V podjetju Adecco so med iskalci zaposlitve za višja in visoka delovna mesta od septembra do decembra letos opravili anketo, s katero so želeli pridobiti čim več informacij, vezanih z mobingom na delovnem mestu. V anketi, ki je bila prostovoljna in anonimna, je sodelovalo 52 odstotkov moških in 48 odstotkov žensk.
Anketiranci so lahko na vprašanje, če so v zadnjem letu na lastni koži doživeli katero izmed oblik mobing vedenja, izbirali med naslednjimi možnimi odgovori: kričanje, seganje v besedo, preklinjanje, verbalne grožnje, ignoriranje, širjenje neprijetnih laži in govoric, smešenje, norčevanje zaradi telesnih hib ali lastnosti, delitev neprimernih delovnih nalog, napačno ocenjevanje prizadevanj pri delu, dvomi o vaših poslovnih odločitvah in spolno nadlegovanje.
In katere oblike mobing vedenja so anketiranci najbolj občutili na svoji koži?
Seganje v besedo je 46 odstotkov anketirancev občutilo že večkrat, 22 odstotkov enkrat in kar 16 odstotkov redno (tedensko). Na drugem mestu je napačno ocenjevanje prizadevanj pri delu (34 odstotkov večkrat, 29 odstotkov enkrat in 6 odstotkov redno). Na tretjem mestu so anketiranci izpostavili ignoriranje (31 odstotkov enkrat, 21 večkrat in 2 odstotka redno). Po vrstnem redu si nato sledijo širjenje neprijetnih laži in govoric, delitev neprimernih delovnih nalog, preklinjanje, dvomi o vaših poslovnih odločitvah, kričanje, verbalne grožnje, smešenje na delovnem mestu, spolno nadlegovanje in norčevanje zaradi telesnih hib in lastnosti.
"Da so določene oblike trpinčenja na delovnem mestu prisotne, je bilo vsekakor mogoče pričakovati. Nekoliko pa nas je presenetilo dejstvo, da se je oziroma se večina anketirancev pogosto ali celo redno sooča s kričanjem, ignoriranjem, seganjem v besedo ali širjenjem neprijetnih laži in govoric," je poudaril Matic Vošnjak, vodja iskanja in selekcije kadrov v Adeccu.

Več o tej temi lahko predebatirate na Forumu.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV