Cekin.si
Spermij

Koristno

Koliko bodo plačali za vašo spermo?

U.B.
04. 03. 2010 14.07
2

Z darovanjem sperme moški sicer težko noro obogati, je pa občutek ob tem "plemenitem“ dejanju zagotovo podprt z obilico užitka. Koliko je z darovanjem sperme mogoče zaslužiti pri nas in koliko v tujini?

moški
moškiFOTO: iStockphoto
V Veliki Britaniji je po poročanju Guardiana zaradi resnega pomanjkanja donatorske sperme v nekaterih klinikah možno sorazmerno dobro zaslužiti. Za enkratno darovanje sperme lahko moški "pridelajo“ tudi do 50 evrov, v tistih bolj petičnih klinikah, kjer so pogoji darovanja bolj zaostreni, pa tudi do 250 evrov.

Cena za darovanje sperme (predvsem v zasebnih klinikah) naj bi se oblikovala glede na povpraševanje, ki pa naj bi v teh časih pešalo. V ZDA lahko tako donator sperme zasluži od 40 do 60 evrov na teden, odvisno od ponudbe klinik za darovanje semenčic.

V bolj prestižnih klinikah je možno zaslužiti tudi do 150 evrov na teden, kjer pa je za darovanje postavljenih kup pogojev. Donator mora tako prestati vrsto testiranj, iz katerih je razvidno, da na primer v njegovi družini nima nihče kroničnih bolezni, da je duševno zdrav, da ne uživa prepovedanih substanc in podobno.

Klinike pa so prav tako pozorne na fizične lastnosti darovalca (teža, višina, barva las in oči, krvna skupina itd.), saj v želji po "pospeševanju prodaje“ želijo za prejemnika teh darovanih jajčec najti čim bolj ustreznega darovalca. Prav zato ni nič čudnega, da klinike zaradi želja ali zahtev prejemnikov te sperme od darovalca včasih zahtevajo skrajno neobičajne podatke, na primer raven inteligenčnega količnika (IQ) ali raven izobrazbe, ki jih morajo kandidati seveda podpreti z ustrezno dokumentacijo. Naj še omenimo, da je v ZDA ta panoga doživela tak razcvet, da lahko zainteresirani izberejo darovalca kar na spletnih straneh nekaterih semenskih bank.

Darovanje sperme
Darovanje spermeFOTO: iStockphoto

Prav tako donosen pa naj bi bil tudi jugovzhodni evropski trg, kjer je med drugim najbolj prisoten tudi črni trg, kjer semenčeca preprodajajo v razvite države po znantno višjih cenah. A kljub vsemu na primer v Romuniji legalno donatorstvo plačajo sorazmerno dobro, vsaj glede na ekonomsko stanje v državi. V lokalnih klinikah namreč za enkratno donacijo ponujajo približno 15 evrov. V zlatih časih so ponujali še enkrat višji znesek, vendar se je zaradi slabega finančnega položaja za to odločalo vse več moških, saj so z donacijo spermo poskušali zmanjšati tudi osebne dolgove. Kjer je povpraševanja več kot ponudbe, pa cena seveda pade.

Pravi raj za vse moške darovalce pa je v Šanghaju, kjer je politika klinik takšna, da darovalcem sperme nudijo vse možne oblike pomoči, tudi tako imenovano "ročno“. Tako vsakega darovalca namesto klasičnega gledanja pornografskih revij pričakajo lepa dekleta, ki so kot erotični simbol pri produciranju semenčic v veliko pomoč. Toliko o "ustrežljivosti do stranke“. Kaj pa zaslužek? Okoli 20 evrov na donacijo, banko pa lahko obiščejo največ enkrat tedensko.

Semenska banka
Semenska bankaFOTO: Reuters

Pri nas cilj darovanja sperme ni v zaslužkih ...

Pri nas je darovanje spolnih celic neodplačno. Tu veljajo enaka pravila kakor za darovanje drugih tkiv – krvi, organov … To je zakonsko regulirano in tudi sicer Svet Evrope priporoča, da naj bo darovanje celic oz. tkiv čim bolj altruistično.

V Sloveniji celoten postopek poteka v strogi tajnosti, zato tudi sami ne boste smeli razkriti, da ste semenski darovalec. Vsi darovalci morajo biti stari vsaj 18 let. Kot rečeno, darovalci za darovano spermo ne smejo prejeti plačila, so pa upravičeni do povračila pavšala potnih stroškov in polovice dnevnice, kar znese malo več kot 20 evrov na obisk. Sicer ni veliko, je pa res, da se pri tem "delu" ne boste ravno pretegnili.

Vsi darovalci morajo biti zdravi in ne smejo imeti kakšnih posebnih degenerativnih bolezni, tako sami kot v njihovi družini. Poleg tega povprašajo tudi po nekaterih drugih rizičnih faktorjih.

In največja bojazen?

Zelo znan in odmeven primer je bila razsodba sodišča v Stockholmu, kjer je neki 35-letnik moral plačevati mesečno alimentacijo za otroka, rojenega ženski, ki je bila oplojena z njegovim darovanim semenom. Seme je daroval svojima prijateljicama lezbijkama, ki sta si želeli naraščaj. Sodba je pravno sporna, saj švedski zakoni darovalca semena (ki je običajno anonimen) ne obravnavajo kot zakonitega očeta otrok, umetno spočetih z njegovo spremo. Kot poročajo na portalu Daruj, pa po naših zakonih darovalec nima nobenih starševskih pravic in dolžnosti – te so vse na strani prejemnega para.

Kaj pa v naših sosednjih državah?

Z izjemo nekaterih držav je v članicah EU praviloma prepovedano darovati spermo proti plačilu. To velja tudi v sosednji Italiji, kjer je darovanje celo prepovedano.

Marsikateri slovenski darovalec pa se je napotil v kliniko v Celovcu ali Gradcu, kjer na bi se (vsaj finančno) izlet mnogo bolj izplačal, saj naj bi za enkratno darovanje prejeli tudi do 50 evrov. Spomnimo, da je celovška klinika pred dvema letoma javno pozvala koroške gasilce, naj darujejo spermo. Ponudbo so utemeljili s tem, da so gasilci simbol prave moškosti in vrlin, ki jih kažejo tudi pri posredovanju v katastrofah vseh vrst. Gasilcem so bili za to na kliniki pripravljeni plačati po 70 evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861