
Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte z julijskim dobavnim rokom je bilo treba odšteti 67,05 dolarja, kar je 74 centov več kot v petek. V petek so se terminske pogodbe podražile za 1,15 dolarja, na 66,23 dolarja. Cene nafte so se skoraj podvojile v primerjavi z marcem, ko je cena 159-litrskega soda nafte znašala približno 35 dolarjev. V Londonu se je danes nafta brent podražila za 74 centov, na 66,26 dolarja za 159-litrski sod.
V Aziji so se delniški tečaji okrepili predvsem po objavi podatkov o povečanju industrijske proizvodnje na Kitajskem v maju. Trg se je oprl na nekatere pozitivne novice ter prezrl ključna gibanja povpraševanja in ponudbe. Globalno povpraševanje po nafti ostaja šibko, zaloge nafte in njenih derivatov v ZDA pa so se sredi minulega tedna povzpele na najvišjo raven v skoraj 19 letih. Na naftni trg bo po mnenju analitikov zagotovo vplivala objava nekaterih ključnih ekonomskih podatkov ta teden. Med njimi so tudi podatki o zaposlenosti v maju, o gibanju plač ter o potrošnji v gradbeništvu v aprilu.
Evropske borze so teden začele spodbudno, tudi zaradi pozitivnega vzdušja na borzah v Aziji in ZDA. Vodilne evropske borze beležijo krepko rast, prednjači pa Frankfurt, kjer se je osrednji delniški indeks DAX v nekaj manj kot dveh urah povzpel za tri odstotke. DAX je kljub temu, da je v Nemčiji danes praznik, presegel psihološko pomembno mejo 5000 točk in se zavihtel na 5092,94 točke, kar je 3,10 odstotka več kot v petek. Tudi borzna trga v Londonu in Parizu beležita pri prometu z delnicami občutno rast.
Londonski FTSE 100 je v primerjavi s petkom višje za 1,72 odstotka, pariški CAC 40 pa za 2,36 odstotka. Več kot triodstoten skok osrednjega delniškega indeksa ATX beležijo tudi na Dunaju. Tudi Zagreb in Beograd sta v zelenem območju, saj je Crobex višje za 1,28 odstotka, Belex 15 pa za 2,71 odstotka. Na pozitivno vzdušje med vlagatelji je vplivala rast delniških tečajev v Aziji. Nikkei je pridobil 1,63 odstotka, med drugim tudi zaradi odločitve General Motorsa, da bo predvidoma danes razglasil insolventnost.

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, je trgovanje končal pri vrednosti 9677,75 točke. To je 155,25 točke oz. 1,63 odstotka več kot v petek. Nikkei se je s tem povzpel na najvišjo raven v zadnjih skoraj osmih mesecih. Po besedah borznih posrednikov je rast posledica pričakovanega povečanja povpraševanja s Kitajske, zaradi česar so se podražile predvsem delnice ladjarjev.
Poleg tega so vesti o skorajšnjem stečaju ameriškega avtomobilskega proizvajalca General Motors trgu odvzele nekaj negotovosti, s čimer so se tečaji vnovič okrepili. Na borzi na Wall Streetu se je industrijski indeks Dow Jones prejšnji teden zvišal za 2,7 odstotka, na 8500,33 točke, tehnološki indeks Nasdaq pa za 4,9 odstotka, na 1774,33 točke.
Tečaj evra glede na dolar je danes, ko trg pričakuje začetek stečajne zaščite za ameriškega avtomobilskega proizvajalca General Motors, nadaljeval rast in prvič letos presegel 1,42 dolarja. V jutranjem trgovanju v Evropi je bilo treba za en evro odšteti 1,4246 dolarja, kar je največ po lanskem 29. decembru. V petek je v New Yorku tečaj znašal 1,4132 dolarja. Po navedbah analitikov je ključno gonilo rasti vedno večje zaupanje vlagateljev in pričakovanje okrevanja svetovnega gospodarstva.
Britanski funt se je danes podražil s petkovih 1,6183, na 1,6373 dolarja. Dolar pa je padel tudi glede na jen; danes je bilo treba za en dolar odšteti 94,61 jena, medtem ko je bil v petek vreden 95,15 jena. V Washingtonu so v nedeljo pozno zvečer sporočili, da bo General Motors danes šel v postopek stečajne zaščite. Začetek postopka stečajne zaščite po 11. poglavju oz. prisilne poravnave bo danes popoldne napovedal predsednik ZDA Barack Obama, po predsednikovem govoru pa bo odločitev objavil tudi predsednik in generalni direktor General Motorsa Fritz Henderson.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV