Podoben zakon v Sloveniji poznamo že nekaj časa, naši sosedi pa so se šele sedaj odločili, da bodo stopili na rep utajevalcem davkov. Pravne osebe, ki jih bodo dobili, da ne izdajajo računov, bodo tako plačale od 10.000 (1.300 evrov) do 500.000 kun (66.000 evrov) kazni. Kaznovali bodo tudi kupce, ki jih v primeru, da za nakup ne bodo uspeli predložiti računa, čaka od 200 (27 evrov) do 2.000 kun (270 evrov) kazni.
Hkrati bodo Hrvati uvedli tudi davčne blagajne, ki bodo obvezne od 1. januarja 2013, za kar bodo morali podjetniki plačati 3.200 kun (425 evrov). Davčna uprava bo tudi nagrajevala državljane, ki jim bodo dostavili 'izgubljene' račune.
Na potezo hrvaške vlade se je že odzvala slovenska Obrtno-podjetniška zbornica, ki je v obvestilu za javnost zapisala, da menijo, da odločitev hrvaške vlade ne bo prinesla vidnejših rezultatov. Pri OZS že nekaj časa zagovarjajo rešitev, imenovano 'vsak račun šteje', ki so jo že predlagali slovenski vladi. Gre za sistem, v katerem bi državljani shranjevali vse račune. Zbrani računi bi se jim na koncu odšteli od davčne osnove.
Komentarji (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV