti dokumentacijo, ki ima vpliv na njihove davčne obveznosti najmanj pet let, dokumentacijo in morebitne podatke, s katerimi razpolaga, pa morajo zagotoviti davčnemu organu na morebitno zahtevo.
Po potrebi bodo obvestili tudi delovno inšpekcijo
V prihodnjih mesecih bodo preverjali, ali delodajalci, ki niso plačali prispevkov, dejansko tudi niso izplačali plač. Pozvali jih bodo k plačilu prispevkov oziroma k predložitvi izjave o neizplačevanju plač z obrazložitvijo. Če ne bodo sodelovali, jih bodo kaznovali. Globe za neoddajo obračunov so od 800 do 30.000 evrov za podjetje ali s.p. in od 600 do 4000 evrov za odgovorno osebo. Zaradi nepredložitve podatkov, pojasnil, izjav v postopkih nadzora so globe od 1000 do 16.000 evrov za podjetje ali podjetnika in od 850 do 2200 evrov za odgovorno osebo.
Če bodo ugotovili, da so zaposleni dobili neto plače, prispevki pa niso bili plačani, se bo delodajalec znašel v prekrškovnem postopku. Naložili jim bodo plačilo vsega potrebnega. Zaradi morebitnega neizplačila plač bodo obvestili inšpekcijo za delo, ki bodo ukrepali zaradi kršenja Zakona o delovnih razmerjih.
Vedno lahko preverite, ali vam plačujejo prispevke
Zaposleni lahko vedno preverijo, ali imajo obračunane in plačane prispevke preko sistema eDavki, za kar potrebujejo digitalno potrdilo ali pa pooblastijo nekoga z digitalnim potrdilom. Informacijo lahko pridobijo tudi pri pristojnem finančnem uradu, kjer oddajo vlogo, dostopno tudi na spletni strani finančne uprave.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV