Cekin.si
Po novem letu je treba vedno vzeti račun.

Davki

Po novem letu iz trgovine le z računom v roki!

STA
31. 12. 2015 08.00
0

Po novem letu bodo lahko inšpektorji kaznovali kupce ali stranke, ki bodo trgovino ali lokal zapustili brez računa. Predvidena kazen je 40 evrov. Če boste vzeli račun, pa lahko dobite 15.000 evrov.

Po enomesečnem poskusnem obdobju bo v Sloveniji takoj po novem letu uradno zaživel sistem davčnih blagajn pri poslovanju z gotovino, o katerem je v želji po zajezitvi obsega davčnih utaj razmišljalo že kar nekaj vlad. Od 2. januarja bo morala biti o vsakem prejetem plačilu obveščena finančna uprava, kupci pa bodo morali obvezno vzeti račun.

Po novem letu je treba vedno vzeti račun.
Po novem letu je treba vedno vzeti račun.FOTO: Thinkstock

Davčne blagajne bodo obvezne za tiste zavezance, ki morajo izdati račun za dobavljeno blago ali storitev in morajo voditi poslovne knjige in evidence, plačilo pa prejmejo v gotovini. Za gotovino se štejejo tudi plačilne ali kreditne kartice. Po novem bodo morali ob vsakem plačilu z gotovino izdati račun prek elektronske naprave, ki izpolnjuje predpisane pogoje in prek spleta omogoča izvedbo postopka potrjevanja računa pri finančni upravi, ki bo račun potrdila, podatke pa shranila, s čimer bosta omogočena sledljivost in nadzor nad izdanimi računi.

Različnim gospodarskim subjektom, ki poslujejo z gotovino, se bo tako onemogočilo, da bi prevzeli plačilo, pozneje pa račun iz blagajne izbrisali oziroma ga popravili. Po izračunih vlade bi lahko zato pobrali od 50 do 100 milijonov evrov več dajatev letno. Da bi razbremenili zavezance, ki izdajajo le manjše število računov in so jim davčne blagajne prevelik strošek, so pripravili brezplačno aplikacijo Mini blagajna, do katere je mogoče dostopati prek Fursovih spletnih strani.

Najpozneje do 2. januarja morajo vsi zavezanci poskrbeti tudi za obveščanje potrošnikov o njihovih dolžnostih. Poslovni prostor morajo opremiti z obvestilom, da mora prodajalec izdati račun in ga izročiti kupcu, ki ga mora vzeti in ga zadržati neposredno po odhodu iz poslovnega prostora. Obvestila morajo biti zelene barve, predpisani sta tudi oblika in velikost: za nepremičen poslovni prostor najmanj v formatu A5 (148 x 210 mm), za premičen poslovni prostor pa najmanj v formatu A7 (74 x 105 mm). Nalepiti ga morajo na vsako elektronsko napravo za izdajo računov, ali ga izobesiti na drugem kupcu vidnem mestu v poslovnem prostoru (na primer na pult ali steno poleg blagajne).

V nasprotnem primeru storijo davčni prekršek, ki se kaznuje z globo od 2000 do 50.000 evrov. Kazen pa grozi tudi kupcem, ki ne bodo vzeli računa, vendar na Fursu dodajajo, da bo imelo preverjanje kupcev bolj preventivni namen. Kupce naj bi sicer k jemanju računov spodbujali tudi s posebno nagradno igro, za vse izdane račune pa bodo na spletu lahko tudi sami preverili, ali so bili ustrezno prijavljeni finančni upravi. 

Davčne blagajne je takratna vlada napovedovala že v začetku leta 2011, ko je ocenjevala, da zavezanci, ki poslujejo z gotovino, utajijo okoli 130 milijonov evrov davka na dodano vrednost letno. Po takratnem predlogu bi morali v Sloveniji davčne blagajne uvesti s 1. januarjem 2012, a tudi zaradi nasprotovanja gospodarstva je vlada načrte opustila in sredi leta 2013 uvedla nekaj milejšo različico, namreč prepoved uporabe računalniških programov, ki omogočajo naknadno spreminjanje podatkov na računih.

O davčnih blagajnah se je v Sloveniji začelo govoriti že pred približno petimi leti, a ideja predvsem v gospodarstvu ni bila dobro sprejeta.
O davčnih blagajnah se je v Sloveniji začelo govoriti že pred približno petimi leti, a ideja predvsem v gospodarstvu ni bila dobro sprejeta.FOTO: Thinkstock

Konec letošnjega januarja se je sistem še zaostril z ukinitvijo klasičnih paragonskih blokov ter uvedbo vezanih knjig računov za tiste ponudnike blaga in storitev, ki za izdajo računov ne uporabljajo elektronskih naprav. Zdaj prihajajo še davčne blagajne. Zavezanci se sicer lahko odločijo za dveletno prehodno obdobje, ko bodo lahko račune še vedno izdajali iz vezanih knjig računov, a tako v istem poslovnem prostoru ne bodo smeli imeti elektronske naprave za izdajanje računov. Od leta 2018 dalje pa bodo lahko z vezanimi knjigami računov poslovali le še tisti, ki bodo dokazali, da nimajo internetne povezave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861