Hrvaška vlada se je odločila, da bo naredila konec utajam davkov, ki so jim bili priča vsako leto na obali. Da bi ulovili gostince, ki ne izdajajo računov, so na teren poslali pisano druščino inšpektorjev, ki obiskujejo lokale in vsakemu, ki jim ne izda računa, zapišejo visoko kazen.
A gostinci se že dalj časa zgražajo, da so terenski inšpektorji ob svojem početju preveč zagreti in za to, da bi lahko napisali čim več kazni uporabljajo tudi različne trike. Tako naj bi se pretvarjali, da so pijani, osebje in lastnike lokalov nagovarjali v tujih jezikih, največkrat pa gostincem naj niti ne bi dali časa, da jim račun sploh izstavijo.
Tako te dni v medijih odmeva primer iz Dubrovnika, ko je v eno izmed slaščičarn tik pred zaprtjem vstopil gost, naročil kepico sladoleda in jo plačal. Punca, mu jo je postregla, se obrnila k blagajni, vtipkala znesek, natisnila račun in se obrnila, da bi mu ga izročila, a je gost med tem že odšel. Punca je račun položila na pult in ga kasneje, čez dobrih pet sekund vrgla v koš. Le kakšno minuto za tem, se je gost vrnil, pokazal značko, se predstavil kot davčni inšpektor in njej in lastniku lokala napisal kazen.
Opisano dogajanje je zabeležila varnostna kamera, posnetek pa je razjarjeni lastnik lokala poslal na hrvaško davčno upravo skupaj s prijavo zaradi nepravilnega in zlonamernega delovanja inšpektorja.
Podobnih dogodkov naj bi bilo več, tarče pa so v glavnem slaščičarne, lokali, restavracije, pekarne in diskoteke. Po poročanju Jutarnjega lista, naj bi na davčni upravi povedali, da morajo inšpektorji strežnemu osebju morali dati dovolj časa za izdajo računa, po njihovih podatkih naj bi bilo to 12 sekund.
Poosterene kontrole blagajniškega poslovanja izvaja tudi slovenski DURS s pomočjo Carinske uprave. Do konca meseca avgusta bo opravljenih 2.400 nadzorov, nadzor pa bodo opravljali timi davčnih inšpektorjev in predstavnikov mobilnih carinskih enot. Aktivnosti informiranja in poostrenega nadzora potekajo že od 1. julija, ko so začele veljati spremembe zakonodaje pri gotovinskem poslovanju in visoke sankcije za kršitelje.
V preteklih dveh tednih je bilo na terenu okoli 140 davčnih inšpektorjev, ki so opravljali aktivnosti prikritega fotografiranja računov in mobilni oddelki Carinske uprave RS (več kot 150 carinikov), ki so obiskali več tisoč zavezancev po vsej Sloveniji, izvajali pa so preventivno akcijo, v kateri so zavezance opozarjali na novo zakonodajo pri izdajanju računov.
Za kršitev zakonodaje so predpisane sankcije od 2.000 EUR pa kar do 125.000 EUR.
Komentarji (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV