Cekin.si
Blogerka

Davki

Če služite z blogom, je treba prijaviti dejavnost

Špela Zupan
16. 11. 2020 07.10
0

Vse več je tako imenovanih vplivnežev, ki po spletu služijo z blogi, vlogi, objavami in filmčki. Preverite, ali je treba imeti registrirano dejavnost in kako je s plačevanjem davkov!

Pri Forbesu so leta 2017 naredili lestvico največjih zaslužkarjev med blogerji, ki lahko mesečno zaslužijo tudi več 100.000 ameriških dolarjev ali celo več milijonov. Med njimi je denimo TechCrunch, izjemno uspešen blog, na katerem objavljajo novice iz tehnološke industrije. Leta 2005 sta ga ustanovila Michael Arrington in Keith Teare, pet let pozneje ga je kupil ameriški ponudnik interneta AOL. Danes na njihovi spletni strani objavlja več opaznih kolumnistov in blogerjev, njihov mesečni skupni zaslužek pa po podatkih Forbesa znaša 2,5 milijona ameriških dolarjev (2,1 milijona evrov).

Najbolj se je pisanje bloga izplačalo Ariani Huffington, ki je leta 2005 ustanovila Huffington Post, ki je ponujal izredno liberalne nazore o življenju in politiki. Leta 2011 ga je AOL-u prodala za 315 milijonov ameriških dolarjev (267 milijonov evrov). Zdaj spletna stran služi od oglasov prek reklamnih pasic in po podatkih Forbesa kar 14 milijonov ameriških dolarjev (11,8 milijona evrov) mesečno, sicer pa ocenjujejo, da je spletna stran danes vredna milijardo ameriških dolarjev.

Veliko lahko zaslužijo tudi s snemanjem posnetkov za Youtube in med najuspešnejšimi na priljubljeni spletni platformi za deljenje videov so otroci med uspešnejšimi. Med najbolj plačanimi youtuberji je po ocenah Forbesa deček, danes osemletni Ryan Kaji, ki je kariero na Youtubu začel pri treh letih. Takrat je kot malček odvijal in preizkušal igračke, danes pa snema znanstvene poskuse ter ima lastno linijo več kot 100 igrač, oblačil in drugega. Njegov letni zaslužek je vrtoglavih 26 milijonov ameriških dolarjev (22 milijonov evrov). Kar dobro za osemletnika, kajne?

Kako je v Sloveniji? Je treba imeti prijavljeno dejavnost in kako je s plačevanjem davkov?

Tudi pri nas vse več ljudi opravlja storitve po spletu, denimo oglašujejo na blogu, Youtubu ali družbenih omrežjih, za kar prejemajo plačilo. Na naši Finančni upravi nimajo posebej statistično zbranega podatka, koliko davkov letno poberejo od slovenskih spletnih zaslužkarjev, iz katerega bi lahko sklepali, kako visoki so sploh njihovi zaslužki. Samo najboljši med njimi, ki imajo tudi največ sledilcev, si lahko od objav obetajo zaslužek, ki pa je v Sloveniji zagotovo nižji kot drugod po svetu.

Denar lahko prejemajo od oglaševalcev in največkrat je zaslužek pogojen s številom sledilcev, klikov, ogledov. "Takšen posameznik mora imeti registrirano dejavnost in prijavljati prihodke iz prijavljene dejavnosti. Finančna uprava v okviru nadzorov e-poslovanja spremlja tudi fizične osebe, ki opravljajo te aktivnosti in imajo lahko zaslužke od oglaševalcev," so pojasnili. Lahko imajo denimo prijavljen s.p., d.o.o. in podobno. Več glede registracije dejavnosti si lahko preberete v Brošuri za davčne zavezance, ki opravljajo dejavnost - začetnike.

Uspešni blogerji in youtuberji za svoje delo prejemajo plačilo, z izplačevalci so v pogodbenem odnosu in morajo prijaviti dohodke. Če je izplačevalec dohodka plačnik davka iz Slovenije, mora izračunati in v breme prejemnika dohodka odtegniti akontacijo dohodnine in prispevke. Če je iz tujine, mora prejemnik sam napovedati dohodke. Takrat mora do 15. dne v mesecu za dohodke, prejete v preteklem mesecu, predložiti napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja za rezidente.

In na kakšen način pridobijo podatke o tovrstnih zaslužkih? Na Finančni upravi odgovarjajo, da mora fizična oseba z dejavnostjo ali pravna oseba –tako kot pri ostalih dejavnostih – prijavljati dohodke z naslova opravljanja dejavnosti. Davčne obveznosti, kot so denimo medletno plačevanje akontacije davka in prispevkov za socialno varnost ter letna oddaja obračunov davka od dohodkov pravnih oseb ali dohodnine, po potrebi tudi predlaganje obračunov davka na dodano vrednost, pa so enake kot pri ostalih davčnih zavezancih. 

Vse bolj priljubljeni so vlogi, v katerih vplivneži svetujejo o različnih področjih: tehnologiji, kuhanju, ličenju, modi, življenju ...
Vse bolj priljubljeni so vlogi, v katerih vplivneži svetujejo o različnih področjih: tehnologiji, kuhanju, ličenju, modi, življenju ...FOTO: Dreamstime

"Zaslužki od občasnega dela prek interneta sodijo med dohodke iz zaposlitve, točneje med dohodke iz drugega pogodbenega razmerja. V davčno osnovo se všteva vsak posamezni dohodek, zmanjšan za normirane stroške v višini 10 odstotkov dohodka in obvezne prispevke za socialno varnost, ki jih je na podlagi posebnih predpisov dolžan plačati zavezanec (prispevek za zdravstveno zavarovanje v višini 6,36 odstotka ter prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 15,50 odstotka, kadar prejemnik ni pokojninsko zavarovan iz drugega naslova). Akontacija dohodnine znaša 25 odstotkov od davčne osnove. Ti dohodki se vštevajo tudi v davčno osnovo za letno odmero dohodnine," je zapisano na spletni strani Finančne uprave.

Kaj pa, če bloger služi in nima prijavljene dejavnosti ali ne prijavi dohodkov? Lahko ga doleti globa. "Kazni za morebitne kršitelje pa so odvisne od okoliščin, vrste davčnega zavezanca in število kršitev (ali ima registrirano dejavnost, ali je oddajal potrebne obračune, ali je utajeval davke in tako dalje)," so pojasnili na Finančni upravi.

Tako torej, čas je več kot primeren za zaslužek na daljavo. Formalno veste, kaj morate urediti, v spodnjem članku pa preverite, kako lahko postanete uspešen bloger, da boste imeli kaj od tega:

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856