
Pogrebnina je pravica oziroma denarna dajatev po umrlem, ki izhaja iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, do nje pa je upravičena oseba, ki je poskrbela za pogreb zavarovane osebe, ki je bila zavarovana za to pravico. Višina pogrebnine znaša 80 % povprečne cene nujnih stroškov pogreba v Republiki Sloveniji in se izplača v višini, ki je veljala na dan smrti zavarovane osebe, vendar ne več, kot so znašali dejanski stroški pogreba. Trenutno je plačniku pogreba pokojnega povrnjena pogrebnina v višini 507,12 evra.
Upravičenec vlogo za povračilo pogrebnine vloži pri območni enoti oziroma izpostavi Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Če pogrebnino izplača oziroma obračuna izvajalec pogrebne dejavnosti, ki ima sklenjeno pogodbo z ZZZS, pa zahtevo za povračilo pogrebnine vloži izvajalec pogrebne dejavnosti.
Posmrtnina
Pravica do posmrtnine je enkratna denarna pomoč ob smrti zavarovanca. Pravico do posmrtnine imajo družinski člani zavarovanca, ki jih je ta preživljal do svoje smrti. Višino posmrtnine določi ZZZS in znaša najmanj 100 in največ 150 odstotkov zajamčene plače v Republiki Sloveniji. Upravičenec vlogo za posmrtnino vloži pri območni enoti ZZZS. Za izplačilo posmrtnine je treba predložiti mrliški list, številko bančnega računa, na katerega bo nakazan znesek, in zahtevek za izplačilo posmrtnine.

Pokojnina
Pokojnina za mesec, v katerem uživalec umre, pripada dedičem v celoti. Za ureditev izplačila se svojci oglasijo na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Če je bila pokojnina za tekoči mesec še nakazana na osebni račun pokojnega (ker zavod ni bil pravočasno obveščen o smrti), je pokojnina predmet dedovanja in jo lahko izplača banka.
Če pokojnina za tekoči mesec ni bila izplačana, jo izplača zavod na podlagi originalnega in pravnomočnega sklepa o dedovanju, iz katerega mora biti nedvoumno razvidno, kdo je dedič omenjene pokojnine, točen naslov dediča, zahtevi za izplačilo pa je priložen tudi podatek o davčni številki dediča. Če se je pokojnina izplačevala v roke pooblaščeni osebi, zahteva zavod od prejemnika vračilo vseh sredstev, izplačanih po smrti upravičenca. Po vračilu sredstev zavod pripadajoča sredstva nakaže dedičem. Če ste v dvomih, povprašajte na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, saj tam svojcem tudi svetujejo, kdaj se lahko uveljavlja pravica do partnerjeve pokojnine.

Invalidnina
Za razliko od pokojnine pa pripada invalidsko nadomestilo največ do dneva smrti. Izplačilo zapadlih neizplačanih zneskov nadomestila dedičem lahko izplača le zavod na enaki podlagi, kot to velja za pokojnine.
Izdaja potrdila iz matičnega registra umrlih
Izpiski iz matičnega registra vsebujejo zadnje podatke, ki so bili vpisani do izdaje izpiska. Potrdila, ki se izdajajo na podlagi matičnega registra, vsebujejo vse podatke, vpisane v matičnem registru, ali podatke o posameznih vpisanih dejstvih. Zahtevo za izpisek iz matičnega registra o smrti lahko poda zainteresirana oseba, to je družinski član oziroma svojec umrlega ali njen pooblaščenec. Izpisek ali potrdilo iz matičnega registra lahko izda pristojni organ, ki prejme vlogo, ne glede na to, kateri organ je vpis opravil. Zahtevo se lahko poda na upravni enoti ne glede na kraj dogodka oziroma vpisa smrti v matični register umrlih. Vsekakor velja izkoristiti, kar ti ponuja država.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV