
V Evropski uniji se posodablja obračunavanje davka na dodano vrednost pri čezmejnem e-trgovanju. Kaj to sploh pomeni za davčne zavezance? Kaj konkretno za potrošnike in kaj za podjetja? Najprej si poglejmo, kako bo novo obračunavanje DDV vplivalo na potrošnike.
Na finančni upravi so razložili, da potrošnikom iz EU po 1. juliju ni treba storiti ničesar. To pomeni, da vaše nakupovalne navade ostajajo enake, prav tako vam ni treba zamenjati prodajalcev oziroma spletnih trgovin, kjer kupujete blago.
Toda pomembno! "Vseeno je dobro vedeti, da s 1. julijem 2021 ne bo več veljala oprostitev plačila DDV za uvoz blaga v vrednosti, ki ne presega 22 evrov. Tako bo treba za vse blago, uvoženo v EU, plačati DDV, še vedno po bo veljala oprostitev plačila carine za blago v vrednosti do 150 evrov. To zagotavlja, da blago, ki se uvaža zunaj EU, nima prednosti glede DDV v primerjavi z blagom, ki se kupuje znotraj EU," so razložili na Fursu.
Kaj pa to pomeni za podjetja?
Trenutna ureditev je draga in obremenjujoča, saj se morajo evropska podjetja, ki kupcem v drugi državi članici EU prodajajo blago na daljavo nad določenim pragom (35.000 ali 100.000 evrov, odvisno od države članice) registrirati za plačilo DDV in DDV plačati v državi kupca.
S 1. julijem pa bo drugače, saj se bo lahko DDV pod pragom 10.000 evrov plačal v državi članici, kjer ima sedež podjetje prodajalca. Nad tem pragom se bodo lahko podjetja registrirala v sistem "vse na enem mestu" (VEM), v katerem bodo lahko enostavno prijavila in plačala DDV, ki ga dolgujejo v drugih državah članicah.
Hkrati se obstoječi sistem "mini vse na enem mestu" (mini VEM), ki trenutno pokriva samo določene storitve, opravljene za potrošnike, širi na vse storitve, opravljene za potrošnike, pravijo na Fursu.
Pomembno pa je vedeti tudi, da s 1. aprilom v Sloveniji še ne bo mogoča registracija v posebne ureditve sistema VEM, saj še niso sprejete spremembe ZDDV-1, s katerimi se v slovenski pravni red prenašajo direktive DDV, ki urejajo e-trgovanje.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV