Tudi v času finančne krize obstajajo želje po iskanju novih priložnosti in trgovanje z izvedenimi finančnimi instrumenti je zagotovo eno izmed njih. Trgovanje tako pogosto izberejo tisti, ki želijo krojiti lastno finančno usodo, ne da bi jih kdo nadzoroval oziroma jim ukazoval. Za začetek trgovanja pa prav tako ni treba imeti velikega začetnega kapitala, kot je to pogosto na primer pri zagonu podjetja.
Seveda pa tovrstno trgovanje zahteva veliko časa, energije, volje do učenja in navsezadnje samodiscipline. Tako ni nič čudnega, da več kot 90 odstotkov začetnikov denar izgublja. Tako večino začetnikov "trg poje", ker ne upoštevajo pravil upravljanja tveganj (risk management) in drugih raznih varovalk (kot je to na primer stop loss naročilo – ko tečaj doseže neko določeno vrednost, se prodaja avtomatično aktivira).

Na pohodu so izvedeni finančni instrumenti.
Za tiste malce manj poučene – to so tisti instrumenti, ki so bili po mnenju strokovnjakov in poznavalcev povod za vsesplošno in še trajajočo krizo. Borzna legenda Warren Buffett je tovrstne finančne instrumente poimenoval kar "orožje za množično uničenje borznih trgov".
Eden izmed najbolj tveganih načinov trgovanja je trgovanje s finančnim vzvodom. Prednosti se kažejo predvsem v tem, da pri tovrstnem trgovanju operiramo z manjšo količino denarja, kot je dejanska vrednost nakupa, kar omogoča velike zaslužke in hkrati tudi velike izgube v zelo kratkem času.
Predstavljajte si, da ste pri trgovanju s 7-kratnim finančnim vzvodom vložili 1.000 evrov in ste jih v nekaj minutah ali celo sekundah pridobili 7.000 evrov. Pri tem pa ste seveda imeli vse možnosti, da bi iz 1.000 evrov v resnici naredili 7.000 evrov izgube.
Trgovanje z izvedenimi finančnimi instrumenti zahteva poleg znanja in informacij tudi disciplino, zato se je pri trgovanju treba vseskozi držati določenih pravil, tudi če nam šesti čut pravi drugače.
Predstavljamo vam nekaj osnovnih nasvetov pri trgovanju, ki so jih pripravili aktivni dnevni trgovalci iz spletnega portala Finančni trgi in bloga Finančni Guru. Gre za začetne napotke, kako sploh vstopiti v svet vsakodnevnega trgovanja. Do izkušenega in profesionalnega trgovca so namreč potrebna leta učenja, prebiranja gradiv, samodiscipline in navsezadnje nadziranja svojih čustev in trgovalnih rezultatov.
Bodite disciplinirani in sledite svojemu planu
Nikoli ne zastavite vseh sredstev na eno pozicijo. Priložnosti na trgu je veliko in vsaki od njih namenite le del vaših razpoložljivih sredstev za trgovanje. Za vse trgovalce začetnike obstaja preprosta rešitev. Imenuje se trgovalni plan, ki se ga ne poslužuje 90 odstotkov novih borznih udeležencev. Skozi ponavljajoče vzorce lahko vsak trgovalec hitro prepozna priložnost v obliki nakupa ali prodaje, zato je dobro imeti trgovalni plan, ki vam bo omogočal, da se boste odločali sistematično, brez pretiranih emocij in navdušenja. Z njegovo pomočjo boste znali pravilno pobirati svoje dobičke, prav tako pa se boste znali naučiti priznati napako.
Omejite izgube in dobiček bo prišel sam od sebe
Ob vsakem nakupu ali prodaji vedno določite nivo, kjer boste zaprli pozicijo in realizirali izgubo, če se trg ne bo vedel v skladu z vašimi pričakovanji. Nikoli ne morete vedeti vnaprej, ali je vaše mnenje o trgu pravilno, zato zmeraj dopustite možnost, da se morda motite. Ker je možnost napak pri novincih večja, morajo uporabljati tako imenovano “stop loss” naročilo, ki pomeni način omejevanja izgub. Ko tečaj doseže neko določeno vrednost, se prodaja avtomatično aktivira. Na ta način omejite izgubo in zato se to naročilo lahko imenuje tudi “naročilo za ustavitev izgub”.
Naj vas ena dobra poteza ne zaslepi
Namesto napovedovanja dna ali vrha tečajev poskušajte prepoznati trend in mu nato slediti. Med izkušenimi trgovalci zato velja nepisano pravilo – Trend is your friend (Trend je tvoj prijatelj). Pri trgovanju veliko ljudi naredi eno dobro borzno potezo ali celo malo serijo dobrih potez. Toda le peščica izkušenih profesionalcev služi na dolgi rok. Ena posamezna poteza v resnici pomeni zelo malo, če nameravate s trgovanjem redno služiti denar. Vsakič ko torej dobro zaslužite z realiziranim poslom, ne pozabite, da je to le ena od mnogih, mogoče nekaj tisočih potez. Nima torej smisla počivati na lovorikah, saj vas znova in znova že čakajo priložnosti in ponovna izpostavljenost tveganju.
Ne povečujte pozicij, ki so že v minusu
Dodajajte le pozicijam, ki vam izkazujejo trenutni dobiček. Če imate pozicijo, ki že izkazuje izgubo, raje razmislite, kje jo zapreti. Očitno je vaše mnenje o trgu napačno in nobenega smisla nima, da na zmotno mnenje zastavite še več denarja. Velikokrat se namreč začetniki zatečejo k naivnemu upanju, da se bo trg vsak čas obrnil v njihovo korist. Posel lahko na ta način hitro zaide v velike izgube in namesto, da bi zaključili posel in se sprijaznili z izgubo, raje potiho upajo na najboljše. Iskanje takih izhodov je ne samo zelo nevarno, ampak tudi pogubno, saj vodi v kritične situacije, zaradi katerih lahko celo bankrotiramo.
Trgujte le z minimalnimi stroški
Dnevni trgovalec, ki stori tudi do 10 ali več borznih potez v enem dnevu, mora dolgoročno dosegati tolikšen dobiček, da preseže tudi stroške transakcij. Prav zato mora biti izbira vašega ponudnika, preko katerega boste trgovali, preudarna in ekonomična. Za vaš napredek pa boste potrebovali tudi novo znanje in pomoč izkušenih trgovalcev. V to boste morali investirati kar nekaj denarja, še posebej, če bo učenje trajalo več let. Zato bodite previdni in izbirčni pri kupovanju izobraževalnega gradiva in se poslužujte le preverjenih in zanesljivih virov. Za začetek pa lahko veliko uporabnega gradiva dobite poceni ali celo brezplačno.
Največji stroški se lahko ustvarijo predvsem iz vaših borznih izgub. Prav zato je priporočljivo, da se začetniki sprva preizkusijo na tako imenovih demo računih oziroma borznih simulatorjih. Le tako lahko omejijo izgubo na miniumum.