
Na Cekinu smo o davku na motorna vozila (DMV) in njegovih posledicah že pisali. Prav zato smo se odločili, da preverimo, kakšen vpliv bi imel spremenjen davek na različne tipe avtomobilov. Pri primerjavi smo izbrali avtomobile različnih razredov, kjer smo poskušali oceniti vpliv novega davka na ceno. Zakaj oceniti? Ker je maloprodajna cena sestavljena iz nabavne cene, na katero se nato obračunajo DMV, marža avtomobilskih distributerjev in še DDV. Neznanka v tej formuli so pribitki uvoznikov, saj so strogo zaupni in skrbno varovani, zaradi česar ni možno točno izračunati novih cen. Marže trgovcev z avtomobili naj bi se gibale med 10 do 20 odstotkov (pri dražjih avtomobilih tudi do 30 odstotkov), zato smo pri vseh tipih vozil vzeli povprečno maržo, to je 15 odstotkov. Ugotovitve, ki smo jih na podlagi konkretnih primerov izračunali, so nas presenetile.
Za lastnike starih avtomobilov, ki so že bili registrirani v Sloveniji, se ne spreminja nič. Zakon namreč velja samo za nove avtomobile, ne glede na to, ali jih kupimo pri nas ali v tujini, in uvožene rabljene avtomobile, ko jih prvič registriramo pri nas.

V nižjem razredu ni občutnih razlik
Če bi pod drobnogled vzeli manjši avto, kot je clio storia 1,2 16V elan, bi glede na našo oceno po uvedbi novega DMV stal okoli 90 evrov več kot zdaj. Po trenutnem zakonu o davkih na motorna vozila smo omenjeni clio uvrstili v drug davčni razred (nabavne cene med 5.842 in 7.511 EUR), zaradi česar DMV znaša dva odstotka, po novem pa bi bil clio s 139 grami izpuščenega ogljikovega dioksida na kilometer obdavčen s tremi odstotki DMV.
V srednjem razredu se že kažejo razlike, a ne povsod
V nižjem srednjem razredu smo primerjali najbolj prodajan avto v letu 2008, to je kia cee'd 1.6 LX fresh (bencinar), ki bi bil z izpustom CO2 v višini 152 g/km po novem obdavčen s 5 odstotki DMV. Če vzamemo, da je maloprodajna cena 12.090 evrov, lahko na podlagi zgoraj opisanih kriterijev predvidimo, da nabavna vrednost omenjenega avtomobila znaša 8.850 evrov, kar bi ga po stari zakonodaji uvrstilo v tretji davčni razred (nabavna cena med 7.511 in 10.015 eurov), v katerem pa je davčna stopnja 3,5 odstotka. Nov DMV bi torej podražil omenjen avtomobil za 175 evrov, seveda ob predpostavki, da marža avtomobilskega uvoznika ostane ista.
Dizel z več kot 170 g/km izpusta pa cenejši kot prej!
V srednjem razredu so avtomobili z izpusti CO2 med 150 in 210 g/m3 (približno 50 odstotkov vseh motornih vozil), ki bodo v končni fazi obdavčeni za 150 odstotkov več. Zaradi velikega učinka in trenutnih gospodarskih razmer novela zakona namreč predvideva enoletno prehodno obdobje, ko bo povišanje davka na motorna vozila iz drugega razreda le od dve- do desetodstotno. Ob predlogu spremenjenega davka na motorna vozila (v sredini junija) je ministrstvo za finance podalo informativni izračun, kjer naj bi se davek pri vseh vozilih, katerih izpust ogljikovega dioksida je višji od 170 gramov, povečal.
Naši izračuni vseeno kažejo, da temu ni vedno tako. Bmw 530D, ki ima 172 g/km izpusta CO2 (upoštevana nabavna cena 30 tisoč evrov, porabo 7 l dizla), bo imel po novem DMV 11 odstotkov davka, po zdajšnjem pa je dosegel najvišjo 13-odstotno stopnjo (to so dosegli vsi avtomobili z nabavno ceno nad 25.037,26 evra), kar ga bo pocenilo za slabih 1.000 evrov (ob predpostavki nespremenjene marže trgovca). Podobna zgodba je tudi pri najbolj prodajanem menedžerskem avtu, audi A6 3.0 TDI (190 g/km izpusta CO2), saj bi zaradi nove stopnje davka zanj odšteli kar 1.150 evrov manj.
Varčni dizli, manjši DMV
Največje razlike se kažejo pri večjih in dražjih avtomobilih z varčnimi motorji, ki imajo poudarek tudi na ekološki komponenti. Prihranki vseh dizelskih avtomobilov, ki imajo emisije CO2 pod 150 g/km in se jih glede na nabavno ceno avtomobila uvršča v sam vrh po stopnji obdavčitve, bodo namreč enormni, saj bi se cene pri tovrstnih avtomobilih lahko spustile tudi do 2.000 evrov in več. Če jih le naštejemo nekaj – BMW320d, BMW 520d, audi A6 2.0 TDIe ...
Seveda pa bodo razlike tudi v nasprotni smeri. Tako bo denimo audi A6 3.0 TDI quattro z izpustom 212 g/km po novem obdavčen po 15-odstotni stopnji DMV (po stari lestvici se uvršča v najvišji razred s 13 odstotno stopnjo DMV), zaradi česar bi zanj morali plačati 825 evrov "dodatka“.
Poceni ali drag, požrešnejši bodo še dražji!
Ljubitelji audijev A6 3.2 FSI, ki ima 233 g/km izpusta CO2, bodo občuten cenovni dvig opazili zaradi potratnega bencinskega motorja (povprečna poraba 9,5 litra bencina na 100 kilometrov), saj bo nova stopnja DMV znašala najvišjih 18 odstotkov, prej pa je bil obdavčen po 13-odstotni stopnji DMV, zaradi česar bi se cena dvignila za več kot 2.000 evrov. Podobne podražitve se bodo zgodile tudi pri "frajerskih“ terencih in razkošnih limuzinah, ki imajo stopnjo izpuščenih emisij CO2 nad 230 gramov na kilometer.
Najbolj varčni avtomobili brez davka na motorna vozila!
Avtomobili višjih ekoloških razredov bodo "nagrajeni" z ničelno stopnjo DMV. Mednje na primer spadata mali smart ali seat ibiza econetic, ki imata pod 100 g/km izpuščenega CO2. Prijazni okolju pa so lahko tudi zmogljivejši avtomobili z ugledno in prestižno blagovno znamko. Sem zagotovo spada volkswagen passat 1.9 TDI bluemotion ali pa bmw 318d. Ni pa presenetljivo dejstvo, da to skupino avtomobilov izdelujejo proizvajalci, ki največ vlagajo v raziskave in razvoj (BMW, Audi, Toyota ...).
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV