Cekin.si
image (28)

Koristno

Fotogalerija: Ostanki padle zvezde

Žiga Kariž
03. 06. 2009 17.26
1

General Motors je bilo sedem desetletij vodilno svetovno avtomobilistično podjetje. Za seboj je pustilo dediščino številnih ameriških ikon, ki vam jih predstavljamo v fotogaleriji.

Podjetje General Motors se sooča s težko usodo. Podjetje, ki je kar 77 let zaporedoma prodalo največ avtomobilov na svetu, se še v letu 2008 uvrstilo na drugo mesto največjih avtomobilskih podjetij za Toyoto, zaključuje svojo pot. Kljub temu bodo po zaslugi številnih legendarnih avtomobilov pustili svoj pečat tudi v avtomobilistični prihodnosti.

 

Že od samega začetka podjetja, ki sega v leto 1908, je bila ena od njegovih značilnosti nakupovanje in prevzemanje drugih proizvajalcev avtomobilov. Že ob ustanovitvi je delovalo kot holding proizvajalcev Buick, Oldsmobile, Cadillac, Elmore in Pontiac (na začetku znan kot Oakland). Začetke podjetja je zaznamoval legendarni poslovnež William C. Durant, ki je znan kot ustanovitelj GM, nato pa je leta 1910 izgubil svoj položaj. Takoj zatem je ustanovil podjetje Chervolet motor car company, preko katerega je v pravi delničarski vojni zopet prevzel kontrolni delež General Motorsa, a ga je kmalu izgubil.

V zlatih letih ameriške industrije je podjetje vodil Alfred Sloan, podjetje pa je od leta 1931 pa do leta 2008, torej kar 77 let, trdno držalo primat največjega proizvajalca avtomobilov na svetu. V začetku osemdesetih je zaposlovalo 349.000 delavcev v 150 tovarnah, v kar 34 državah. V fazi največje rasti pa je združevalo blagovne znamke: Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, GM Daewoo, Opel, Vauxhall, Holden, Pontiac, Saab, Saturn in Wuling.

Podjetje so na kolena spravili slabo vodenje podjetja, visoke cene nafte, recesija in finančna kriza. Nekoč ponos Amerike se je v izredno kratkem času znašel na kolenih s kar 172 milijardami ameriških dolarjev dolga.

Težave so poskušali rešiti z državno pomočjo in ukinitvijo nekaterih blagovnih znamk, kot sta Pontiac in Oldsmobile. Žal ukrepi niso zalegli in tako so s prvim junijem vložili dokumentacijo za bankrot z državno pomočjo, kar pomeni, da naj bi v nekaj mesecih ponovno pričeli z delovanjem, tokrat drugače organizirani in seveda v močno manjšem obsegu.

Stečaj General Motorsa je četrti največji v zgodovini združenih ameriki, poleg tisočev nezaposlenih pa je močno omajal tudi ugled Amerike kot gospodarske velesile.
Skozi zgodovino se je podjetje uveljavilo tudi kot zelo inovativno, tako na tehnološkem kot oblikovalskem področju. Že leta 1958 so predstavili koncept Firebird, ki je zaznamoval dobo astronavtov. Leta 1987 so predstavili avto na sončne celice Sunraycer, ki je tudi zmagal prvo tekmo tovrstnih vozil. Že leta 1990 so predstavili revolucionarni EV1, prvi avto z nično stopnjo emisij in pogonom na elektriko. Proizvodnja in prodaja sta se začeli leta 1996, vendar pa so že nekaj let kasneje vse avtomobile umaknili. Avtomobila v resnici niti ni bilo možno kupiti, pač pa le najeti za obdobje treh let. Po izteku najemne dobe so avtomobile enostavno uničili. Mnogi trdijo, da je bila takšna odločitev posledica velike povezanosti z naftnim lobijem. Kasneje so predstavili kar nekaj različnih varčnih in hibridnih vozil, ki pa nikoli niso doživeli pravega uspeha, tudi po zaslugi mačehovskega odnosa podjetja. Pot k uspehu so si v zadnjih letih poskušali zagotoviti s pospeševanjem prodaje terencev in oživitvijo nekaterih klasik iz šestdesetih in sedemdesetih let, katerih glavna značilnost je bila velika moč ter za današnje dni zelo neprimerna požrešnost.

Skozi leta so se kot veliko podjetje otepali tudi z različnimi obtožbami, nekaterimi manj resnimi. Obtožili so jih sodelovanja z nacistično Nemčijo. Z namenom povečanja prodaje avtomobilov so širom Amerike kupovali zasebne sisteme javnega prevoza in jih nato enostavno ukinili in tako prislili ljudi k nakupu avtomobilov. S podjetjem so povezane tudi številne obtožbe na račun varstva okolja – skupaj s še nekaj avtomobilističnimi podjetji jih je zaradi velikega onesnaženja tožila Kalifornija.
Kljub veliki kontroverznosti podjetja je treba priznati, da za njim ostaja bogata dediščina sijajnih avtomobilov, ki bodo vedno del predvsem ameriške zgodovine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861