Cekin.si
Preprodajalci si že manejo roke ob pričakovanih zaslužkih.

Koristno

Preprodaja vinjet cveti! Kupite jo lahko za ...

U.B.
27. 01. 2010 13.11
18

Večina voznikov je vsaj enkrat potarnala zaradi previsoke cene letne vinjete. V želji po cenovno ugodni vinjeti pa se nekateri odpravijo po nakup kar na črni trg, kjer naj bi preprodaja vinjet v zadnjem času bajno cvetela.

O tem, da nas vinjeta stane v povprečju 26 centov za vsak prevožen dan, smo že pisali. V uredništvo Cekina pa smo dobili tudi namig, da v zadnjem času najbolj cveti preprodaja letnih vinjet, po katerih je vse več povpraševanja. Črni trg naj bi bil po navedbi osebe, ki seveda ne želi biti imenovana, najbolj skoncentriran v osrednjem delu Slovenije. Šlo naj bi predvsem za preprodajo vinjet, vendar ni znano, ali gre za ponarejene vinjete ali zgolj ukradene oziroma odtujene. Po navedbah vira, ki ima stike z ljubljanskim podzemljem, so tatovi (ali ponarejevalci) osredotočeni zgolj na letne vinjete, kjer so razumljivo dobički največji. Zanimivo pa je dejstvo, da naj bi se vinjete prodajale z okoli 25-odstotnim "popustom", kar je približno toliko kot v primeru lanskoletne preprodaje vinjet. Naj spomnimo, da so se oranžne vinjete prodajale na črnem trgu po okoli 40 evrov, medtem ko je bilo treba za originalne odšteti 55 evrov. Po navedbah anonimnega vira naj bi se cena vinjet na črnem trgu letos gibala med 70 in 75 evrov, pri čemer naj bi šlo predvsem za ukradene vinjete, ki so originalnega izvora. "Ponarejeno vinjeto je zdaj težje dobiti kot pa leto nazaj," trdi anonimni vir. Na vprašanje zakaj je to tako, pa žal ni poznal odgovora.

Iz DARSa so nam sporočili, da primerov poneverbe vinjet sploh ne pomnijo. V lanskem letu je bilo s strani nadzornih centrov izdanih 50 tisoč plačilnih nalogov zaradi različnih prekrškov v zvezi z vinjeto, od tega ni bil niti eden zaradi ponarejanja vinjete, so še dodali.

Naj še omenimo, da po 244. členu novega Kazenskega zakonika izdelovalcem, razpečevalcem in uporabnikom ponarejenih vinjet grozi do treh let zapora. Pri tem poudarimo naslednje – tudi uporabnikom tovrstnih vinjet. Zato pazljivost pri nakupih vinjete prek spletnega 'bolšjaka' ali od znanca, ki pozna znanca, ne sme biti odveč. Pri prodajalcih vinjet, ki ponujajo občutno nižjo ceno, je namreč pogost izgovor za prodajo vinjete (še neprilepljene!) odvzem vozniškega izpita, zaradi česar želi vinjeto prodati, ker naj je ne bi več potreboval.

Se pa pojavlja zanimivo vprašanje – ali voznik kazensko odgovarja, nevedoč, da se vozi z vinjeto, katere serijska številka sodi na seznam ukradenih. Na ministrstvu za notranje zadeve smo izvedeli, da v tem primeru ni možno podati splošnega odgovora, saj se vsak primer obravnava individualno.

Če se imetnik ukradene vinjete sklicuje na nevednost, od kod mu vinjeta, mora to tudi dokazati – v vseh primerih pa se pri tem ugotavlja izvor dobljene vinjete. Če tako na primer imetnik ukradene vinjete zatrjuje, da jo je našel na tleh, je to v skladu z zakonom dolžan prijaviti policiji. Če zatrjuje, da je omenjeno vinjeto kupil na bencinski, mora seveda predložiti račun itd. Skratka svojo nevednost mora "dokazati", v nasprotnem primeru mu lahko grozi obtožba, če se ugotovi, da je kakor koli sodeloval pri razpečevanju in uporabi ukradenih vinjet.

Stop, cestninski nadzor
Stop, cestninski nadzorFOTO: POP TV
Kaj se zgodi s prilepljeno vinjeto, če želim vozilo prodati ali pa nam ga ukradejo?

V primeru morebitne kraje vašega vozila se mora poleg navedbe vinjete v policijskem zapisniku kot dokazilo priložiti tudi kupon in račun o njenem nakupu, da je voznik lahko upravičen do nadomestne vinjete.

To pa žal ne velja v primeru prodaje vozila oziroma odjave starega avtomobila iz evidence registriranih vozil. Voznik ni upravičen niti do pridobitve nadomestne vinjete niti do povračila (sorazmernega dela) vrednosti nadomestne vinjete.

Zaenkrat pa, ko rečeno, to še ni možno, zato nekateri prodajalci avtomobilov pri prodaji vozila raje kar povečajo izklicno ceno za sorazmerno vrednost vinjete, nam je neuradno zaupal izkušeni prodajalec rabljenih avtomobilov.

Če mora voznik zaradi uničenja zamenjati vetrobransko steklo ali del motornega kolesa, na katerega je bila nameščena vinjeta, lahko od upravljalca cestninskih cest zahteva izdajo tako imenovane nadomestne vinjete za isto obdobje ali pa povračilo (sorazmernega dela) vrednosti nakupa nadomestne vinjete, če sam kupi nadomestno vinjeto. Za pridobitev nadomestne vinjete je potrebno izpolniti vlogo in obvezno priložiti odstranjeno vinjeto. Pri odstranjeni polletni, mesečni ali tedenski vinjeti mora biti razviden rok njene veljavnosti, v nasprotnem primeru je treba priložiti še račun o njenem nakupu. Prav tako je potrebno imeti kopijo računa za zamenjavo vetrobranskega stekla oziroma dela motornega kolesa, ki ga je izdala delavnica, v kateri je bilo popravilo opravljeno oziroma potrdilo o uničenju vozila ali o predaji vozila v uničenje.

Vse potrebno za izdajo nadomestne vinjete lahko uredite osebno ali po pošti v Cestninskem uporabniškem centru DARSa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861