Na ponedeljkovi dopisni seji je Vlada Republike Slovenije, v skladu z uredbami, ponovno določila višino trošarine za energente.
Osnovi za določitev prodajne cene naftnih derivatov (v tem primeru 95-oktanskega in 98-oktanskega bencina ter dizla), ki se na podlagi veljavne uredbe preračuna vsakih 14 dni, se prištejejo še:
- marža trgovcev (fiksna in določena s strani države),
- prispevek za obvezne rezerve in
- davčne obremenitve (trošarine in 20-odstotni DDV)
Pri tem je pomembno poudariti, da je višina marž določena z uredbo in je fiksna (med veljavnostjo uredbe se ne spreminja). Za 95- in 98-oktanski bencin znaša 0,08134 evra za liter, za dizel D-2 pa 0,07626 evra za liter.
Kolikšen delež končne drobnoprodajne cene torej odpade na maržo in kolikšen na davčne obremenitve?

Delež drobnoprodajne cene odpade še na prispevek za obvezne rezerve.
V luči dejstva, da je cena bencina v Sloveniji v primerjavi z drugimi evropskim državami še vedno relativno nizka, podražitev v prihodnje resnično ne bi bila presenetljiva. Tudi v primerjavi z našimi neposrednimi sosedami je bencin v Sloveniji najcenejši.

Pri dobaviteljih naftnih derivatov smo še vprašali, ali se nižja drobnoprodajna cena bencina kaj odraža na sami prodaji. Odgovorili so nam, da ljudje bencin kupujejo in se vozijo neodvisno od cene bencina. Prodaja bencina naj bila tako kljub nizkim cenam v skladu z načrtovanji in klasičnim sezonskim nihanjem.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV