
Raznorazni prodajalci nas bodo na vsak način želeli pritegniti k nakupu, eden zelo pogostih in prepričljivih trikov je dodatna garancija na nove, pa tudi rabljene izdelke. Zakon pravi, da vam mora prodajalec zagotoviti garancijo za brezhibno delovanje novih pnevmatik, a pojem "garancija" v zakonu ni natančno definiran, običajno obsega izdelavo in material.
Prodajalci tako ponujajo različno dolg garancijski rok, ki se začne z datumom prodaje ali izdelave gum. Zato velja pred nakupom posvetiti nekaj pozornosti tudi garancijskim pogojem proizvajalca.
Avtomobilske pnevmatike se že sami po sebi, brez dodatnih dejavnikov, zaradi različnih fizikalnih in kemičnih procesov starajo, kar se odraža pri njihovi uporabi, naj gre za nove ali malo rabljene plašče. Strokovnjaki menijo, da je priporočljivo pnevmatike, starejše od šestih let, uporabljati le, če ste povsem prepričani, da so bile dotlej uporabljane v normalnih pogojih.
Rezervno kolo, ki je starejše od šestih let, naj bi uporabili le v sili, če res ne gre drugače in zgolj začasno, praviloma le do prvega vulkanizerja. Seveda je treba strogo upoštevati maksimalno dovoljeno hitrost, ki jo lahko z zasilno pnevmatiko dosežemo.
Pri nakupu pnevmatik se vedno pozanimajte o tem, kdaj so bile izdelane in kako so bile skladiščene, kajti neprimerno in malomarno skladiščenje vpliva na kakovost gum. Glede na to, da vam prodajalec po telefonu lahko natvezi marsikaj, je priporočljivo, da si prodajno-skladiščne prostore ogledate tudi sami.
O datumu izdelave gum se lahko prepričate sami, saj je zapisan na plašču pnevmatike, kjer so zapisani tudi drugi, zanimivi in uporabni podatki, in sicer:

1. Proizvajalec pnevmatike – znamka
2. Oznaka profila oziroma tip pnevmatike
3. Prečni presek pnevmatike v milimetrih
4. Razmerje višine pnevmatike proti njeni širini v odstotkih
5. Radialna da/ne
6. Premer platišča v colah
7. Indikator nosilnosti pnevmatike
8. Indeks hitrosti
9. Tubeless (brez zračnice) da/ne
10. Datum izdelave (XX = Teden, XX = Leto)
11. Tread Wear Indicator (indikator obrabe)
12. Dodatna oznaka za pnevmatike s povečano nosilnostjo
13. Informacija o namenskosti pnevmatike: zimska/letna/celoletna uporaba
Datum izdelave je zapisan kot štirimestna številka, pri čemer prvi dve cifri označujeta teden, drugi dve pa leto izdelave. Če je bila recimo pnevmatika izdelana aprila letos, v 18. tednu, bo na pnevmatiki napisano 1810. Ne obupajte, če številke ne boste našli takoj, treba je biti kar vztrajen pri iskanju in pogledati na obeh straneh.
Dodatna, za prodajalce neobvezna garancija, je seveda vedno dobrodošla, predvsem v primeru, ko kupujemo rabljene ali obnovljene pnevmatike. A bodite kljub prijetnemu presenečenju nad dodatno garancijo še bolj pozorni, kaj vse vam prodajalec v okviru nje ponuja, dobro se prepričajte o datumu izdelave gum ter o načinu skladiščenja.
Še to, pri policistih smo neuradno izvedeli, da pri morebitni kontroli preverjajo le ustreznost globine profila, ne pa tudi datuma izdelave pnevmatike, saj za to naj ne bi imeli ustrezne zakonske podlage. Odgovornost naj bi bila torej na strani prodajalcev, težo presoje in trezna odlocitve pa prepuščajo vam.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV