
Sprva mora vsak, ki želi posoditi denar, narediti pogovor s samim seboj o tem, kakšno posojilo ponuditi in pod kakšnimi pogoji. Kot prvo se mora vprašati, za koliko časa lahko dejansko pogreša posojeni denar, da potem ne bo sproti krajšal čas vračila posojila ter s tem kršil dogovor. Zelo pomemben dejavnik same posojilne pogodbe pa je tudi zavarovanje posojila, ne glede na to ali posojate denar prijatelju ali neznancu. Prav zato je priporočljivo, da se pri posoji denarja vsak temeljito pozanima o posojilojemalčevem finančnem ozadju, še posebej, če se posoja večje vsote denarja. Vaš denar ne boste kar tako prepustili naključju, mar ne? Za zavarovanje posojila se lahko tako uporabi tudi premoženje jemalca posojila, s čimer posojilojemalec jamči, da bo glavnico in obresti povrnil v dogovorjenem času.
Tako kot banka preverja posojilno sposobnost kreditojemalca, pa se lahko vsak potencialni posojilodajalec pozanima o tem, ali je prosilec za kredit zaposlen in ali je zaposlitev redna ali le občasna. Na podlagi tega se namreč lažje določi znesek kredita in dobo vračanja denarja.
Prijatelj ali neznanec, če boste želeli zaslužiti, boste morali zaračunati obresti. A vseeno vse v svojih mejah, saj najbrž ne bo ravno dobro za vas, če vas bodo označili za oderuha. Prav zato je dobro preveriti konkurenčno bančno ponudbo za najem posojila in na podlagi tega določiti obrestno mero za posojilo.


Zaradi večje varnosti pa posojilno pogodbo nekateri raje celo overijo kar pri samem notarju. Diplomirani pravnik Roman Varga nam je pojasnil, da obligacijski zakonik za posojilno pogodbo ne predpisuje nobene posebne oblike. To pa pomeni, da je pogodba, podpisana iz strani posojilojemalca in posojilodajalca, veljavna tudi brez notarske overitve in je prav tako iztožljiva v morebitnem sodnem postopku. Podobno pa naj bi veljalo tudi za ustne dogovore, vendar mora posojilojemalec poskrbeti, da ima ob sebi vsaj dve priči, ki bi mu lahko olajšali morebitno dokazovanje ustnega posojilnega dogovora. Kljub temu Roman Varga opozarja, da je bolj priporočljiva pisna oblika, torej posojilna pogodba.
Poleg raznih oglasnikov pa se ponudbo in povpraševanje po posojilih objavlja na tako imenovani borzi posojil. Gre za spletni posojilni portal, kjer se srečujejo udeleženci, ki denar posojajo in obiskovalci, ki želijo pridobiti posojilo od različnih fizičnih ali pravnih oseb. Osnovni namen portala je torej povezovanje in vzpostavljanje stika med iskalci posojil in tistimi, ki kapital imajo in so ga pripravljeni posoditi.
Posebnost pri naložbi v obliki danega posojila je v tem, da se lastnik kapitala sam odloči komu in po kakšni obrestni meri bo kapital posodil. Investicija v posojilo zato prinaša realen donos, ki ga lahko investitor vnaprej predvidi. Razlogi za izposojo likvidnih sredstev so različni — od podjetij, ki iščejo kapital za širitev dejavnosti, do podjetnikov, ki potrebujejo kapital za zagon podjetja oziroma za realizacijo svojih poslovnih idej in seveda do tistih, ki potrebujejo denar, ker so se znašli v precejšnji finančni stiski.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV