
Za vzpostavitev mreže SOS-trgovin, kjer bodo izdelki do 70 odstotkov cenejši, se je odločil Alan Juraković, predsednik uprave SOS-zadruge, neprofitne organizacije, z Darkom Rudašem in sodelavci.
Po novem bodo vsi tisti, ki so brezposelni, in tisti, ki prejemajo zagotovljene minimalne plače, lahko kupovali v posebnih trgovinah, imenovanih SOS. Socialno ogroženi bodo tako svoj nakup v omenjenih trgovinah opravili kar s posebnimi karticami, ki jih bodo predhodno prejeli, nakup pa naj bi bil tudi mesečno omejen na 60 evrov. Prav tako bodo v teh trgovinah vsa živila, ki so pred potekom roka uporabnosti, na voljo brezplačno.

V svetu ustaljena praksa
V svetu so se zato že pred časom pojavile socialne trgovine, katerih cilj ni ustvarjati dobiček, kot ga ustvarjajo poceni veletrgovci s svojimi blagovnimi znamkami, ampak zgolj zadovoljevanje potreb. Gre za SOS zadruge, projekt sveta Evrope, o katerem se tudi pri nas že nekaj časa piše.
Z načrtovano SOS zadrugo že sodelujeta zavod za zaposlovanje in center za socialno delo, od trgovcev pa, za začetek, Žito in Ljubljanske mlekarne. SOS zadruga namerava tudi razvažati živila po okolici Ljubljane, Murske Sobote in Maribora za ljudi, ki jih ne morejo iti iskat, z mobilnimi trgovinami pa bodo oskrbovali predvsem romska naselja.
Kljub pocenitvam je zagotovljena kvaliteta
Socialno podjetje, kamor spada SOS zadruga, bo, kot rečeno, izdelke prodajalo od 60 do 70 odstotkov cenejše kakor so v profitno naravnanih trgovinah. Pri tem naj bi njihova kakovost ostala neoporečna, kar pomeni, da v svoji ponudbi ne bodo imeli izdelkov s pretečenim rokom uporabe.
V trgovinah SOS prav tako pričakujejo, da jim bodo pri prodaji, razvrščanju in razvozu živil pomagali prostovoljci, saj bodo s tem prihranili veliko denarja. Za najrevnejše nameravajo pripravljati posebne pakete pomoči, obetajo pa si tudi sodelovanja s Slovensko Karitas in Rdečim križem.

SOS trgovine so dobrodošla pomoč socialno ogroženim
"Pobuda za odprtje SOS-trgovin je v času krize dobrodošla in v našem okolju inovativna. Zdaj je pravi čas, da se začnemo resno pogovarjati o prostovoljstvu in ljudi spodbuditi, da se vključujejo v različne prostovoljske organizacije, da pomagajo svojim sosedom in bdijo nad tem, komu je v teh časih res težko, in da pozovejo institucije, da pomagajo ljudem v stiski. Aktivizem je v tem trenutku zelo na mestu," je dejala Tereza Novak, izvršna direktorica Slovenske filantropije.
.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV