Cekin.si
Davek na nepremičnine bomo plačali za tekoče leto.

Davki

Kako močno nas bo po denarnici udaril davek na nepremičnine?

U.B.
20. 07. 2010 13.42
20

Višina davka na na nepremičnine, ki bo začel veljati že leta 2011, bo od občine do občine različna. Za nameček pa se bo o višini davka možno pogajati in lahko se zgodi, da bo sosed plačal nižji davek kot vi …

Kdo bo plačal več?
Kdo bo plačal več?FOTO: iStockphoto
Kocka je padla. V Sloveniji bodo vsi lastniki nepremičnin morali plačevati davek na nepremičnine. Višino davčne stopnje bo za leto 2011 določila država, stopnje, ki so trenutno v predlogu, pa se gibljejo med 0,028 do 0,375 odstotka. Že leta 2012 pa bodo občine lahko same določale višino davčne stopnje. Občine bodo imele po letu 2012 proste roke pri določanju višine davka, pri čemer bodo omejene zgolj s spodnjo mejo 0,03 odstotka. Novi davek na nepremičnine, ki nadomešča nadomestilo za stavbno zemljišče, pa bodo imetniki nepremičnin morali plačati že prihodnje leto.


Predlagane davčne stopnje po nekaterih občinah v Sloveniji
ObčinaDavčna stopnja
Ljubljana0,00056
Grosuplje0,00055
Murska Sobota0,00157
Maribor0,00085
Novo Mesto0,00082
Domžale0,00041
Celje0,00091

Vir: Ministrstvo za finance, 2010

Poglejmo si konkreten izračun …

Glede na sedanje predloge obdavčitve bi za 55 kvadratnih metrov veliko stanovanje na območju Ljubljane, ki je na trgu ocenjeno na 100 tisoč evrov, morali plačati približno 40 evrov davka na nepremičnine. Za omenjeno stanovanje namreč davčna osnova znaša 80 odstotkov tržne vrednosti, kar v našem konkretnem primeru pomeni 80 tisoč evrov. Pri 0,056-odstotni davčni stopnji bi morali plačati le 40 evrov, kar je občutno manj kot v primeru nadomestila za stavbno zemljišče, ki je za omenjeno stanovanje v Ljubljani znašal malo manj kot 70 evrov na leto.

Izračuni pa lahko pokažejo tudi drugačno sliko. V Mariboru je za 200 kvadratnih metrov veliko hišo v povprečju treba odšteti 220 tisoč evrov. Davčna osnova bi v tem primeru tako znašala 176 tisoč evrov, pri 0,085-odstotni obdavčitvi, ki bo po novem veljala za Maribor, pa bi morali plačati približno 150 evrov davka. To pa občutno presega znesek nadomestila za stavbno zemljišče, ki je do sedaj za omenjeno hišo v Mariboru znašal okoli 100 evrov.

Davek na nepremičnine bomo plačali za tekoče leto.
Davek na nepremičnine bomo plačali za tekoče leto.FOTO: iStockphoto

V zadnjem času pa se že pojavljajo špekulacije, da bo zaradi uvedbe davka na nepremičnine marsikdo plačal višji znesek, kot pa je do zdaj znašal nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, zaradi česar bi lahko prišlo do večje ponudbe nepremičnin na trgu, ker bi se nekateri lastniki (predvsem tisti z več nepremičninami) zaradi višjega davka odločali prodajati prazne ali odvečne nepremičnine. Vseeno pa so te špekulacije zaradi nizkih davčnih stopenj in premajhnih razlik med nadomestilom za stavbno zemljišče in predlaganim davkom na nepremičnine prezgodnje in težko verjetne.

Iz obdavčitve bodo izvzete javne stavbe, veleposlaništva, kulturni spomeniki in tudi cerkve. Pri tem se marsikdo sprašuje, zakaj ni davčno davčno žrtveno jagnje tudi cerkev.

Davek pa bo najbolj prizadel podjetnike, saj bo za poslovne nepremičnine prihodnje leto veljal petkratnik davka na stanovanjske nepremičnine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861