Cekin.si
ko imaš vsega dovolj

Davki

Pa kaj potem, če Slovenija bankrotira?

Ž.K.
25. 01. 2010 16.45
4

V času krize je marsikdo prvič ugotovil, da lahko bankrotira tudi država. Med tistimi, ki so že doživele neslaven finančni potop, nekatere celo večkrat, je tudi nekaj svetovnih velesil!

Pogledali smo katere svetovne države so uspele svoje blagajne izprazniti do te mere, da niso uspele vračati svojih dolgov, denarja pa jim nihče več ni posodil . Kot kaže to za državo ni nič hujšega, za ljudi, ki v tistem trenutku živijo v njej pa je zgodba seveda drugačna.
V upanju, da se nikoli ne bomo znašli na predstavljenem seznamu, vam na ogled postavljamo sedem najbolj znanih držav, ki so se že utopljale v revščini a preživele.

Nemčija
Do nedavnega največja svetovna izvoznica Nemčija (primat ji je prevzela Kitajska), je v zadnjih stotih letih bankrotirala dvakrat. Obakrat zaradi vojne.
Leta 1920 je klonila pod težo reparacijskih plačil, ki so ji jih naložili ob podpisu pogodbe iz Versaillesa, s katero se je končala prva svetovna vojna. Naložena odškodnina naj bi po nekaterih mnenjih kar trikrat presegala vse nemško premoženje. Rezultat je bila hiperinflacija, ob kateri tudi za 100 milijard mark niste mogli kupiti štruce kruha.
Popolnoma pa so brez denarja ostali tudi leta 1945, ko je bila v vojni uničena praktično celotna gospodarska infrastruktura.

Velika Britanija

No, če govorimo o svetovnih velesilah s praznimi denarnicami, vas bo mogoče presentilo, da je, po poročanju NY Timesa, Velika Britanija šele leta 2006, ZDA odplačala 4,34 milijarde dolarjev povojnega dolga. Ob tem je potrebno vedeti, da je 4,34 milijarde dolarjev iz leta 1945, danes vredno okoli 140 milijard dolarjev. Leta 1945 naj bi bila celotna britanska ekonomija vredna le polovico tega, prvih pet let po vojni pa naj bi celotno združeno kraljestvo delalo le za poplačilo dolga.

 

 

Rusija
Skozi zgodovino se je že večkrat izkazalo, da Rusija sodi med finančno najbolj komplicirane države na svetu.  Enega svojih težjih trenutkov so doživeli leta 1998. Zaradi azijske finančne krize se je močno zmanjšalo povpraševanje po surovinah, vrednost rublja se je močno zamnjšala, v manj kot letu dni pa so zabeležili skoraj 100 odstotno inflacijo. O bankrotu Rusije se je govorilo tudi na višku trenutne krize leta 2008, ki pa jo bodo kot kaže zaenkrat uspešno prebrodili.

 

 

Francija
Francija naj bi po nekaterih podatkih med leti 1500 in 1800 bankrotirala kar osemkrat, zadnji finančni polom pa se je končal z znamenito revolucijo. Zanimivo je, da se je z enkim dolgom takrat soočala tudi Anglija, ki je veljala za manj bogato, vendar pa je imela bolj učinkovit način financiranja, zaradi česar se je lažje izkopala iz dolgov. Od takrat gre Francozom očitno bolje.

 

 

 

 

ko imaš vsega dovolj
ko imaš vsega dovoljFOTO: iStockphoto

Španija

Tudi Španija lahko s ponosom zre v oči ostalim državam in zatrdi, da ve, kako je, če si brez denarja. Ne samo to, sodeč po Wikipediji, naj bi bila Španija leta 1557 celo prva na svetu, ki je bankrotirala. Pa nato še trikrat v obdobju štiridesetih let in nato še sedemkrat v devetnajstem stoletju.

 

 

 

 

Argentina
Tisti v srednjih letih, ki ste imeli čast doživeti finančno ureditev Jugoslavije zagotovo še pomnite kako hitro lahko denar izgublja vrednost. Med tem, ko ste šli od banke do trgovine, je njegova vrednost enostavno izginila. Podobno se je dogajalo v Argentini leta 2001. Imeli so 145 milijard dolga, vrednost njihovega pesosa je padala iz dneva v dan, ljudje so svoje premoženje množično nosili iz države in kar dve leti je trajalo, da je takratni predsednik Nestor Kirchner obvestil svetovno javnost, da Argentina svojega dolga ne more poplačati.

 

Islandija
Islandija je država, ki jo je v bankrot prisilila trenutna kriza. islandska krona je postala praktično ničvredna, saj Islandija, ni bila sposobna plačevati svojih dolgov. Problem Islandije je toliko večji, saj je praktično odvisna od uvoza dobrin, ki pa jih nima s čem plačati. In kako se je to zgodilo? Islandija je leta 2000 izvedla privatizacijo bank. Lastniki so v želji po velikih zaslužkih, denar Islandcev vlagali v tuje naložbe. Islandske banke so postače eden večjih mednarodnih posrednikov pri finančnih poslih in tako ustvarile kar dve tretjini svojih prihodkov. Ko se je obseg poslovanja na finančnih trgih zaradi krize drastično znižal, so se banke sesule pod težo dolgov, ki so si jih nabrale v tujini.
Islandija je za pomoč zaprosila tako Mednarodni denarni sklad, kot Rusijo, kljub temu pa jo kot kaže čaka tožba Velike Britanije, zaradi neplačanih dolgov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861